Reklama

Nie ma winnych podmiany tablic

09/11/2016 17:21

Prokuratura Rejonowa w Przemyślu umorzyła śledztwo dotyczące znieważenia miejsca pochówku bojowników Ukraińskiej Powstańczej Armii spoczywających przy ulicy Kasztanowej w Przemyślu.

Nekropolię przy ul. Kasztanowej założono około 1920 roku. To – jak donoszą źródła historyczne – miejsce pochówku 2 tysięcy jeńców armii Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej i internowanych żołnierzy walczących pod dowództwem Semena Petlury, przebywających od listopada 1918 roku w obozie jenieckim w podprzemyskich Pikulicach. W 2000 roku na tutejszym cmentarzu pochowano również szczątki 51 bojowników[paywall] Ukraińskiej Powstańczej Armii, ekshumowane w Birczy i Lisznej. I właśnie na ich mogiłach przed krzyżami w maju br. ktoś położył 2 tablice z identycznymi napisami o następującej treści: „W tym miejscu zostały pogrzebane szczątki banderowskich bandytów, bestialskich katów, oprawców niewinnych polskich kobiet i dzieci. Pamiętamy”. Obok umieszczono symbol Polski Walczącej. Starannie wykonane granitowe tablice przykryły te z nazwiskami zmarłych. Trwające kilka miesięcy śledztwo nie doprowadziło do ustalenia podejrzanych o dokonanie tego czynu.

– W związku z tym zostało umorzone, a postawienie w tej sprawie nie jest prawomocne – poinformowała prokurator Marta Pętkowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu. – Pomimo umorzenia w każdej chwili będzie można do niego wrócić pod warunkiem, że pojawią się nowe, nieznane dotychczas przesłanki – dodaje.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    przemyślanin - niezalogowany 2016-11-09 18:43:59

    Nie przekłamujcie nikt nie znieważył nagrobków Striłców Symona Petlury , którzy wraz z Wojskiem Polskim walczyli o niepodległosć Polski , Zmieniona napisy na pomniku ku czci zbrodniarzy , morderców z OUN  UPA , którzy bestialsko mordowali polskich cywili . Myślicie , że ludzie są idotami . Nie ma miejsca na pomniki zbrodniarzy z OUN UPA na polskiej ziemi .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    przemyślanin - niezalogowany 2016-11-09 18:48:23

    Nikt nie znieważył nagrobków Striłców Symona Petlury .Zmieniono napisy na pomniku postawionym ku czci zbrodniarzy z OUN UPA , którzy mordowali bestialsko Polaków .Żadnych bojowników tylko bandytów .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama