Reklama

Najciekawsza kampania od 30 lat. Przemyślanie zagłosowali za zmianą

08/11/2018 18:30

Poseł Wojciech Bakun (Kukiz’15) został nowym prezydentem Przemyśla. W drugiej turze wyborów znokautował swojego kontrkandydata Janusza Hamryszczaka (PiS), uzyskując 75 procent głosów przy 25 punktach procentowych konkurenta. Co ten wybór oznacza dla Przemyśla? Pokażą najbliższe lata

Wyborcy natomiast już w niedzielę, czwartego listopada 2018, pokazali czerwoną kartkę obecnej ekipie, czyli PiS, Regii Civitas (ugrupowanie wspierające w poprzednich wyborach prezydenta Roberta Chomę) oraz SLD, które przyjęło rolę opozycji na niby.

Przemyscy działacze PO skwapliwie gratulowali nowemu prezydentowi wygranej, ale i oni szybko zapomnieli, że w minionych latach mieli okazję zarówno przysłużyć się mieszkańcom, jak też zawieść ich zaufanie. Przemyślem rządzili więc już wszyscy. I to był klucz do zwycięstwa Wojciecha Bakuna.

Reklama

Nowy prezydent nie musiał się zbytnio wysilać

Nowy prezydent nie musiał się zbytnio wysilać. Konkurencja zrobiła tyle błędów w trakcie i przed kampanią, jakby od początku nie wierzyła w zwycięstwo Janusza Hamryszczaka. A przecież obecny zastępca prezydenta miał wiele atutów. Warto wspomnieć tylko o jednym: umocowanie polityczne w sejmiku wojewódzkim, wojewodzie i centrali partyjnej w Warszawie.

Czy w ślad za takim umocowaniem w razie zwycięstwa kandydata PiS poszłyby wreszcie dla Przemyśla ogromne pieniądze na inwestycje? Już się nie dowiemy. Sztabowcy PiS zaczęli o plusach Hamryszczaka mówić zdecydowanie za późno. Nie pomogła wizyta prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Wręcz przeciwnie.

Bakun w odpowiedzi na dużym bilbordzie przy wjeździe do miasta gościnnie przywitał najważniejszego prezesa w Polsce. Dowcipne, czego za mało w ostrej, bezpardonowej walce politycznej. 

Reklama

Ciekawa kampania

Kampania Wojciecha Bakuna była przemyślana bardzo dokładnie. Punktował na swoją korzyść nawet wtedy, gdy próbowano zdyskredytować go, wyciągając ukraińskie pochodzenie. W Przemyślu, jak wiadomo, dla niektórych to największa obelga. Bakun zareagował natychmiast. Spokojnie zdementował informację, dodając, że gdyby ukraińskie korzenie rzeczywiście miał, na pewno by tej informacji nie ukrywał. Proste i skuteczne.

Nie kasował żadnych negatywnych opinii na swój temat. Spokojnie i rzeczowo polemizował. Mało tego, sam publikował wyborcze debaty, pokazując (słusznie) swoją przewagę nad konkurentem.  To wystarczyło, aby przekonać do swojej kandydatury nie tylko młodych, ale również starszych wyborców.

Na ulicach plakaty Wojciecha Bakuna miały pozornie niezauważalny plus. Na wszystkich jego podobizna była większa od konkurenta. Banał, ale przemyślany. Od znajomej usłyszałem: jaki ładny, jaki młody. O to chodziło. To była bardzo ciekawa kampania. Myślę, że zasługuje na niejedną pracę magisterską z dziedziny marketingu politycznego. Sztabowcy obu kandydatów mają sporo materiału do analizy. 

Reklama

Ogromny kredyt zaufania

Przed Wojciechem Bakunem bardzo trudne zdanie. Otrzymał ogromny kredyt zaufania. Ludzie zagłosowali za zmianą. Nie za konkretnym programem, ale za zmianą. Tylko jaką? Zatrzymaniem młodych w mieście, pracą i ciekawymi perspektywami; nowymi zakładami pracy, nowymi inwestycjami, najazdem turystów. Przejrzystością w polityce kadrowej w urzędzie i spółkach podległych miastu. Tego chcieli wszyscy dotychczasowi prezydenci i ugrupowania polityczne w radzie miejskiej. Jak im się udało? Każdy z nas ma swoją ocenę.

Czy uda się prezydentowi Wojciechowi Bakunowi? Jego wyborcy wierzą, że tak. Z kim Bakun zdecyduje się zawiązać koalicję? Z kim będzie wprowadzał zamiany? Jaką za to zapłaci cenę? Bo że zapłaci, to pewne. W polityce nie ma nic za darmo.

Czy uda mu się utrzymać dyscyplinę we własnym klubie w przemyskiej radzie miasta. Kukiz’15 wprowadził sześć charakternych osób. Część z nich ma ugruntowane poglądy, na przykład na kwestie polsko- ukraińskie. Jak delikatna jest to materia w Przemyślu, przekonali się wszyscy prezydenci tego miasta po 1989. Gruntowność i delikatność rzadko kiedy w polityce idą w parze.

No ale bądźmy dobrej myśli. Janusz Hamryszczak podjął się wezwania. Przegrał wybory, ale pamiętajmy: to aż i tylko wybory. Życie toczy się dalej, szczególnie to polityczne. Nowy prezydent Przemyśla Wojciech Bakun przejmuje pałeczkę sztafetową od prezydenta Roberta Chomy, który 16 lat rządził w mieście. W polityce to epoka, zobowiązanie, ale też i bagaż.

Reklama

Przemyśl to wspólne dobro

Nowemu prezydentowi gratuluję zwycięstwa. Oby mu się udało zrealizować swój pomysł na miasto. Oby przekonał do niego konkurentów politycznych. Przemyśl to wspólne dobro, a nie poletko określonej opcji politycznej. Po wyborach trzeba jak najszybciej zapomnieć o urazach.

Życzę cierpliwości, pomysłowości, otwartości, konsekwencji, szczęścia. Dobrych, czyli szczerych doradców. Odporności na pochlebców. Wojciech Bakun grał kiedyś w koszykówkę, więc wie, jak wiele zależy od rozumiejącego się zespołu. Życzę więc dobrze funkcjonującej drużyny, zarówno w dobrych, jak i trudniejszych momentach meczu.

Życzę nowemu prezydentowi Przemyśla sukcesu, ponieważ to będzie wspólny sukces. Tych, którzy uwierzyli Wojciechowi Bakunowi i tych, którzy głosowali na jego konkurentów.

I jeszcze jedno z racji wyjątkowej rocznicy. Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę życzmy sobie co najmniej kolejnych 100 lat wolności i przekonania, że nic nikomu nie musimy udowadniać i oby nikt nic nie chciał udowadniać nam.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Zbyszek - niezalogowany 2018-11-08 19:10:58

    Najciekawszą rzeczą, jaka zaskoczyła nie tylko mnie, ale wielu miłośników muzyki, to zespół "Greta Van Fleet".  Wspaniała muzyka w stylu Led Zeppelin.  Polecam to: https://www.youtube.com/watch?v=K6l0JTo-Ovc,  jak i wiele innych utworów.  To balsam na serce, a te polityczne newsy, które mają taki wpływ na przeciętnego mieszkańca miasta,  jak zeszłoroczny śnieg, kierować należy do tych, co żyją w utopijnym świecie, licząc na cuda.   

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Przemyślanin - niezalogowany 2018-11-08 19:27:30

    Jestem dumny z mieszkańców Przemyśla , że przemogli kilkunastoletnią niemoc. Zmiana rządzących była po prostu konieczna ale nie wszyscy to dotychczas rozumieli . Przed nowymi ogromna odpowiedzialność  - życzę sukcesów w rządzeniu. Nowa ekipa musi odnieść sukces bo jak nie, to możemy się pakować.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2018-11-08 19:52:42

    Co tam Przemyśl, ważne że Kłamczyński obwieścił wygraną PISoBOLSZEWI w 4 na 107 miast he he.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama