4 lutego w hotelu Accademia odbyła się konferencja prasowa połączona ze spotkaniem członków i sympatyków Platformy Obywatelskiej. O sytuacji w Przemyślu, regionie oraz w całej Polsce mówili: minister energetyki Gabinetu Cieni, poseł RP Zdzisław Gawlik, poseł RP Marek Rząsa, przewodnicząca klubu radnych PO w sejmiku wojewódzkim Teresa Kubas-Hul, przewodniczący regionu podkarpackiego PO Krzysztof Kłak oraz przewodniczący klubu radnych PO w radzie miejskiej Wojciech Błachowicz. Konferencję poprowadził przewodniczący PO powiatu przemyskiego Tomasz Schabowski.
– Musimy powstrzymać postępujący demontaż Polski, jaki prowadzą politycy PiS – mówił na konferencji Krzysztof Kłak. – Chcemy przywrócić rządy prawa, przywrócić znaczenie konstytucji i odwrócić szkodliwe dla gospodarki posunięcia. Będziemy protestować, będziemy wychodzić na ulice, będziemy jednoczyć opozycję, by wspólnie stanąć w obronie praworządności i przeciwko szkodzeniu Polsce! – dodał.
Politycy PO całkiem sporą część konferencji poświęcili kryzysowi politycznemu i parlamentarnemu w Polsce. Padały pytania o diagnozę sytuacji oraz o strategię partii na wyjście z impasu[paywall]. – Jesteśmy legalistami, chcemy zwyciężyć w demokratycznych wyborach, by móc zacząć porządkować to, co zostało zrobione – mówił Wojciech Błachowicz.
Szerzej rozwinął temat poseł Zdzisław Gawlik. – Stawiamy na rozmawianie z ludźmi, a więc na to, co było wcześniej naszym słabym punktem, co zaniedbaliśmy. Dlatego będziemy organizować więcej takich spotkań . Zapraszamy na nie nie tylko członków, nie tylko sympatyków. Chcemy spotykać się z ludźmi i dyskutować z nimi o Polsce – deklarował minister Gabinetu Cieni.
Rozmawiano też o reformie oświaty i konieczności zorganizowania referendum w tej sprawie.
Przewodnicząca klubu radnych PO w Sejmiku Województwa Podkarpackiego Teresa Kubas-Hul w swoim wystąpieniu poświęciła więcej uwagi problematyce lokalnej, rozwojowi miasta i regionu. – Chciałam przywieźć wam teczkę z planowanymi inwestycjami dla Przemyśla... ale teczki nie mam, bo musiałbym wziąć pustą. Taki mamy zrównoważony rozwój na Podkarpaciu. Przemyśl potrzebuje rozwoju gospodarczego, zrewitalizowano pięknie przemyskie zabytki, ale teraz trzeba zachęcić młodych ludzi, by tu wracali, by to miasto przestało wymierać. Żeby to zrobić, należy zapewnić młodym ludziom pracę, by chcieli tu wracać i tu budować swoją przyszłość. Niektórzy patrzą na położenie Przemyśla jako na problem, twierdzą, że jest peryferyjne, ale to nie tak. Przemyśl jest świetnie skomunikowany ze stolicą regionu, w dodatku bezpośrednia bliskość granicy powoduje, że ta lokalizacja może być atrakcyjna dla firm i inwestorów zainteresowanych działalnością transgraniczną.
Poseł Marek Rząsa oraz radny Wojciech Błachowicz w sposób krytyczny odnieśli się do postępowania prezydenta Roberta Chomy wobec mniejszości ukraińskiej. – Kto sieje wiatr, ten zbiera burze. Nie da się wiecznie stać okrakiem. Choć, moim zdaniem, reakcja strony ukraińskiej była przesadzona i mało dyplomatyczna, to nie mam wątpliwości, że prezydent wielokulturowego miasta, jakim jest Przemyśl, nie powinien brać udziału w wydarzeniach, które wymierzone są przeciw mniejszościom. Orlęta były pretekstem. Władze miejskie nie powinny maszerować z narodowcami –ostro skomentował zachowanie prezydenta poseł Marek Rząsa.
Natomiast radny Błachowicz na pytanie, co zrobić, by ostudzić nastroje w Przemyślu, odpowiedział: – Podejmowaliśmy wiele mądrych kroków w przeszłości, żeby wzajemne stosunki budować w oparciu o dialog i współpracę, teraz tego zabrakło. Odpowiem przewrotnie, wiem, czego na pewno nie powinniśmy robić, nie powinniśmy eskalować agresji i grać na emocjach.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.cyt....""O sytuacji w Przemyślu, regionie oraz w całej Polsce mówili: poseł RP Zdzisław Gawlik, poseł RP Marek Rząsa, przewodnicząca klubu radnych PO Teresa Kubas-Hul, przewodniczący regionu podkarpackiego PO Krzysztof Kłak oraz przewodniczący klubu radnych PO w radzie miejskiej Wojciech Błachowicz....""' -spotkały się nieroby,pasożyty od lat utrzymywane na garbie podatnika .Sami własną pracą niczego nie osiągnęli w życiu na bazie prywatnej inicjatywy to takie "wszy" wysysające krew z podatnika i mówiące o ""dupie Marynie jak jej było na imię ""'czyli o niczym byle mielić jęzorem i brać podatnika kasę.
jeden pan Posel obiecal na 60 lecie szkoły muzycznej , że w przemyślu powstanie sala koncertowa. A tu mijaja 3 lata sali brak .
zamiast wziąć się do pracy to siedzą i debatują, a najgorzej boli ich fakt ze demontaż Polski został zatrzymany... pewnie w Warszawie zabrakło kamienic i nieruchomości do przejęcia a w Przemyślu można by było coś jeszcze skubnąć...
Czy ktoś wie co to za doktorka wyprowadzili z CBA w kajdankach ze szpitala na Monte w wekend ? Bo nie mogę tego znaleźć
Czasami, mam wrażenie, że polityk ma taką super robotę. Pogada, zwoła sesje, konferencję pogada , napisze co by tu nie zrobił i jakoś leci życie.
Proszę zapytać p. dyrektora A. Gurana na jakim etapie były rozmowy o sali koncertowej i czyjej konkretnej deklaracji w tej sprawie zabrakło? Ale anonimowo można pisać wszelkie bzdury, niestety!
Proszę o konkrety co Pan Rząsa zrobił dla Przemyśla i mieszkańców?(bezrobocie, strefa ekon. wyludnianie miasta, mało dzieci itp.)
Zapomniałeś napisać o radnym Schabowskim!!!Zapraszam na Kazanów tu można pokazać przykład jak to Schabowski własnymi rękami i w dużym stopniu za swoje pieniądze zrobił bardzo dużo i cały czas robi dla całej społeczności lokalnej.My mieszkańcy kazanowa to wiemy i bedziemy wybierac Schabowskiego do rady.Dobrze narzekac ale do łopaty to juz sie nie bierzesz?Tylko taki zazdrosny nieudacznik i pasożyt jak ty może gadać takie bzdury.
nie no z tymi dziećmi dop...łeś (aś) nie jestem specjalnie wyborcą Pana Rząsy no ale chyba dzieci to nie miał dorabiać! ;)))
Hej, a gdzie młode wilczki? Wam pora bawić się w wędkarzy na przykład!
Cieszcie sie jeszcze ta chwila,ze mozecie opowiadac bzdury publicznie.Najblizsze wybory pokazą gdzie jest wasze miejsce.Czas zacząć już szukac jakiegoś zajecia bo przez te lata to naprawde nic nie zrobiliscie dla miszkanców
cyt....""O sytuacji w Przemyślu, regionie oraz w całej Polsce mówili: poseł RP Zdzisław Gawlik, poseł RP Marek Rząsa, przewodnicząca klubu radnych PO Teresa Kubas-Hul, przewodniczący regionu podkarpackiego PO Krzysztof Kłak oraz przewodniczący klubu radnych PO w radzie miejskiej Wojciech Błachowicz....""' -spotkały się nieroby,pasożyty od lat utrzymywane na garbie podatnika .Sami własną pracą niczego nie osiągnęli w życiu na bazie prywatnej inicjatywy to takie "wszy" wysysające krew z podatnika i mówiące o ""dupie Marynie jak jej było na imię ""'czyli o niczym byle mielić jęzorem i brać podatnika kasę.
jeden pan Posel obiecal na 60 lecie szkoły muzycznej , że w przemyślu powstanie sala koncertowa. A tu mijaja 3 lata sali brak .
zamiast wziąć się do pracy to siedzą i debatują, a najgorzej boli ich fakt ze demontaż Polski został zatrzymany... pewnie w Warszawie zabrakło kamienic i nieruchomości do przejęcia a w Przemyślu można by było coś jeszcze skubnąć...