Reklama

Nagrobek Starzeńskich w Krzywczy jak nowy [ZDJĘCIA]

13 sierpnia br. zakończone zostały prace konserwatorskie przy nagrobku Adama i Jadwigi Starzeńskich na Cmentarzu Komunalnym w Krzywczy. Prace prowadzone były dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu, a sfinansowane ze środków zebranych w ramach kwesty w 2022 r. i 2023 r. przed krzywieckim cmentarzem, dotacji Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, dotacji Rady Gminy w Krzywczy oraz środków własnych towarzystwa.

Wapienny pomnik nagrobny, zdobiący grobowiec rodziny, jednych z XIX-wiecznych właścicieli Krzywczy – Starzeńskich znajduje się na przy alei głównej cmentarza w Krzywczy. Po prawej stronie, na wysokości nagrobków hrabiny Karoliny Dembińskiej oraz Brygidy Leimsner. Nagrobek złożony jest z wyniosłej krypty oraz usytuowanego u wezgłowia kamiennego postumentu. Na ścianie frontowej korpusu dwa wgłębienia z przeznaczeniem na tablice inskrypcyjne. Inskrypcja górna poświęcona jest Jadzi Starzeńskiej. Wykuta została bezpośrednio w kamieniu i otoczona ozdobnym obramienem z półkolistym, wklęsłymi narożnikami. Niestety, jest już niestety nieczytelna. W dolnej wnęce wmontowana została tablica wykonana z czarnego wapienia z grawerowaną inskrypcją o treści: „Hrabia Adam Starzeński zmarły w Krzywczy dnia 27 czerwca 1869 r. w 57. roku życia. Prosi o pozdrowienie anielskie”. Po konserwacji już jest czytelna.

– Stan zachowania grobowca był zły i wymagał pilnych prac konserwatorskich, które zabezpieczyłyby dalszą degradacje obiektu. Ponadto, w związku z brakiem materiałów ikonograficznych, zgodnie z zaleceniami ekipy remontowe dokonały rekonstrukcji zwieńczenia w ramach aranżacji estetycznej. Wykonały prosty kamienny krzyż z piaskowca, który umieszczono na zwieńczeniu. Jednocześnie odkryły i wyeksponowały fronton krypty w celu podniesienia walorów estetycznych całości grobowca. Jest to szczególnie ważne ze względu na wartość historyczną obiektu, jak również jego ekspozycję przy alei głównej cmentarza

Reklama

– powiedziała prezes Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu Bogusława Pieczyńska[paywall].

To nie wszystko...

TPPiR systematycznie ratuje nagrobki zmarłych bezpotomnie przemyślan. 6 czerwca oraz 10  i 11 lipca br. osadzeni z Zakładu Karnego w Medyce usuwali zarośla, porządkowali oraz prowadzili częściowe prace naprawcze przy zabytkowych nagrobkach w polach: 17, 18 i  19 na Cmentarzu Głównym w Przemyślu.

– To realizacja programu „Ratujemy nagrobki zmarłych bezpotomnie przemyślan”, który ma służyć resocjalizacji osób skazanych, przebywających w zakładzie karnym, a tym samym umożliwia przywrócenie należytego stanu naszej nekropolii

Reklama

– wyjaśniła B. Pieczyńska.

Oczyszczono i zabezpieczono 16 nagrobków, m.in. nagrobek dyrektora szkoły Wiktora Krzanowskiego oraz więźnia obozów koncentracyjnych Stefana Krzanowskiego, nauczycielki Heleny Jurasz z Weidów, dyrektora CK Kolei Fortunata Janickiego, starszego lekarza sztabowego Konstantego Sprincera, sekretarza cesarsko-królewskiej władzy obwodowej Józefa Grossa, prymariusza Szpitala Powszechnego w Przemyślu, lekarza sztabowego WP z 1963, prezesa przemyskiego Sokoła dra Józefa Orłowskiego. Kwatery, na których porządkowane były nagrobki, znajdują się w części zabytkowej cmentarza, wpisanej do rejestru zabytków ruchomych.

Reklama

Cmentarz Główny w Przemyślu to bogaty zbiór rzeźb, małej architektury i rzemiosła artystycznego, który łącznie z zespołem zieleni jest w południowo-wschodniej Polsce jedynym tego typu obiektem. Od 17 lat Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu, reprezentujący sekcję Komitetu Ochrony Starych Cmentarzy i Miejsc Pamięci Narodowych, którego przewodniczącym jest Tadeusz Gałęza, systematycznie prowadzi przegląd części zabytkowej cmentarza, a także prace konserwatorskie przy wybranych nagrobkach, dba również o jego wygląd i estetykę.

– Na podkreślenie zasługuje fakt dobrej współpracy i merytorycznej opieki nad skazanymi starszego wychowawcy pana Roberta Stefanowicza. Osadzeni, biorący udział w ratowaniu zapomnianych nagrobków, mogli poznać historię regionu, ale przede wszystkim zrobić coś dobrego, co ma wpływ na pamięć po naszych przodkach. Za to im dziękujemy – podsumowała B. Pieczyńska.

Reklama

Prace porządkowe na przemyskiej nekropolii mają być kontynuowane we wrześniu i październiku br.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/08/2024 16:24
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama