Reklama

Niemal 70- letni STAR 20 odzyska dawny blask

W 1948 roku w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach rozpoczęła się produkcja w całości zaprojektowanego w Polsce samochodu ciężarowego STAR 20 o ładowności 3,5 tony. Kilka lat później umożliwiło to podjęcie prac nad przygotowaniem produkcji pożarniczych samochodów gaśniczych na krajowych podwoziach. W latach 1952-1953 oraz okresie późniejszym w Sanoku powstawały nadwozia pożarnicze typu N71, N72, N74 oraz N75, które były wyposażone we własny zbiornik wodny. Jego historię przybliżył Wojciech Kruk z Działu Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku.

Co jest wyjątkowego w tym pojeździe?

–       Star 20 GBM-2,2/8 o symbolu fabrycznym N-74 wyprodukowany w 1953 r. na podwoziu Stara A20P poddany pracom konserwatorskim wyposażony był w zbiornik na wodę – beczkę o pojemności 2200 litrów wody i motopompę M-800 o wydajności 800l/min. Była ona umieszczona z tyłu samochodu i połączona elastycznym wężem ssawnym ze zbiornikiem, co umożliwiało uruchomienie jej na samochodzie i podjęcie szybkiej akcji gaśniczej przy poborze wody ze zbiornika. Na jego bokach umieszczono uchwyty na[paywall] węże tłoczne, natomiast węże ssawne ulokowane były między błotnikami przy stopniach wejściowych do kabiny. Zespół samochodu stanowiła 6-osobowa załoga: kabina z ławkami – 4 osoby oraz kabina kierowcy – 2 osoby.

Reklama

Czy Przeworsk to pierwsze i ostatnie miejsce docelowe pojazdu?

–       Star 20 był użytkowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Pantalowicach. Na podstawie informacji zawartych w kronice tamtejszej OSP, samochód trafił do straży w latach 70.XX w. dzięki zaangażowaniu miejscowego strażaka Mieczysława Morzywałka, który przy pomocy swojego krewnego Włodzimierza Woźniaka pozyskał Stara z WSK (Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego) w Rzeszowie. Po samochód do Rzeszowa pojechał komendant straży Karol Poznański, Mieczysław Chmiel oraz kierowca Józef Wyskiel. Samochód służył w OSP Pantalowice do końca 1987 r.

Reklama

Jak zatem znalazł się w Przeworsku?

–        Trafił on do Działu Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku jako eksponat muzealny w styczniu 1988 r. dzięki Leonowi Trybalskiemu założycielowi Muzeum. Samochód przekazano bezpłatnie protokołem Komendy Rejonowej Straży Pożarnych w Przeworsku. Nigdy nie był eksponowany na ekspozycji stałej Działu Historii Pożarnictwa ze względu na bardzo zły stan zachowania.

Konserwacja jest więc wysoce wskazana. Co tak naprawdę wniesie?

–       To zabytek i eksponat o wysokich walorach ekspozycyjnych, a także „jedyny” unikat w skali kraju, który należy do polskiego dziedzictwa technicznego i lokalnego dziedzictwa kulturowego. Wytypowanie do konserwacji „naszego” pożarniczego Stara 20 z 1953 r. pozwoli na podniesienie jego walorów estetycznych, a także na zabezpieczenie oryginalnych części przed dalszym procesem degradacji.

Reklama


fot.W.Kruk/Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego kwotą 61 920 zł oraz Powiatu Przeworskiego kwotą 69 405 zł. Ponadto konserwację Stara 20 wsparł Urząd Miasta i Gminy w Kańczudze kwotą 2000 zł oraz Gmina Przeworsk kwotą 1000 zł.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama