W maju w siedzibie przemyskiej „Morawy” odbył się konkurs dla uczniów klas I i II przemyskich gimnazjów, realizujących pogram DSD – Deutsches Sprachdiplom, którego zwieńczeniem jest certyfikat potwierdzający naukę języka niemieckiego na rozszerzonym poziomie. Tytuł „Mistrza DSD”, o który walczyło 21 uczestników, wywalczyła uczennica Gimnazjum nr 3 im. Szarych Szeregów w Przemyślu.
W konkursowe szranki stanęli reprezentanci gimnazjów numer: 1, 3, 4 i 5 w Przemyślu. Najlepsza spośród wszystkich startujących okazała się Gabriela Chmura, a drugie miejsce zajęła Karolina Walaszczyk. Obie uczennice, przygotowane przez germanistkę Marię Rabską, uczą się[paywall] w Gimnazjum nr 3 im. Szarych Szeregów w Przemyślu. Szkoła ta uzyskała w listopadzie 2013 r. statut szkoły DSD i prawo do przystąpienia do egzaminu DSD1, Niemieckiego Dyplomu I Stopnia, który jest odpowiednikiem poziomu B1 Europejskiego Opisu Kształcenia Językowego. Pierwsze certyfikaty rozdano 3 września 2014 r. Uczący w szkole germaniści Hanna Kopciewicz, Katarzyna Ciesielska i Damian Schulz dokładali wszelkich starań, by język niemiecki nie miał dla uczniów żadnych tajemnic. Plon ich pracy to m.in. pierwsze lokaty uczniów w I i IV Międzyszkolnym Konkursie „Mistrz DSD”, 1. miejsce w I Międzyszkolnym Konkursie „Mein Deutsch mit DSD”.
Po zdaniu gimnazjalnego egzaminu DSD uczniowie mogą kontynuować naukę rozszerzonego języka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu i w klasie maturalnej przystąpić do egzaminu DSD2. Certyfikat, honorowany w całej Europie, jest potwierdzeniem zaawansowanych umiejętności i otwiera możliwości znalezienia pracy w krajach niemieckojęzycznych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze