Obfitujący w niezapomniane wrażenia tydzień spędzili w Rumunii uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Króla Wł. Jagiełły w Przeworsku.
Siedmioro uczniów przeworskiej placówki podczas marcowego wyjazdu do Focsani we wschodniej Rumunii skupiło się na realizacji[paywall] kolejnego etapu projektu Erasmus+ pod hasłem „Jak przyjazna dla środowiska jest moja szkoła?”, którego założeniem jest podejmowanie działań mających zapobiec powstawaniu w szkołach odpadów, a także zwiększać efektywność w gospodarowaniu bioodpadami i ograniczyć straty energii i wody.
We wspólnym, międzynarodowym przedsięwzięciu wzięli także udział uczestnicy projektu z partnerskich szkół w Ermont we Francji, Langerwehe w Niemczech i Pesaro we Włoszech.
Realizując zadania projektowe, uczniowie odwiedzili pobliskie zakłady: Ecosistem S.R.L.X Petresti oraz Vrancart Adjud, które wykorzystują odpady do produkcji wyrobów z papieru i plastiku. Odbyli też wycieczkę po jednej z najnowocześniejszych stacji oczyszczania ścieków w Rumunii, gdzie dowiedzieli się, jak – przy wykorzystaniu odpowiednich technologii – uzyskuje się czystą wodę.
Nie brakowało też zadań dla osób utalentowanych artystycznie, a do takich należały: projektowanie logo i hasła projektu, pisanie wierszy czy tworzenie portfeli i ozdób z różnego rodzaju odpadów.

fot.archiwum szkoły
Przeworska młodzież razem z pozostałymi uczestnikami projektu Erasmus+ pod hasłem „Jak przyjazna dla środowiska jest moja szkoła?”. Na zdjęciu w mauzoleum w Marasesti.
Był też naturalnie czas na poznanie obcej kultury.
– W drodze do Focsani zatrzymaliśmy się w Transylwanii, a dokładnie w Sighisoarze, której centrum, z charakterystyczną zabytkową wieżą zegarową, wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z kolei w samej Focsani podziwialiśmy: plac Unirii Square, Teatr Maior Gheorghe Pastia czy Muzeum Historii Miasta. W swojej wędrówce nie mogliśmy też pominąć miejscowości Marasesti, gdzie znajduje się mauzoleum, w którym spoczywa ponad 5 tys. żołnierzy. To ofiary jednej z najkrwawszych bitew na rumuńskim froncie podczas I wojny światowej – relacjonuje nauczyciel ZSOiZ w Przeworsku Aleksander Szklarek, który wraz z Katarzyną Materną byli opiekunami młodzieży podczas pobytu w Rumunii.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze