Reklama

Na ulicach Przemyśla pojawią się czerwone pojemniki

10 czerwca br. władze Przemyśla zdecydowały o dołączeniu nadsańskiego miasta do ogólnopolskiego projektu „Elektryczne Śmieci”. Na ulicach pojawią się charakterystyczne czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm. Kiedy i gdzie? Niebawem...

Projekt realizowany jest wspólnie przez: MB Recycling, Fundację „Odzyskaj Środowisko” oraz organizację odzysku „Auraeko”.

Przemyśl, zgłaszając swój akces, nie zostanie obciążony jakimikolwiek kosztami. Za to mieszkańcy zyskają możliwość bezproblemowego i ekologicznego pozbycia się[paywall] elektrycznych śmieci z domów i mieszkań.

Czerwone pojemniki

Charakterystycznym elementem projektu są czerwone pojemniki, do których mieszkańcy będą mogli wrzucać małogabarytowy sprzęt elektryczny i elektroniczny np.: zużyte telefony, aparaty fotograficzne, tostery, lokówki, suszarki, ale także nośniki danych, tonery czy elektroniczne zabawki i baterie.

– Elektryczne śmieci oraz zużyte baterie zawierają w sobie wiele niebezpiecznych substancji, które stanowią spore zagrożenie dla środowiska naturalnego i nas samych, dlatego tak ważna jest selektywna zbiórka. Mam nadzieję, że nasi mieszkańcy będą często korzystali z czerwonych pojemników, dając rzeczom szansę na drugie życie – powiedział prezydent miasta Wojciech Bakun.

Reklama

Czerwone pojemniki posiadają specjalistyczne opomiarowanie oraz system zabezpieczeń chroniący m.in. przed przewróceniem, przeniesieniem, wejściem do środka czy też wyciąganiem odpadów na zewnątrz.

Ze śmieci powstaną... ule

– Cieszymy się, że Przemyśl dołącza do tego projektu i mamy nadzieję, że część odzyskanych materiałów wróci do tego wyjątkowego miasta w postaci uli – powiedziała prezes organizacji odzysku „Auraeko” Gabriela Leszczyńska.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny z czerwonych pojemników trafi do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Z części odzyskanych materiałów powstaną charakterystyczne ule wielkopolskie.

– Według różnych szacunków tylko w 2019 roku wyprodukowaliśmy na świecie prawie 54 miliony ton elektrycznych śmieci. Niestety, wedle najnowszych oszacowań liczba ta w 2050 roku przekroczy 120 milionów ton, dlatego tak ważne są działania na rzecz recyklingu, podejmowane tu i teraz – dodała G. Leszczyńska.

Reklama

Ekologia w nowej odsłonie

Integralnym elementem projektu pozostaje innowacyjna platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu, stworzona z myślą o uczniach, nauczycielach, ale także wszystkich zainteresowanych tematem szeroko pojętej ekologii. Skorzystać z niej będą mogły także przemyskie placówki oświatowe.

– Przygotowaliśmy zarówno materiały dla uczniów w postaci: quizów, bajek edukacyjnych, filmików oraz gier memory czy malowanek, jak też gotowe scenariusze zajęć oraz prezentacje multimedialne dla nauczycieli – podsumował przedstawiciel Fundacji „Odzyskaj Środowisko” Krzysztof Kieszkowski.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    qqq - niezalogowany 2021-06-27 13:44:38

    Pojemniki pojemnikami, a w centrum miasta wyburza się zabytkowe wille, jak tą przy Matejki 3, gdzie właśnie deweloper wybudował betonowy blok w sąsiedztwie drewnianego kościółka... Miasto 1000 zabytków...A konserwator jakiś taki zgodny...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    . - niezalogowany 2021-06-27 17:27:48

    Spadaj na drzewo

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości