Lekcje wychowania fizycznego dla uczniów z Sieniawy odbywają się poza terenem szkoły, bo innego wyjścia nie ma. To niewygodne rozwiązanie, ale już niedługo wszystko ma się zmienić. Władze Sieniawy planują budowę wielkiego kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki.
Obecnie lekcje wychowania fizycznego dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej, a także dla gimnazjum i liceum prowadzone są w hali sportowej mieszczącej przy ul. Kazimierza Wielkiego, obok komisariatu policji. Nieraz wf. mają w tym samym czasie nawet 3 albo 4 grupy.
– Zdarzały się sytuacje, że w hali robiło się ciasno. Przechodzenie na lekcję wychowania fizycznego do drugiego budynku jest dla uczniów nieco kłopotliwe, bo trzeba się ubrać, szczególnie w zimne, deszczowe i śnieżne dni. Przy szkole czeka na uczniów nauczyciel wychowania fizycznego, w którego obecności młodzież przechodzi przez drogę – wyjaśnia dyrektor Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Sieniawie Krzysztof Kolasa.Jest szansa, że za jakiś czas uczniowie nie będą musieli zimą zakładać wierzchnich ubrań, aby przejść na wf. Przy szkole podstawowej, a jednocześnie na placu, na którym znajduje się również gimnazjum i liceum, ma powstać kompleks sportowy z wielką halą i krytą pływalnią. O ważnej dla mieszkańców inwestycji mówił podczas dożynek w Czerwonej Woli burmistrz miasta i gminy Sieniawa Adam Woś. – Mam świadomość, że jest to niezwykle trudne wyzwanie, określane często przeze mnie inwestycją stulecia, ale na takie[paywall] jesteśmy gotowi. Wiem, że jeśli nie zrobimy tego teraz my, nikt po nas tego nie dokona – mówił burmistrz.
Zgodnie z planami sala gimnastyczna przy podstawówce, w której obecnie ćwiczą najmłodsi, ma zostać zburzona, aby w jej miejscu mogła powstać nowa hala dla wszystkich uczniów. Makieta obiektu wskazuje, że kryta pływalnia stanie przed budynkiem szkoły podstawowej, bezpośrednio przy ul. Kopernika, w miejscu, w którym obecnie znajduje się zieleń.

fot.Barbara Chmura
Lekcje wychowania fizycznego odbywają się obecnie w hali sportowej przy ul. Kazimierza Wielkiego.
W Gminnym Informatorze Samorządowym burmistrz Sieniawy zaznaczył, że realizację tego przedsięwzięcia warunkował pozyskaniem na ten cel funduszy pomocowych. Liczono na Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego. „Niestety, zgodnie z nowym programem operacyjnym, tego typu inwestycje nie znalazły wsparcia unijnego. Pomimo że jesteśmy w pełni przygotowani dokumentacyjnie, łącznie z pozwoleniem na budowę, stanęliśmy przed dylematem – czy nadal planować realizację, czy od tematu odstąpić ze świadomością, że nikt nigdy do niego nie wróci” – pisze Adam Woś.
Podjęto poszukiwania innych możliwości współfinansowania, które znalazły się w programach rządowych, a których wysokość jednak nie jest w pełni satysfakcjonująca. „W przypadku takiego rozwiązania, zdecydowanie wzrasta nasz udział finansowy, co przy tak kosztownej inwestycji daje kwotę ok. 8 –10 mln zł po naszej stronie. Do tej pory nie było nas stać na wyasygnowanie własnych środków bez zaciągnięcia dodatkowych kredytów, czego chcemy uniknąć, jednak tu pojawiła się kolejna szansa, którą dają potencjalni kupcy naszego mienia komunalnego, mianowicie nieruchomości leśnych. Wpływy z tej sprzedaży mogłyby posłużyć jako udział własny w finansowaniu tego przedsięwzięcia” – wyjaśnia burmistrz na łamach informatora.
Więcej informacji dotyczących realizacji inwestycji będzie znanych po ogłoszeniu przetargu.

fot.Barbara Chmura
Sala gimnastyczna, w której teraz ćwiczą uczniowie klas 0 – III, ma zostać zburzona, aby w jej miejscu powstała hala sportowa.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze