Reklama

Niedziela pod znakiem fajki [ZDJĘCIA]

26/06/2017 13:30

Gdzie, jak gdzie, ale Święto Fajki mogło odbyć się tylko w Przemyślu, choćby z racji rzemieślniczych tradycji miejscowego fajkarstwa, siedmiu działających w mieście wytwórni fajek, Muzeum Dzwonów i Fajek, a także sporej grupy zrzeszonych i niezrzeszonych wielbicieli fajki.

W ubiegłą niedzielę w samo południe na przemyskim Rynku rozpoczęło się „Nietuzinkowe XII Święto Fajki”. Fajki były wszędzie – od kilkumetrowej po misternie zdobione prezentowane na stoiskach przez miejscowych frzemieślników. Na Kazimierzowskiej i po Rynku przechadzali się fajczarze i już dawno tak ładnie tam nie pachniało.

Filozofia w Fajce

– W ten sposób promujemy miasto, bo możemy się pochwalić przeszło stupięćdziesięcioletnią tradycją rzemiosła artystycznego, naszymi znanymi na całym świecie wyrobami – mówi Zbyszek Bednarczyk ”Mr. Bróg”, dusza całego przedsięwzięcia. Na Święto Fajki przyjechali goście z[paywall] kilkunastu klubów i stowarzyszeń z kraju, a także goście z zagranicy i przez jeden dzień było w mieście wesoło.

A na pytanie: Czy fajka to nałóg? Zbyszek chwilę się namyśla. – Nie. To bardziej hobby, styl bycia. Po pierwsze fajkę wypalamy dwa, trzy razy dziennie i to tylko w odpowiednim momencie, kiedy mamy spokój, jesteśmy wyciszeni. Z całym ceremoniałem. Fajka ma być relaksem, przyjemnością, a nawet jak u Indian medytacją. To elegancja, styl. W dobrych trafikach są lustra, żeby klienci mogli dobierać fajkę do twarzy, tak jak dobiera się okulary. Oczywiście odpowiedni strój, do tego kolekcja fajek i przekonanie, że to pewnego rodzaju filozofia. Na przykład motto Przemyskiego Klubu Fajki brzmi: „Dym dla nikogo, zapach dla wszystkich, smak dla mnie” i to jest esencją umiejętnego używania fajki, co propagują kluby – Zbyszek mógłby opowiadać o fajce cztery dni, ale przerywa, bo zaczyna się turniej wolnego palenia.

Reklama

Kto dłużej?

Zasady turnieju są proste. Wszyscy mają takie same fajki, ubijacze, po trzy gramy tytoniu, dwie zapałki i białą kartkę papieru, na której rozkrusza się tytoń. Wygrywa ten, kto będzie palił fajkę najdłużej. To w skrócie, bo regulamin szczegółowo wymienia, co wolno, a czego nie w trakcie palenia fajki, i tego pilnują sędziowie. O 13.30 sędzia główny Ludomir Lewkowicz dał znak i uczestnicy mieli pięć minut na rozkruszenie tytoniu i nabicie fajki. Pół minuty przerwy i start. Rozpoczęło się odliczanie. Na sali zapanowała kilkuminutowa cisza i uczestnicy skupili się na zapalaniu. Ktoś zgłosił sędziemu, że się mu nie udało. Pozostali dziękują mu za towarzystwo, stukając miarowo ubijakami w stół. Dziesięć minut później salę wypełnił wonny dym z 53 fajek. Coraz częściej rozlega się stukot ubijaków i od stołów odchodzą ci, którym fajki zgasły. Wreszcie zostaje kilku. Wygrywa Ryszard Ichniowski. Czas: godzina i szesnaście minut.

Fajka Zaufania

Do tradycji Święta Fajki należy przyznawanie „Fajki Zaufania” osobie wskazanej przez kapitułę, do której należą poprzedni uhonorowani tym wyróżnieniem. Są to osoby, które zdaniem kapituły zasłużyły się czymś dla Przemyśla. W tym roku tytuł przyznano nadinspektorowi Krzysztofowi Pobucie, komendantowi Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.  

Reklama

Fajowy piknik

Zabawa zaczęła się o 16. Pod wieżą, w której mieści się muzeum Dzwonów i Fajek,zaproszeni goście uroczyście rozpalili usytuowany tam pomnik fajkę-ławeczkę a następnie barwny korowód przy dźwiękach orkiestry harcerskiej podążył na Rynek. Do wieczora na estradzie występowali: tancerze Szkoły Tańca A-Z, grupa Brave Kids, a na koniec reggaeowy Habakuk oraz legenda polskiego rocka – Rezerwat. 


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    soia - niezalogowany 2017-06-26 16:29:50

    FAJKA TEŻ SZKODZI - DENTONET.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gustaw - niezalogowany 2017-06-26 18:35:07

    jedna wielka porażka

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość 1 - niezalogowany 2017-06-26 20:38:36

    A gdzie jest Urszula O. z Muzeum, założycielka ekspozycji fajek w Wieży Fajek i Dzwonów?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama