Na cmentarzach w Przemyślu, Jarosławiu, Przeworsku i Lubaczowie tradycyjnie odbyły się kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. Okazuje się, że mimo szalejących podwyżek i rekordowej inflacji nie skąpiliśmy datków na ten cel. Kwesty wypadły bardzo dobrze, co pozwala mieć nadzieję, że znów uda się ocalić część dorobku kulturowego przodków.
Wyjątkowo hojni okazali się w tym roku odwiedzający przemyskie nekropolie. Jak poinformowała Bogusława Pieczyńska, prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu, które tradycyjnie było organizatorem zbiórki do puszek kwestarskich na ratowanie przemyskich nekropolii, suma, jaką udało się w ten sposób zgromadzić, to 37 tys. zł.
– Zapewniam, że wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na konserwację wybranych zabytkowych nagrobków oraz nagrobków zmarłych bezpotomnie mieszkańców Przemyśla. Szczególne ukłony składamy przemyślanom i odwiedzającym przemyskie cmentarze przybyłym z różnych krańców Polski i zza jej granicy. Dziękujemy za hojność i zaufanie w stosunku do organizatorów kwesty i tym samym realizatorów prowadzonych prac – podsumowała.
Członków TPPiR jak zawsze aktywnie wspierali wolontariusze, wśród których[paywall] byli m.in.: przedstawiciele lokalnego i wojewódzkiego samorządu, radni, szefowie miejskich jednostek, harcerze, lekarze, artyści, dziennikarze, pracownicy magistratu, przedstawiciele społeczności przemyskich szkół, w tym uczniowie i nauczyciele, członkowie lokalnych stowarzyszeń, przedsiębiorcy i inni mieszkańcy miasta.
Łącznie w dniach od 30 października do 1 listopada w zbiórce prowadzonej przed przemyskimi cmentarzami wzięło udział niemal 300 osób.
Warto dodać, że TPPiR wspólnie z urzędami gmin Krzywcza i Bircza oraz sołectwem wsi Łętownia było również organizatorem zbiórek publicznych przed cmentarzami w tych miejscowościach. W Krzywczy udało się zebrać 4 383,23 zł, w Birczy – 3 440,44 zł, a w Łętowni 1088,09 zł.
W Jarosławiu tradycyjnie zbiórkę prowadził Komitet Społeczny na rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy przy SP nr 11. Jej inicjator i organizator Tomasz Kulesza od 30 lat nie ustaje w działaniach, by ocalić od zniszczenia choć część z unikatowych nagrobków, o wyjątkowych walorach estetycznych, architektonicznych i historycznych. Od 2013 roku organizacja pomaga także w ratowaniu polskiego cmentarza w Jaworowie na Ukrainie.
– Bardzo dziękuję wszystkim ofiarodawcom, samorządowcom, nauczycielom, członkom Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, przyjaciołom z Jaworowa i przede wszystkim kochanej młodzieży oraz studentom z Turcji za hojność, piękną postawę i przeprowadzenie tegorocznej kwesty – podsumowuje T. Kulesza.
Nagrobki, które wymagają odrestaurowania, co roku typują miejski konserwator zabytków w porozumieniu z konserwatorem wojewódzkim. Do zebranej sumy miasto dokłada każdego roku drugie tyle. Będzie więc około 30 tysięcy, a za tę sumę będzie można przeprowadzić remont co najmniej 2 – 3 nagrobków.
W Przeworsku 1 listopada 13. już raz przed bramami miejscowego cmentarza przeprowadzona została zbiórka publiczna „Ratujmy nagrobki”. Kwestowali harcerze z 13. Przeworskiej Drużyny Harcerek i Harcerzy „Kresy” pod opieką harcmistrz Agnieszki Bernackiej, których wsparli przedstawiciele szkolnego samorządu SP nr 2 im. H. Kołłątaja w Przeworsku pod opieką Justyny Flis.
Do akcji włączyli się także uczniowie, którzy, choć opuścili już mury szkoły, nadal czują się związani z kwestą i chcą brać w niej czynny udział. Od godziny 8.30 do 18 udało się zebrać do puszek 10 tys. 710 zł.
Uzupełniając A. Bernacka podkreśla, że dbanie o cmentarze to nie tylko sprawa estetyki. Chodzi przede wszystkim o pamięć. Harcerze z 13. PDHiH „Kresy” nie tylko prowadzą kwestę, ale też dbają o około 20 ziemnych grobów patriotycznych znajdujących się na przeworskim cmentarzu.
W Lubaczowie zbiórka na ratowanie nagrobków prowadzona była kolejny rok z rzędu przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, które wkrótce będzie obchodzić 60-lecie istnienia. W kwestowaniu członków organizacji wspierali przedstawiciele samorządu, radni, nauczyciele, uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch. Do puszek wolontariusze stojący przy bramie starego cmentarza zebrali kwotę 7 tys. 555 zł i 46 gr.
– Prace konserwatorskie są dosyć drogie, więc typując obiekty do renowacji, musimy dopasowywać je do możliwości finansowych – mówi Marek Małecki, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej.

fot.Starostwo Powiatowe w Lubaczowie
W lubaczowskiej zbiórce w role wolontariuszy wcielili się m.in. starosta Zenon Swatek i posłanka Teresa Pamuła.

fot.TPPiR/FB
Tegoroczna kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków, organizowana przez TPPiR, przyniosła rekordowy wynik. Kwestowali m.in. członkowie lokalnych stowarzyszeń i przedstawiciele samorządu i różnych instytucji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze