Przepis zwalniający kierowców z obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i papierowej polisy OC wszedł w życie 4 czerwca, ale nie obowiązuje. Stało się tak, ponieważ Ministerstwo Cyfryzacji nie wydało jeszcze odpowiedniego komunikatu. Kiedy to zrobi? Jak się dowiedzieliśmy, najwcześniej jesienią.
„Komunikat ten będzie opublikowany [paywall]z co najmniej 3-miesięcznym wyprzedzeniem przed wprowadzeniem wyżej wspomnianych rozwiązań” – informuje ministerstwo.
Obecnie nie ma w tej sprawie wyznaczonej żadnej konkretnej daty. „Ministerstwo Cyfryzacji niezwłocznie przystąpi natomiast do konsultacji ze wszystkimi służbami, które mogą dokonywać kontroli drogowych. Po uzyskaniu od nich stosownych potwierdzeń, Minister wyda i opublikuje odpowiedni komunikat” – podaje resort. „Mamy nadzieję, że kierowcy będą mogli zostać uwolnieni od konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC jesienią tego roku” – czytamy w komunikacie z ministerstwa.
Według uchwalonych przepisów kierowcy nie będą musieli posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu i papierowej polisy OC. Dane te będą się znajdować w Centralnej Ewidencji Kontroli Pojazdów i Kierowców (CEPiK) i w razie kontroli policjant sprawdzi je w systemie. Do tej pory za brak któregokolwiek z tych dokumentów groził mandat w wysokości 50 zł.
W przypadku zatrzymania dowodu kierowca pojazdu otrzyma pokwitowanie, a w systemie zostanie załączona odpowiednia notatka. Aby otrzymać dokument z powrotem, właściciel będzie musiał przedstawić informację o ustaniu przyczyny zatrzymania dowodu organowi, który go zatrzymał lub, który go wydał, a ten przekaże do centralnej ewidencji pojazdów informację o zwrocie zatrzymanego dowodu rejestracyjnego.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze