Reklama

Naprawa musi poczekać. Duże zmiany na nowym cmentarzu w przyszłym roku?

11/10/2018 19:00

O lepszą drogę i parking przy nowym cmentarzu walczy grupa kilkudziesięciu mieszkańców Przeworska. Złożyli nawet w tej sprawie list skierowany do burmistrza Leszka Kisiela. Urząd miasta problem zna, ale z rozwiązaniem chce czekać, wychodząc z założenia, że po co remontować drogę, która za niedługo zostanie całkowicie przebudowana.

Cmentarz na granicy z Rozborzem to w tej chwili jedyna w pełni funkcjonalna nekropolia w Przeworsku. Nie można odmówić władzom miejskim braku uwagi względem tego miejsca. Od jakiegoś czasu miasto skupuje grunty, by powiększyć powierzchnię cmentarza, na którym w ciągu kilku lat może zbraknąć miejsc. Całkiem niedawno nową nawierzchnię zyskała prowadząca na cmentarz ulica Misiągiewicza.[paywall] Słabym ogniwem całego systemu jest asfaltowy ciąg łączący cmentarz z drogą dojazdową.

– Pan widział te dziury? Nogi idzie połamać – zżyma się mieszkanka miasta, zagadnięta przy porządkowaniu nagrobka. Słabo wygląda też parking. Jest wprawdzie obszerny i zawieszenia się na nim pewnie nie zgubi, ale ubytki nawierzchni są wyraźne, a całość robi niekorzystne wrażenie.

I o poprawę tego stanu walczy grupa 87 osób podpisana pod petycją, w której czytamy: „Taki stan drogi uniemożliwia korzystanie z niej osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnym czy rodzicom przewożącym dzieci w wózkach. Sytuacja ta wymusza komunikację przez parking, którego stan również nie należy do najlepszych, a dodatkowo stwarza zagrożenie w ruchu pieszym i drogowym”.

Co na to ratusz?

W urzędzie miasta sprawy bynajmniej nie bagatelizują, jednak na poprawę sytuacji trzeba będzie poczekać. Wszystko to przez plany poszerzenienia granic cmentarza.

– Burmistrz zaproponował stworzenie miejscowego planu rozbudowy cmentarza. Nie jest to tylko przejęcie terenów pod nowe pochówki, ale przebudowa ciągów komunikacji pieszej i samochodowej – wyjaśnia zastępca burmistrza Andrzej Superson. Prace nad planem są zaawansowane. Zakłada on powstanie nowej drogi prowadzącej wzdłuż ogrodzenia cmentarza i dalej równolegle do torów kolejki wąskotorowej.

– Rozumiemy, że istnieje teraz doraźna potrzeba naprawy obecnego ciągu komunikacyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy skoro w przyszłym roku uchwalimy plan zakładający całkowitą zmianę organizacji komunikacji na tym terenie,  sensowne jest podejmowanie działań i wydawanie pieniędzy? – zastanawia się burmistrz Superson.

– Czy nie lepiej poczekać rok i  wykonać wszystko w sposób docelowy, o jakim mówi miejscowy plan zagospodarowania? – pyta retorycznie.
pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama