Reklama

Nie żałowaliśmy pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków

Na cmentarzach w Przemyślu, Jarosławiu, Przeworsku i Lubaczowie tradycyjnie odbyły się kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. Okazuje się, że mimo szalejących podwyżek i rekordowej inflacji nie skąpiliśmy datków na ten cel. Kwesty wypadły bardzo dobrze, co pozwala mieć nadzieję, że znów uda się ocalić część dorobku kulturowego przodków.

Wyjątkowo hojni okazali się w tym roku odwiedzający przemyskie nekropolie. Jak poinformowała Bogusława Pieczyńska, prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu, które tradycyjnie było organizatorem zbiórki do puszek kwestarskich na ratowanie przemyskich nekropolii, suma, jaką udało się w ten sposób zgromadzić, to 37 tys. zł.

– Zapewniam, że wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na konserwację wybranych zabytkowych nagrobków oraz nagrobków zmarłych bezpotomnie mieszkańców Przemyśla. Szczególne ukłony składamy przemyślanom i odwiedzającym przemyskie cmentarze przybyłym z różnych krańców Polski i zza jej granicy. Dziękujemy za hojność i zaufanie w stosunku do organizatorów kwesty i tym samym realizatorów prowadzonych prac – podsumowała.

Reklama

Członków TPPiR jak zawsze aktywnie wspierali wolontariusze, wśród których[paywall] byli m.in.: przedstawiciele lokalnego i wojewódzkiego samorządu, radni, szefowie miejskich jednostek, harcerze, lekarze, artyści, dziennikarze, pracownicy magistratu, przedstawiciele społeczności  przemyskich szkół, w tym uczniowie i nauczyciele, członkowie lokalnych stowarzyszeń, przedsiębiorcy i inni mieszkańcy miasta.


Łącznie w dniach od 30 października do 1 listopada w zbiórce prowadzonej przed przemyskimi cmentarzami wzięło udział niemal 300 osób.

Warto dodać, że TPPiR wspólnie z urzędami gmin Krzywcza i Bircza oraz sołectwem wsi Łętownia było również organizatorem zbiórek publicznych przed cmentarzami w tych miejscowościach. W Krzywczy udało się zebrać 4 383,23 zł, w Birczy – 3 440,44 zł, a w Łętowni 1088,09 zł.

Reklama

W Jarosławiu najlepszy wynik od zarania akcji

W Jarosławiu tradycyjnie zbiórkę prowadził Komitet Społeczny na rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy przy SP nr 11. Jej inicjator i organizator Tomasz Kulesza od 30 lat nie ustaje w działaniach, by ocalić od zniszczenia choć część z unikatowych nagrobków, o wyjątkowych walorach estetycznych, architektonicznych i historycznych. Od 2013 roku organizacja pomaga także w ratowaniu polskiego cmentarza w Jaworowie  na Ukrainie.

– Bardzo dziękuję wszystkim ofiarodawcom, samorządowcom, nauczycielom, członkom Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, przyjaciołom z Jaworowa i przede wszystkim kochanej młodzieży oraz studentom z Turcji za hojność, piękną postawę i przeprowadzenie tegorocznej kwesty – podsumowuje T. Kulesza. 

– Efekt tegorocznej zbiórki jest rekordowy, bo łącznie do puszek wpadło 16 tysięcy 803 złote i 20 groszy. To największa suma zebrana od początku prowadzenia akcji – dodaje.


Nagrobki, które wymagają odrestaurowania, co roku typują miejski konserwator zabytków w porozumieniu z konserwatorem wojewódzkim. Do zebranej sumy miasto dokłada każdego roku drugie tyle. Będzie więc około 30 tysięcy, a za tę sumę będzie można przeprowadzić remont co najmniej 2 – 3 nagrobków.

Reklama

W Przeworsku kwesta po raz 13.

W Przeworsku 1 listopada 13. już raz przed bramami miejscowego cmentarza przeprowadzona została zbiórka publiczna „Ratujmy nagrobki”. Kwestowali harcerze z 13. Przeworskiej Drużyny Harcerek i Harcerzy „Kresy” pod opieką harcmistrz Agnieszki Bernackiej, których wsparli przedstawiciele szkolnego samorządu SP nr 2 im. H. Kołłątaja w Przeworsku pod opieką Justyny Flis.

Do akcji włączyli się także uczniowie, którzy, choć opuścili już mury szkoły, nadal czują się związani z kwestą i chcą brać w niej czynny udział. Od godziny 8.30 do 18 udało się zebrać do puszek 10 tys. 710 zł.

Reklama
– Co roku udaje nam się zebrać więcej, co bardzo cieszy. Zawsze staramy się też o pozyskanie dofinansowania z zewnątrz, żeby pomnożyć uzbieraną kwotę. W pisaniu projektów wspierają nas urzędnicy ratusza. Zresztą cała kwesta przeprowadzona była pod patronatem burmistrza miasta i przy wsparciu logistycznym lokalnego samorządu. Wielkie podziękowania należą się szczególnie pracownikom wydziału promocji – Wiktorowi Januszowi i Wojciechowi Pieniążkowi, a także Renacie Chomik z referatu ochrony środowiska i oczywiście burmistrzowi, który jest bardzo przychylny naszym działaniom – mówi A. Bernacka. – Naszym marzeniem jest odrestaurowanie nagrobku rodzinnego Święteckich. Jego renowacja wymaga nie tylko dużego nakładu, ale też pieczołowitości i kunsztu konserwatorskiego. Liczymy zawsze na panią konserwator kamieniarki Halszkę Granek-Smarzewską. Ona jest mistrzem w swoim fachu – dodaje.

Uzupełniając A. Bernacka podkreśla, że dbanie o cmentarze to nie tylko sprawa estetyki. Chodzi przede wszystkim o pamięć. Harcerze z 13. PDHiH „Kresy” nie tylko prowadzą kwestę, ale też dbają o około 20 ziemnych grobów patriotycznych znajdujących się na przeworskim cmentarzu.

Lubaczów zbierał ponad 20. raz

W Lubaczowie zbiórka na ratowanie nagrobków prowadzona była kolejny rok z rzędu przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, które wkrótce będzie obchodzić 60-lecie istnienia. W kwestowaniu członków organizacji wspierali przedstawiciele samorządu, radni, nauczyciele, uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch. Do puszek wolontariusze stojący przy bramie starego cmentarza zebrali kwotę 7 tys. 555 zł i 46 gr.

Reklama

– Prace konserwatorskie są dosyć drogie, więc typując obiekty do renowacji, musimy dopasowywać je do możliwości finansowych – mówi Marek Małecki, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej.


fot.Starostwo Powiatowe w Lubaczowie
W lubaczowskiej zbiórce w role wolontariuszy wcielili się m.in. starosta Zenon Swatek i posłanka Teresa Pamuła.


fot.TPPiR/FB
Tegoroczna kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków, organizowana przez TPPiR, przyniosła rekordowy wynik. Kwestowali m.in. członkowie lokalnych stowarzyszeń i przedstawiciele samorządu i różnych instytucji.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama