10 czerwca br. władze Przemyśla zdecydowały o dołączeniu nadsańskiego miasta do ogólnopolskiego projektu „Elektryczne Śmieci”. Na ulicach pojawią się charakterystyczne czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm. Kiedy i gdzie? Niebawem...
Projekt realizowany jest wspólnie przez: MB Recycling, Fundację „Odzyskaj Środowisko” oraz organizację odzysku „Auraeko”.
Przemyśl, zgłaszając swój akces, nie zostanie obciążony jakimikolwiek kosztami. Za to mieszkańcy zyskają możliwość bezproblemowego i ekologicznego pozbycia się[paywall] elektrycznych śmieci z domów i mieszkań.
Charakterystycznym elementem projektu są czerwone pojemniki, do których mieszkańcy będą mogli wrzucać małogabarytowy sprzęt elektryczny i elektroniczny np.: zużyte telefony, aparaty fotograficzne, tostery, lokówki, suszarki, ale także nośniki danych, tonery czy elektroniczne zabawki i baterie.
– Elektryczne śmieci oraz zużyte baterie zawierają w sobie wiele niebezpiecznych substancji, które stanowią spore zagrożenie dla środowiska naturalnego i nas samych, dlatego tak ważna jest selektywna zbiórka. Mam nadzieję, że nasi mieszkańcy będą często korzystali z czerwonych pojemników, dając rzeczom szansę na drugie życie – powiedział prezydent miasta Wojciech Bakun.
Czerwone pojemniki posiadają specjalistyczne opomiarowanie oraz system zabezpieczeń chroniący m.in. przed przewróceniem, przeniesieniem, wejściem do środka czy też wyciąganiem odpadów na zewnątrz.
– Cieszymy się, że Przemyśl dołącza do tego projektu i mamy nadzieję, że część odzyskanych materiałów wróci do tego wyjątkowego miasta w postaci uli – powiedziała prezes organizacji odzysku „Auraeko” Gabriela Leszczyńska.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny z czerwonych pojemników trafi do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Z części odzyskanych materiałów powstaną charakterystyczne ule wielkopolskie.
– Według różnych szacunków tylko w 2019 roku wyprodukowaliśmy na świecie prawie 54 miliony ton elektrycznych śmieci. Niestety, wedle najnowszych oszacowań liczba ta w 2050 roku przekroczy 120 milionów ton, dlatego tak ważne są działania na rzecz recyklingu, podejmowane tu i teraz – dodała G. Leszczyńska.
Integralnym elementem projektu pozostaje innowacyjna platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu, stworzona z myślą o uczniach, nauczycielach, ale także wszystkich zainteresowanych tematem szeroko pojętej ekologii. Skorzystać z niej będą mogły także przemyskie placówki oświatowe.
– Przygotowaliśmy zarówno materiały dla uczniów w postaci: quizów, bajek edukacyjnych, filmików oraz gier memory czy malowanek, jak też gotowe scenariusze zajęć oraz prezentacje multimedialne dla nauczycieli – podsumował przedstawiciel Fundacji „Odzyskaj Środowisko” Krzysztof Kieszkowski.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Pojemniki pojemnikami, a w centrum miasta wyburza się zabytkowe wille, jak tą przy Matejki 3, gdzie właśnie deweloper wybudował betonowy blok w sąsiedztwie drewnianego kościółka... Miasto 1000 zabytków...A konserwator jakiś taki zgodny...
Pojemniki pojemnikami, a w centrum miasta wyburza się zabytkowe wille, jak tą przy Matejki 3, gdzie właśnie deweloper wybudował betonowy blok w sąsiedztwie drewnianego kościółka... Miasto 1000 zabytków...A konserwator jakiś taki zgodny...
Spadaj na drzewo