Noc Muzeów zainaugurowana została w Berlinie w 1997 roku, jako impreza kulturalna mająca zachęcić do obcowania z kulturą, sztuką i historią. Obecnie organizowana jest we wszystkich większych i wielu mniejszych miastach Europy i polega na udostępnianiu za symboliczną kwotę w godzinach nocnych muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu.
Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje, na przykład zwiedzanie niedostępnych na codzień obiektów, koncerty, poczęstunki, warsztaty, rekonstrukcje itp. W tym roku przemyślanie nie mogli narzekać na brak ofert. Było ich tyle, że[paywall] noc okazała się za krótka, żeby wszędzie być i wszystko zobaczyć.
Najwięcej działo się w gmachu głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Co ciekawe, spośród przygotowanych tam eksponatów największym zainteresowaniem cieszyły się nie te najstarsze pochodzące sprzed tysięcy lat, ale te sprzed pół wieku. Na wystawie Mała stabilizacja, która przypominała, jak wyglądało życie w Przemyślu na przełomie lat 50. i 60., przemyślanie na fotografiach Jana Gruntowicza odnajdywali siebie i znajome miejsca. Podobnym zainteresowaniem cieszył się pokaz amatorskich filmów 8 mm zorganizowany w patio Muzeum Historii Miasta (Rynek 9).powodzeniem cieszyła się wystawa ikon, prezentująca projekt renowacji elementów ikonostasu z Odrzechowej oraz warsztaty rzemiosła artystycznego. Po raz pierwszy można było zwiedzać Dom Ukraiński z bogato zdobioną salą widowiskową. Amatorzy militariów nie mogli ominąć Muzeum Twierdzy Przemyśl w budynku Cechu Rzemiosł Różnych przy ulicy Katedralnej.
Co bardziej wytrwali wdrapywali się na wieżę zegarową, żeby pooglądać przemyskie dzwony i fajki i popatrzeć z góry na miasto. Do „Nocy” z filmowymi propozycjami przyłączyła się też przemyska Galeria Sztuki Współczesnej, a przemyscy przewodnicy wiedli chętnych przez podziemia pod rynkiem. Atrakcji przygotowanych na tę szczególną noc było naprawdę dużo i wielu przemyślan z nich skorzystało.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A co pokazano nadzwyczajnego, czego dotychczas nie pokazywano i drzemie w magazynach muzealnych? Taka jest przecież idea Nocy Muzeów...
A co pokazano nadzwyczajnego, czego dotychczas nie pokazywano i drzemie w magazynach muzealnych? Taka jest przecież idea Nocy Muzeów...