Minister edukacji narodowej Anna Zalewska, przedstawiła zarys szerokiej reformy oświaty planowanej na najbliższe 8 lat. Zapowiedziała, że zmiany będą odbywać się stopniowo i po konsultacjach. Szczegółowe informacje o planowanej „rewolucji oświatowej” mają być podane 27 czerwca na specjalnej konferencji w Toruniu.
A. Zalewska spotkała się w niedzielę, 17 bm., z przedstawicielami oświaty z powiatu jarosławskiego. Przyjechali też reprezentanci powiatów ościennych. Minister przyjechała na zaproszenie Anny Schmidt-Rodziewicz, posłanki PiS z naszego regionu.
Swoje spotkanie rozpoczęła od przypomnienia jej związków z oświatą i rodzinnych powiązań z Podkarpaciem. Podsumowując już wprowadzone zmiany, poinformowała, że około 80 procent 6-latków pozostaje w przedszkolu. Reszta, zgodnie z decyzją rodziców, trafi do pierwszych klas. Odniosła się też do zdenerwowania pojawiającego się w samorządach, dotyczącego zbyt małych pieniędzy na edukację. – Nikomu niczego nie zabieramy[paywall] – stwierdziła. – Na sześciolatka pozostającego w przedszkolu zostaną przekazane takie pieniądze, że wystarczą na poważne traktowanie jego edukacji. Samorządowcy powinni być zadowoleni, ponieważ wyciągamy ręce do realnego zabezpieczenia przedszkoli – mówiła. Zwróciła też uwagę na sytuację demograficzną, zapowiadając, że w ciągu kilku najbliższych lat ubędzie 2 mln uczniów, co wymusi zmiany w szkołach i odbije się na nauczycielach.
Oprócz zapowiedzianej już rezygnacji z egzaminu dla szóstoklasistów będzie można odwołać się od wyników matury. Decyzja Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej nie będzie ostateczna. Chodzi tu przede wszystkim o odwołania z takich przedmiotów, jak biologia czy chemia. Minister zapowiedziała, że prowadzone są rozmowy z uczelniami, by około 20 procent miejsc na studiach czekało na odwołujących się. Dotyczy to głównie kierunków medycznych, gdzie na jedno miejsce przypada ponad 50 kandydatów.
– W najbliższych latach uczelnie niepubliczne przestaną istnieć. Jest problem ze szkołami pomaturalnymi dla dorosłych. Zaczyna tam naukę na przykład 35 osób, a kończy kilka. System oświaty musi być uszczelniony – mówiła minister. Zmienić ma się system doskonalenia nauczycieli. Według zapowiedzi A. Zalewskiej pedagodzy powinni się dokształcać przez cały rok. Jako przykład minister podała, że w wychowaniu przedszkolnym i klasach początkowych niemal połowa nauczycieli nie wie, że dzielenie przez zero jest niewykonalne. Zwróciła również uwagę na dużą nadpodaż nauczycieli i przez najbliższe lata nowi nie powinni być przyjmowaniu do pracy.

fot.Roman Kijanka
W spotkaniu zorganizowanym w Centrum Kultury Akademickiej PWSTE uczestniczyli głównie reprezentanci szkół z powiatu jarosławskiego.
A. Zalewska przedstawiła tylko wycinkowo planowane zmiany, zapowiadając, że szczegóły zostaną pokazane 27 czerwca w Toruniu. Rozpoczęta już reforma ma zostać zakończona za osiem lat.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Będziecie mieć reformę oświaty, jak wam zamkną kurek z kasą unijną. Będziecie mieć taką reformę jakiej świat nie widział! 8 lat? Mam nadzieję, że za 8 lat nikt o was już nie będzie pamiętał!
Nie mogę patrzeć na tę Babę, słuchać też jej się nie da.Skąd takie monstrum wzięłło się w Polsce ?
PISoBLOSZEWICKIE sny edukacyjne, Lenin były dumny :)
8 lat? hahaha czyli nie bedzie reformy
I znowu zmiany a co? Na zmianie żyje się najlepiej. Raporciki projekciki nowe książki tylko pytanie kto zapłaci ? Pan Panie Kowalski i Pan też Panie Nowak i Ja też!
Co za wstrętna baba. Gdzie to się urodziło. Wygląda jak ósmy obcy pasażer nostromo, czy jakoś tak. Pakuda.
Będziecie mieć reformę oświaty, jak wam zamkną kurek z kasą unijną. Będziecie mieć taką reformę jakiej świat nie widział! 8 lat? Mam nadzieję, że za 8 lat nikt o was już nie będzie pamiętał!
Nie mogę patrzeć na tę Babę, słuchać też jej się nie da.Skąd takie monstrum wzięłło się w Polsce ?
PISoBLOSZEWICKIE sny edukacyjne, Lenin były dumny :)