Reklama

Noclegi z bonem 500 plus. Mieszkańcy Podkarpacia wydali już na nie ponad 55 mln zł

Od czasu uruchomienia Polskiego Bonu Turystycznego właśnie minął rok. W tym czasie z przyznanych pieniędzy skorzystało wiele rodzin, ale też przedsiębiorcy działający w branży turystycznej, którzy mocno ucierpieli wskutek lockdownów. – W te wakacje praktycznie wszystkie rezerwacje w moim ośrodku zostały dokonane przez rodziny z dziećmi i opłacone bonem turystycznym – mówi Marzena Janczak z Pensjonatu Belweder w miejscowości Wołkowyja w Bieszczadach.

 Polski Bon Turystyczny to forma wsparcia dla rodzin oraz branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon o wartości 500 zł. W przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością są to natomiast dwa bony w wysokości 500 zł, czyli łącznie 1000 zł. W całym kraju z bonów może skorzystać ponad 4 mln osób.

Do tej pory aktywowano ich ponad 2,6 mln. Jak sytuacja wygląda w naszym regionie? Mieszkańcy Podkarpacia dokonali płatności bonami na kwotę[paywall] przekraczającą 55 mln. Nadal ponad 91 tys. bonów nie zostało jeszcze aktywowanych, a czas do wykorzystania przyznanej kwoty upływa wraz z końcem marca 2022 roku.


– Z uprawnionych do świadczenia 226 tys. mieszkańców województwa podkarpackiego bon aktywowało dotychczas 135 tysięcy osób, czyli o 58 tysięcy więcej niż w czerwcu. Znacznie wzrosła liczba osób, które zrealizowały bon w całości, z 12 tysięcy w czerwcu do 39 tysięcy obecnie – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

I dodaje, że wraz z upływem wakacji tendencja jest wzrostowa. – Z tygodnia na tydzień coraz więcej osób uprawnionych aktywuje swój bon turystyczny i dokonuje nim płatności – słyszymy.

Reklama

Bon skłonił wiele osób do wypoczynku w Polsce

Bon na Podkarpaciu można wykorzystać w ponad 1 tys. miejsc. Można nim płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie całej Polski. Płatności można dokonywać jedynie w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej.

Tę znajdziemy na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl i www.polska.travel. Jednym z takich obiektów jest Pensjonat Belweder z widokiem na Jezioro Solińskie, prowadzony przez Marzenę Janczak.

– Praktycznie każda rezerwacja, jaką miałam w tym roku, była powiązana z płatnością bonem turystycznym i każdej dokonywały rodziny z dziećmi – mówi właścicielka.

– Fakt, że akceptujemy płatności bonem w naszym przypadku przełożył się na zainteresowanie noclegami. Bon z pewnością skłonił wiele osób do wypoczynku w Polsce, a niektórym pozwolił wyjechać chociaż na te 2 czy 3 noce. Gościłam w tym roku wiele rodzin, dla których był to pierwszy wspólny wakacyjny wyjazd – dodaje.

Opinię tę potwierdzają dane udostępnione przez portal Nocowanie.pl, z których wynika, że obiekty akceptujące bon turystyczny, otrzymywały dwa razy więcej zapytań o wolne miejsce niż te, które możliwości płatności bonem nie wprowadziły.

Boom na Bieszczady

– Na brak klientów nie możemy narzekać. Zainteresowanie wypoczynkiem w Bieszczadach jest spore, ale zobaczymy, jak sytuacja będzie wyglądać we wrześniu czy październiku. Bieszczady stały się chyba modne, trochę nam pomogły w promocji różne produkcje telewizyjne – seriale, programy. Ale warto podkreślić też jeszcze jeden aspekt: baza noclegowa w Bieszczadach z roku na rok się powiększa. Możemy przyjąć dużo więcej turystów i zaoferować im wyższy standard wypoczynku, a takiego obecnie szukają – mówi Marzena Janczak z Pensjonatu Belweder.

Fakt dużego zainteresowania wypoczynkiem w Bieszczadach potwierdza też właścicielka Apartamentu Kasztelan w Ustrzykach Dolnych.

– Nie wiem, czy obiekt stałby pusty, gdyby nie bon turystyczny, choć oczywiście o tę formę płatności pyta wiele osób, bo od czasu pandemii w Bieszczadach naprawdę nie możemy narzekać na brak klientów. Może wcześniej więcej osób wyjeżdżało po prostu za granicę – mówi.

Do końca programu wciąż pozostaje 7 miesięcy, w tym okres jesiennych wycieczek szkolnych oraz zimowych ferii, za które również można zapłacić bonem. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

– Bon przyznawany jest w formie elektronicznej. By z niego skorzystać, trzeba go aktywować. Można to zrobić w dowolnym momencie. Warto jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Bon ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę „Ogólny”, a następnie „Polski Bon Turystyczny” – instruuje regionalny rzecznik prasowy ZUS W. Dyląg.
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama