Reklama

Niech żyje młodość. XVI Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato

20/08/2016 18:33

Dobiegła końca szesnasta edycja festiwalu Salezjańskie Lato, imprezy zorganizowanej przez parafię św. Józefa księży salezjanów wespół z Przemyskim Centrum Kultury i Nauki Zamek.

Zespół muzyki dawnej Alta, w swoim składzie posiadający muzyków grających na lutniach, violi da gamba, szałamai i fideli, wykonał bardzo rozbudowany program składający się z bloków poświęconych muzyce irlandzkiej, angielskiej, polskiej i hiszpańskiej z okresu określanego ogólnie muzycznym renesansem i wczesnym barokiem. Kolejny koncert w wykonaniu pochodzących z Przemyśla artystów Patrycji Krzeszowskiej-Kubit (sopran) i organisty Daniela Prajznera poświęcony był muzyce ostatnich trzech wieków, począwszy od dojrzałego haendlowskiego baroku po współczesność. Koncert był popisem potęgi sopranu Patrycji Krzeszowskiej-Kubit i dogłębnie przemyślanej koncepcji wykorzystania wszystkich możliwości salezjańskich organów, co jednak spowodowało usunięcie z programu utworu, na który najbardziej czekałem, czyli Fantazji na temat chorału Wachet auf ruft ins die Stimme Maxa Regera. Wielka szkoda. 

Tym razem w wykonaniu Marka Batorskiego (saksofon), Uli Lazar (wokal), Michała Rzepki (kontrabas) i Tomasza Kobieli (gitara), z gościnnym udziałem saksofonisty Marcina Ślusarczyka. Kolejną propozycją organizatorów imprezy był występ w sali Przemyskiej Biblioteki Publicznej kwintetu dętego Wind Golden Quintet z Akademii Muzycznej w Krakowie. Zespół wykonał program złożony z kompozycji dziewiętnasto- i dwudziestowiecznych, w przeważającej części transkrypcji dzieł w oryginale na inne obsady instrumentalne. 

Recital chopinowski

Przemyski występ pianisty pokazał, że jest on artystą najwyższej próby i – pomimo bardzo młodego wieku (24 lata) – jest w stanie konkurować z najlepszymi. Na program występu złożyły się dzieła F.Chopina, które pianista wykonywał również podczas przesłuchań konkursowych: Fantazja f-moll op. 49, 4 mazurki op. 4, Polonez fis-moll op. 44, 3 mazurki z op. 50 oraz monumentalne Scherzo h-moll op. 20 z kolędą Lulajże Jezuniu w środkowej części. Panowie – czapki z głów!

Reklama

Młody, międzynarodowy skład

Finałowy wieczór, 12 sierpnia, wypełniły kompozycje największego z wiedeńskich klasyków W.A. Mozarta, w wykonaniu międzynarodowej orkiestry symfonicznej, złożonej ze studentów akademii muzycznych w Krakowie i Lwowie, z udziałem solistki Renaty Johnson- Wojtowicz (sopran). Całość od pulpitu dyrygenckiego poprowadził Tomasz Ślusarczyk. Koncert ten wsparty został przez Konsula Honorowego Ukrainy w Przemyślu Aleksandra Baczyka i Annę Stabiszewską, bez których udziału impreza nie doszłaby do skutku.

W wykonaniu tego młodego, międzynarodowego składu usłyszeliśmy trzy dobrze znane melomanom pozycje: XV Symfonię G-dur, KV 124, motet Exultate Jubilate (Cieszcie się i radujcie) napisany przez siedemnastoletniego Mozarta oraz dramatyczną XXV Symfonię g-moll, KV 183. Młodzi wykonawcy zebrali gromkie brawa na stojąco, co zaowocowało serią bisów. Na wszystkich koncertach XVI Salezjańskiego Lata frekwencja była znakomita, co niezbicie dowodzi zapotrzebowania na koncerty muzyki klasycznej, których w ostatnim czasie odbywa się, niestety, coraz mniej. No cóż, czasy nie najlżejsze, a budżety...


fot.Adam Erd
Międzynarodowa orkiestra symfoniczna (Kraków-Lwów) podczas koncertu finałowego wykonała dzieła W.A. Mozarta.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama