Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja zainicjowana 13 lat temu przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jej celem jest rozwijanie czytelnictwa Polaków oraz wspólnie czytanie tekstów klasycznej literatury polskiej, po które rzadko sięgamy na co dzień, a które stanowią ważny dorobek polskiej kultury i tożsamości narodowej.
Dlatego dotychczas przypominaliśmy sobie m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Quo Vadis” i „Potop” Henryka Sienkiewicza, „Balladynę” i „Kordiana” Juliusza Słowackiego, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Żeromskiego itd. Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania była poezja Jana Kochanowskiego, w której „głęboka zaduma nad światem łączy się z humorem, a idee humanizmu z dojrzałą refleksją obywatelską i troską o Ojczyznę. Nasz wybitny renesansowy twórca zawarł w swoich utworach emocje oraz przeżycia prawdziwie uniwersalne i dzięki temu bliskie nam współczesnym. Napisana przepiękną polszczyzną, pełna mądrych rad poezja Mistrza z Czarnolasu to niezwykła kronika myśli i obyczajów dawnej Rzeczypospolitej, która łączy pokolenia i jest nadal aktualna” (z listu poprzedniej Pary Prezydenckiej – Agaty Kornhauser-Dudy i Andrzeja Dudy – do uczestników akcji).
Tradycyjnie oficjalne obchody Narodowego Czytania odbywają się w pierwszą sobotę września. Tak też było w tym roku – 6 września wspólnie czytano utwory Kochanowskiego – ojca polskiego języka literackiego w bibliotekach, centrach kultury, szpitalach, parkach, na rynkach miast itp.
Jak co roku do akcji przyłączyła się również Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu przy PZPW w Rzeszowie, która zaprosiła do głośnego czytania uczniów i nauczycieli przemyskich szkół ponadpodstawowych oraz przedstawicieli lokalnych urzędów i instytucji, w większości odpowiedzialnych za rozwój edukacji oraz kultury w mieście i regionie. Uwzględniając jednak trudności związane z organizacją nowego roku szkolnego, biblioteka zorganizowała omawiane spotkanie w nieco późniejszym, ale za to dogodniejszym dla szkół terminie, tj. we wtorek, 23 września.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem, oprócz pary prezydenckiej, objęli Wojciech Bakun – prezydent Przemyśla oraz Bożena Ryczan – starosta przemyski. Spotkanie otworzył dr Piotr Pękalski – wicedyrektor PZPW w Rzeszowie ds. PBW w Przemyślu, który omówił historię i ideę akcji Narodowego Czytania oraz powitał obecnych nauczycieli, uczniów i gości honorowych: starostę Bożenę Ryczan, zastępcę prezydenta Przemyśla Krzysztofa Majchera, dyrektora przemyskiej Delegatury KO w Rzeszowie Tomasza Dziumaka, wicedyrektora PCEN ds. Oddziału w Przemyślu Zbigniewa Hamielca, kierownik Działu Udostępniania Zbiorów Przemyskiej Biblioteki Publicznej Agatę Pilawę oraz Agnieszkę Bobowską-Hryniewicz oraz Małgorzatę Stadnik – reprezentujące Archiwum Państwowe w Przemyślu.
Spotkanie otworzył dr Piotr Pękalski – wicedyrektor PZPW w Rzeszowie ds. PBW w Przemyślu, który omówił historię i ideę akcji Narodowego Czytania oraz powitał obecnych nauczycieli, uczniów i gości honorowych.
Następnie wszyscy zebrani usłyszeli kilka fraszek w wykonaniu Matyldy Kędzior oraz Iwony Charydczak – laureatek konkursu recytatorskiego poezji Jana Kochanowskiego pt. „Kto mi dał skrzydła?”, który odbył się w PBW w Przemyślu w maju 2025 r.
Kolejnym punktem programu było głośne odczytanie, przez wspomnianych wyżej gości honorowych, fragmentów mniej znanych utworów Jana Kochanowskiego, m.in. manifestu poetyckiego „Muza”, poematu satyryczno-politycznego „Satyr albo Dziki mąż…”, wierszy „O śmierci Jana Tarnowskiego…”, „Proporzec albo hołd pruski”.
W dalszej części wydarzenia uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Przemyślu przypomnieli słuchaczom najpiękniejsze fragmenty elegii (po polsku i po łacinie), psalmów i pieśni, w tym „Pieśni świętojańskiej o sobótce”. Całość przeplatana była współczesnymi, muzycznymi aranżacjami wybranych utworów Kochanowskiego.
Ostatnim, ale bardzo znaczącym punktem spotkania, była prelekcja dr Małgorzaty Wilguckiej „Treny Jana Kochanowskiego jako arcydzieło liryki funeralnej. Konteksty i nawiązania”, przeplatana odczytaniem fragmentów wybranych trenów przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. (…) Na zakończenie wszyscy, którzy aktywnie włączyli się w przebieg tego literackiego święta, otrzymali oficjalne podziękowania od PBW w Przemyślu. Jako organizatorzy dziękujemy za wspaniałe spotkanie i już dziś zapraszamy do uczestnictwa w przyszłorocznej edycji Narodowego Czytania, podczas której zmierzymy się z niełatwym dziełem Adama Mickiewicza pt. „Dziady”.
Elżbieta Krupa
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze