Słońce, upał, temperatury jak w tropikach. Wymarzona wakacyjna pogoda… ale nie dla ciebie. W takich warunkach twoje stopy puchną, wokół kostek tworzą się obrzęki, nogi są ciężkie i zmęczone, każde buty uwierają i sprawiają dyskomfort. Brzmi znajomo?
Im cieplej, tym więcej osób skarży się na nawracające obrzęki i uczucie ciężkich nóg – bez względu na płeć, wiek, wagę. To dlatego, że w trakcie upałów żyły nadmiernie się rozszerzają, krew krąży wolniej i zalega w naczyniach krwionośnych w dolnych partiach ciała – nogi stają się ciężkie. Organizm radzi sobie z tym nadmiarem, przesączając limfę do okolicznych tkanek – stąd obrzęk. Ten niekorzystny efekt potęguje długotrwała praca siedząca lub stojąca. Jak temu zaradzić?
Traktuj nogi po królewsku – w nocy układaj je na dodatkowej poduszce, za dnia znajdź chwilę, aby poleżeć z uniesionymi powyżej tułowia. Masuj i głaszcz, wcieraj dobroczynne żele chłodzące, stymulujące krążenie z wyciągiem z arniki, kasztanowca, czy miłorzębu. Stosuj preparaty wzmacniające ścianki żył z rutyną, czy wyciągiem z czarnych jagód. Pij dużo wody!
Nie zapominaj o nogach w pracy, aby usprawnić przepływ krwi dbaj, by nie trwały w bezruchu. Jeśli siedzisz: od czasu do czasu kręć stopami kółka, podkurczaj palce, napinaj łydki; jeśli stoisz: drepcz w miejscu, stawaj na palcach, naprężaj i rozprężaj mięśnie łydek i ud.
Po pracy zafunduj sobie przynajmniej godzinny spacer – tyle mniej więcej czasu trzeba, by mięśnie przepchnęły w górę zalegające płyny ustrojowe. Znakomite efekty daje jazda na rowerze czy nordic walking.
Obrzęki pojawiają się z wielu powodów. Niekiedy dosyć błahych, jak niewłaściwa dieta (sól!), brak ruchu, sięganie po używki, innym razem naturalnych, jak wahania hormonów u kobiet w czasie ciąży czy zbliżającej się miesiączki. Czasem jednak obrzęki są symptomem poważnych problemów zdrowotnych – niewydolności serca i nerek, chorób żył i układu krążenia (zakrzepica, żylaki). Dlatego jeśli dokuczają nam często, a zmiany są rozległe, czym prędzej powinniśmy skontaktować się z lekarzem, który na podstawie zleconych badań stwierdzi, czy aby rozwiązać problem wystarczy zmiana trybu życia na zdrowszy, czy konieczne będzie leczenie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Myślę, że warto jeszcze odwiedzić podologa. Przez źle dopasowane obuwie cierpią nie tylko stopy ale cała nasza postawa. Od kiedy chodzę do Instytutu Podologicznego w Rzeszowie i noszę indywidualnie dobrane wkładki mam dużo mniejszy obrzęk nóg.
Myślę, że warto jeszcze odwiedzić podologa. Przez źle dopasowane obuwie cierpią nie tylko stopy ale cała nasza postawa. Od kiedy chodzę do Instytutu Podologicznego w Rzeszowie i noszę indywidualnie dobrane wkładki mam dużo mniejszy obrzęk nóg.