Prokuratura Rejonowa w Przemyślu umorzyła śledztwo dotyczące znieważenia miejsca pochówku bojowników Ukraińskiej Powstańczej Armii spoczywających przy ulicy Kasztanowej w Przemyślu.
Nekropolię przy ul. Kasztanowej założono około 1920 roku. To – jak donoszą źródła historyczne – miejsce pochówku 2 tysięcy jeńców armii Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej i internowanych żołnierzy walczących pod dowództwem Semena Petlury, przebywających od listopada 1918 roku w obozie jenieckim w podprzemyskich Pikulicach. W 2000 roku na tutejszym cmentarzu pochowano również szczątki 51 bojowników[paywall] Ukraińskiej Powstańczej Armii, ekshumowane w Birczy i Lisznej. I właśnie na ich mogiłach przed krzyżami w maju br. ktoś położył 2 tablice z identycznymi napisami o następującej treści: „W tym miejscu zostały pogrzebane szczątki banderowskich bandytów, bestialskich katów, oprawców niewinnych polskich kobiet i dzieci. Pamiętamy”. Obok umieszczono symbol Polski Walczącej. Starannie wykonane granitowe tablice przykryły te z nazwiskami zmarłych. Trwające kilka miesięcy śledztwo nie doprowadziło do ustalenia podejrzanych o dokonanie tego czynu.
– W związku z tym zostało umorzone, a postawienie w tej sprawie nie jest prawomocne – poinformowała prokurator Marta Pętkowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu. – Pomimo umorzenia w każdej chwili będzie można do niego wrócić pod warunkiem, że pojawią się nowe, nieznane dotychczas przesłanki – dodaje.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Nie przekłamujcie nikt nie znieważył nagrobków Striłców Symona Petlury , którzy wraz z Wojskiem Polskim walczyli o niepodległosć Polski , Zmieniona napisy na pomniku ku czci zbrodniarzy , morderców z OUN UPA , którzy bestialsko mordowali polskich cywili . Myślicie , że ludzie są idotami . Nie ma miejsca na pomniki zbrodniarzy z OUN UPA na polskiej ziemi .
Nikt nie znieważył nagrobków Striłców Symona Petlury .Zmieniono napisy na pomniku postawionym ku czci zbrodniarzy z OUN UPA , którzy mordowali bestialsko Polaków .Żadnych bojowników tylko bandytów .
Nie przekłamujcie nikt nie znieważył nagrobków Striłców Symona Petlury , którzy wraz z Wojskiem Polskim walczyli o niepodległosć Polski , Zmieniona napisy na pomniku ku czci zbrodniarzy , morderców z OUN UPA , którzy bestialsko mordowali polskich cywili . Myślicie , że ludzie są idotami . Nie ma miejsca na pomniki zbrodniarzy z OUN UPA na polskiej ziemi .
Nikt nie znieważył nagrobków Striłców Symona Petlury .Zmieniono napisy na pomniku postawionym ku czci zbrodniarzy z OUN UPA , którzy mordowali bestialsko Polaków .Żadnych bojowników tylko bandytów .