W Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Jarosławiu zakończyło się w piątek, 29 grudnia, postępowanie w sprawie znęcania się nad malutkim kotkiem i opublikowania szokującego filmu przedstawiającego zabicie zwierzaka.
Sąd uznał, że – dziś już pełnoletni – mieszkaniec gminy Laszki udostępnił filmik w internecie. Za to młody mężczyzna będzie miał nadzór kuratora sądowego. Nie udało się ustalić, kto kotka zabił.
Wyrok jest nieprawomocny. W roli pokrzywdzonych w sprawie występowało[paywall] Rzeszowskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt oraz Lex Nova Fundacja na rzecz Ochrony Prawnej Zwierząt i Kontroli Obywatelskiej z siedzibą w Leżajsku.
Sprawa miała miejsce latem 2015 r. Wtedy do internetu trafił szokujący film pokazujący znęcanie się nad bezbronnym zwierzęciem, zakończone ostatecznie śmiercią młodziutkiego kota. Bulwersujący obraz został opublikowany na portalu społecznościowym pod fałszywym kontem. Wywołał ogromne wzburzenie. Internauci żądali ukarania winnego, a nawet grozili mu linczem.
– Malutki kotek. Jeszcze żywy – mówił oprawca na krążącym w sieci filmie. Potem uderzył zwierzakiem o łopatę i rzucił bezwładne zwłoki. Następnie zaczął kopać dołek. – O jeszcze żyje. Pochowamy go żywego – stwierdził, śmiejąc się i podśpiewując. – Nie no. Zabijemy – powiedział, łamiąc kotkowi kręgosłup. – Gnij szmato – zakończył.
Drastyczny filmik krążył w sieci dość długo. Pojawiał się na różnych kontach i był przypisywany różnym osobom. Podstawiano ich dane, posądzając, że to oni zgotowali taką śmierć zwierzakowi. Dzięki policji i internautom udało się namierzyć autora. Sprawę pilotowała fundacja Mikropsy i to ona zgłosiła ją policji.
– Nagranie jest brutalne, drastyczne i taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, a zwyrodnialec, niezależnie od wieku, porządnie ukarany – ostrzegała. Film rzeczywiście jest drastyczny. Tym bardziej że w tle słychać głos młodej osoby, a obraz pokazuje znęcanie się nad bezbronnym zwierzęciem.
Policjantom z komisariatu w Radymnie udało się ustalić osobę, która wrzuciła bulwersujący obraz do sieci. Okazało się, że jest to 16-letni wtedy mieszkaniec gminy Laszki. Jego postępowaniem zajął się Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Jarosławiu.
– Nieletni będzie odpowiadał za znęcanie się nad zwierzęciem z art. 35 ust. 1 w związku z art. 6 ustawy o ochronie praw zwierząt – informowała wtedy Małgorzata Reizer, rzecznik Sądu Okręgowego w Przemyślu. Szesnastolatek został potraktowany jako sprawca czynu karalnego. Gdyby był dorosły, groziłaby mu kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sąd uznałby, że doszło do znęcania ze szczególnym okrucieństwem, mógłby trafić do więzienia nawet na 3 lata. Nieletni nie musi obawiać się tak dotkliwej kary.
Odpowiadający jako nieletni sprawca czynu karalnego mieszkaniec gminy Laszki usłyszał postanowienie sądu już jako pełnoletni.
– Sąd dopuścił jako dowód w sprawie opinię biegłego informatyka. Miała ona określić, kto udostępnił film w sieci. Niestety biegły nie wywiązał się z zadania i mimo nakładanych kar zwlekał z opinią. W końcu sąd był zmuszony przekazać sprawę innej instytucji i poprosił o opinię Instytut Ekspertyz Sądowych w Lublinie. Została sporządzona w sierpniu 2017 r i po przekazaniu jej stronom rozpoczęto postępowanie – tłumaczy zwłokę w procesie wiceprezes Sądu Okręgowego w Przemyślu SSO Dariusz Jurjewicz. W toku postępowania sąd nie znalazł jednoznacznych dowodów na to, że nieletni przed dwoma lata mieszkaniec gminy Laszki zabił kota.
– Uznał natomiast, że udostępnił on film i zamieszczał komentarze, by zdobyć popularność – informuje sędzia D. Jurjewicz. Młody człowiek został objęty nadzorem kuratora sądowego, który co kwartał będzie składał sądowi informacje o jego zachowaniu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Bydło !!! Powiesić śmiecia za jaja!!!
H.. J ciw pizd....... E joanna wes se szczel palcowe
Zi naucz się pisać ,,se ''Dziewczyna dobrze napisała !
Biedny kotek oraz wynaturzony sadysta i zwyrodnialec, jednakowoż, może z łaski swojej, zerkniecie i na to ?!?YOUTUBE.COM - CZEGO PRODUCENCI MIĘS NAM NIE MÓWIĄYOUTUBE.COM - POLSKA UBOJNIA 2015YOUTUBE.COM -RZEŹ NIE!! FRONT WYZWOLENIA ZWIERZĄT ALFMoże szyneczka, kiełbaska, salceson czy inny kabanos stanie wam w końcu w gardle !?!
''Faktem jest, że jeśli jedna osoba znęca się nad zwierzęciem, to uważa się to za okrucieństwo, ale kiedy wielu ludzi znęca się nad zwierzętami, szczególnie w imię handlu, okrucieństwo uważa się za usprawiedliwione, a jeśli w grę wchodzi wysoka suma pieniędzy, bronią go do samego końca zazwyczaj inteligentni ludzie'' - Ruth Harrison, autor książki ''Animal Machines (Zwierzęce maszyny)Więcej cytatów na - weganizm.blox.pl - cytaty
YOUTUBE.COM - RZEŹNIA - RZEŹNIKtekst poniżej
Ty obszczymurku nazywającym się Zi, kiedyś, doświadczysz podobnego! Zwykły, komunalny śmieć jest więcej wart od ciebie zasrańcu!!!
to początek do zabicia człowieka, tak zaczynali wszyscy zwyrodnialcy, ten kto to zrobił to zwyczajny tchórz i śmieć ludzki
Bydło !!! Powiesić śmiecia za jaja!!!
H.. J ciw pizd....... E joanna wes se szczel palcowe
Zi naucz się pisać ,,se ''Dziewczyna dobrze napisała !