Reklama

Nowy feretron Matki Bożej pobłogosławił papież

13/05/2018 12:30

Tegoroczna pielgrzymka samorządowców do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej połączona była z wprowadzeniem nowego feretronu Matki Bożej. Sukienki i korony do niego pobłogosławił 2 maja na placu Świętego Piotra papież Franciszek.

Coroczna Pielgrzymka Samorządowców Podkarpacia i Lubelszczyzny odbywa się w święto Matki Bożej Łaskawej, 7 maja. W tym roku towarzyszyła mu wyjątkowa uroczystość wniesienia i poświęcenia nowego feretronu maryjnego. Został on przygotowany jako wotum dziękczynne[paywall] w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Feretron, w którym znajdują się sukienki i korona z szlachetnych kruszców, wykonany został przez artystę z Gdańska Mariusza Drapikowskiego, natomiast wizerunek namalował Jerzy Plucha z Lubaczowa, a ramy do feretronu wyrzeźbił Janusz Szpyt z Lubaczowa. Sukienki i korony do niego pobłogosławił 2 maja na placu Świętgo Piotra papież Franciszek.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński wraz z pochodzącym z Cieszanowa biskupem Marianem Buczkiem – obecnie seniorem diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie. W kazaniu bp Leszczyński przytoczył szereg wydarzeń z historii Polski i Kościoła w Polsce. Jednocześnie zachęcał do modlitwy za ojczyznę, „o miłość wzajemną, o trwały pokój, o głęboką wiarę i mocną nadzieję oraz mądrość w korzystaniu z daru wolności”.

Reklama

Na zakończenie przedstawiciele samorządów zawierzyli „małe ojczyzny” Matce Bożej. Akt odczytał marszałek Władysław Ortyl, nawiązując do 100-lecia odzyskania niepodległości. – Chcemy uczcić godnie ten fakt, przypomnieć bohaterów, dzięki którym możemy dzisiaj cieszyć się wolnością, a także spojrzeć na przyszłe potrzeby Rzeczypospolitej Polskiej oraz jej mieszkańców – powiedział.

Podczas pielgrzymki władze wojewódzkie przekazały Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”, nadaną pośmiertnie kardynałowi Władysławowi Rubinowi.

Oprócz samorządowców w pielgrzymce uczestniczyli także przedstawiciele władz państwowych: poseł Anna Schmidt-Rodziewicz, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker i doradca prezydenta RP Bogusław Winid.
pab
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2018-05-13 13:48:57

    Miłe jest,że notable  z dwóch   najbardziej zacofanych regiony nie tylko naszego kraju ale także w UE tak doskonale współdziałają przynajmniej na płaszczyźnie wyznaniowej a w zasadzie religijnej tworząc nowe relikty tym razem feretony./nie wiem czy konieczne/Wielka szkoda,ze nie są aż tak aktywni w rozwoju naszych regionów gdzie od lat nie udało im się nic stosownego wymyślić czy też stworzyć pro rozwojowo dla swoich regionów.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    toja - niezalogowany 2018-05-14 08:20:28

    Zacofany to ty jesteś. Zacofany i niereformowalny. Nie dali ci pracy w urzędzie? Bo widocznie jesteś do niczego!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama