Reklama

Nie poszukają kasy na dodatkowe połączenia

Do 12 sierpnia br. samorządy lokalne miały czas na złożenie wniosku o dofinansowanie na organizowanie przewozów pasażerskich. Na Podkarpacie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych trafi prawie 20 mln zł.

Dopłaty skierowane są do: gmin, powiatów, związków powiatowo-gminnych, związków metropolitarnych oraz województw. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała, że dofinansowane będą połączenia lokalne nieprzynoszące zysku. Wsparcie finansowe jest potrzebne, bo przewoźnicy dopłacają do nierentownych połączeń i w konsekwencji je likwidują[paywall]. Złotówka dopłaty z programu będzie zachętą do organizowania przewozów do miejscowości, do których autobusy nie docierały. Przewoźnik wyłaniany będzie bez przetargu. Samorządy muszą wykazać poziom deficytu na konkretnej linii i na tej podstawie starać się o dopłatę do kosztów związanych z kilometrem przejechanym przez bus czy autobus lokalnego przewoźnika na konkretnej trasie.

Zgodnie z regulaminem z możliwości skorzystania z dopłat z wykorzystaniem środków z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych wyłączone są komunikacje miejskie. Takie, jak np. ta w Przemyślu. Rodzi się więc pytanie, czy miasto nie mogłoby się postarać np. o dopłatę w kontekście np. reaktywowania linii nr 17 do Ujkowic?

Reklama

– Linia numer 17, pomimo swojego oczywistego podmiejskiego charakteru, miała status komunikacji miejskiej i była obsługiwana przez MZK. A to powoduje, że nie mamy szans ubiegać się o dopłatę – poinformował sekretarz miasta Dariusz Łapa.

O możliwość złożenia stosownego wniosku zapytaliśmy zatem władze gminy wiejskiej Przemyśl. – Na prowadzenie komunikacji i obsługę mieszkańców naszej gminy mamy podpisaną umowę z Urzędem Miejskim w Przemyślu. Cały czas monitorujemy sytuację i do tej pory nie było problemów z jakąkolwiek linią. Do większości miejscowości, nawet tych najmniejszych, autobusy docierają po siedem razy dziennie. Według wspomnianej umowy dopłacamy do transportu mieszkańców naszej gminy przewoźnikowi, czyli Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Przemyślu 700 tysięcy złotych rocznie. Jeśli chodzi o linię numer 17, nie zamierzamy sami o nic wnioskować– stwierdził wójt gminy wiejskiej Przemyśl A. Huk.

Reklama

W grupie siła

Inaczej sprawa wygląda w regionie. Powiat jarosławski – także w imieniu dwóch innych samorządów powiatowych – złożył wniosek o dofinansowanie na przywrócenie nierentownych połączeń autobusowych. To wsparcie w ramach nowej ustawy, która stworzona została z myślą o mieszkańcach terenów oddalonych od dużych ośrodków, komunikacyjnie wykluczonych. Przywrócone połączenia mają ruszyć 1 września br.

– Tylko w tym roku wsparcie wyniesie ponad milion złotych. To stwarza także naszemu PKS-owi szanse na to, by mógł realnie pomyśleć o zakupie nowych autobusów, bo nie będzie już musiał z własnych pieniędzy opłacać nierentownych kursów– powiedział starosta jarosławski Tadeusz Chrzan.

Reklama

Na złożenie wniosku zdecydowały się wspólnie powiaty: jarosławski, lubaczowski i przeworski. Jarosławski PKS obsługuje również publiczne linie komunikacyjne w powiecie bieszczadzkim.

–W naszym wniosku zostało uwzględnionych wynosi 67 połączeń. Chcemy przez to uniknąć wykluczenia komunikacyjnego tych miejscowości, którym to realnie groziło. Myślimy nie tylko o osobach starszych czy tych wszystkich, które chcą w mieście powiatowym załatwić swoje sprawy, ale także młodzieży szkół średnich, którą trzeba bezpiecznie dowieźć do szkoły i potem, często późnym popołudniem, do domu – tłumaczy T. Chrzan.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    piotrek.rudi_772 2019-08-14 16:30:46

    "...bo przewoźnicy dopłacają do nierentownych połączeń i w konsekwencji je likwidują..."Bo to "DziadTransy" są. Same śmierdzące, niewygodne, stare rzęchy.Nie dziwię się, że nie mają pasażerów bo kto w takim zasyfiałym autobusie chciałby spędzić czas.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    o\\wrrr - niezalogowany 2019-08-14 16:49:48

    I za to ktoś powinien odpowiedzieć,co urlopy?nie było komu napisać wniosku?WSTYD!!!lepiej płakac

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xx - niezalogowany 2019-08-19 17:16:13

    po 1989 roku  rozpier....lili  wszystko !   zamiast unowocześniać technologicznie to co było  ale po co ,  dali obcym lub rozgrabili majątek za 1 złotówkę .  Teraz dają grosze by tworzyć od prawie podstaw to co zmarnotrawiły   rządzące miernoty  po kolei jak leci   UW, AWS, SLD, ZSL/teraz PSL/  PIS , PO,

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama