Tegoroczna pielgrzymka samorządowców do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej połączona była z wprowadzeniem nowego feretronu Matki Bożej. Sukienki i korony do niego pobłogosławił 2 maja na placu Świętego Piotra papież Franciszek.
Coroczna Pielgrzymka Samorządowców Podkarpacia i Lubelszczyzny odbywa się w święto Matki Bożej Łaskawej, 7 maja. W tym roku towarzyszyła mu wyjątkowa uroczystość wniesienia i poświęcenia nowego feretronu maryjnego. Został on przygotowany jako wotum dziękczynne[paywall] w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Feretron, w którym znajdują się sukienki i korona z szlachetnych kruszców, wykonany został przez artystę z Gdańska Mariusza Drapikowskiego, natomiast wizerunek namalował Jerzy Plucha z Lubaczowa, a ramy do feretronu wyrzeźbił Janusz Szpyt z Lubaczowa. Sukienki i korony do niego pobłogosławił 2 maja na placu Świętgo Piotra papież Franciszek.
Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński wraz z pochodzącym z Cieszanowa biskupem Marianem Buczkiem – obecnie seniorem diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie. W kazaniu bp Leszczyński przytoczył szereg wydarzeń z historii Polski i Kościoła w Polsce. Jednocześnie zachęcał do modlitwy za ojczyznę, „o miłość wzajemną, o trwały pokój, o głęboką wiarę i mocną nadzieję oraz mądrość w korzystaniu z daru wolności”.
Na zakończenie przedstawiciele samorządów zawierzyli „małe ojczyzny” Matce Bożej. Akt odczytał marszałek Władysław Ortyl, nawiązując do 100-lecia odzyskania niepodległości. – Chcemy uczcić godnie ten fakt, przypomnieć bohaterów, dzięki którym możemy dzisiaj cieszyć się wolnością, a także spojrzeć na przyszłe potrzeby Rzeczypospolitej Polskiej oraz jej mieszkańców – powiedział.
Podczas pielgrzymki władze wojewódzkie przekazały Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”, nadaną pośmiertnie kardynałowi Władysławowi Rubinowi.
Oprócz samorządowców w pielgrzymce uczestniczyli także przedstawiciele władz państwowych: poseł Anna Schmidt-Rodziewicz, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker i doradca prezydenta RP Bogusław Winid.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Miłe jest,że notable z dwóch najbardziej zacofanych regiony nie tylko naszego kraju ale także w UE tak doskonale współdziałają przynajmniej na płaszczyźnie wyznaniowej a w zasadzie religijnej tworząc nowe relikty tym razem feretony./nie wiem czy konieczne/Wielka szkoda,ze nie są aż tak aktywni w rozwoju naszych regionów gdzie od lat nie udało im się nic stosownego wymyślić czy też stworzyć pro rozwojowo dla swoich regionów.
Zacofany to ty jesteś. Zacofany i niereformowalny. Nie dali ci pracy w urzędzie? Bo widocznie jesteś do niczego!
Miłe jest,że notable z dwóch najbardziej zacofanych regiony nie tylko naszego kraju ale także w UE tak doskonale współdziałają przynajmniej na płaszczyźnie wyznaniowej a w zasadzie religijnej tworząc nowe relikty tym razem feretony./nie wiem czy konieczne/Wielka szkoda,ze nie są aż tak aktywni w rozwoju naszych regionów gdzie od lat nie udało im się nic stosownego wymyślić czy też stworzyć pro rozwojowo dla swoich regionów.
Zacofany to ty jesteś. Zacofany i niereformowalny. Nie dali ci pracy w urzędzie? Bo widocznie jesteś do niczego!