Reklama

Nowy gmach Oddziału Celnego najnowocześniejszy w Polsce

– Trzy lata temu, dokładnie 6 października 2020 roku, na betonowych płytach stało kilka namiotów i tablic poglądowych z wizualizacjami obiektów. Kamień węgielny wmurowano uroczyście, ale w mało licznym gronie, bo były obostrzenia pandemiczne. Dzisiaj, w tym samym miejscu, mamy najnowocześniejsze w Polsce centrum logistyczne przeznaczone do obsługi transgranicznego ruchu towarowego. To wielki powód do dumy – powiedział dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Witold Mrozek.

12 października br. w podprzemyskich Krównikach, w obecności m.in. sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i szefa Krajowej Administracji Skarbowej Bartosza Zbaraszczuka, doszło do oficjalnego otwarcia nowej siedziby Oddziału Celnego w Przemyślu. Obiekt wygląda imponująco. Powstał kosztem ok. 63 mln zł. Inwestycja sfinansowana została z pieniędzy wieloletniego programu pod nazwą „Modernizacja Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2020 – 2022 oraz w latach 2023 – 2025”[paywall].

– Siedziba oddziału znajdującego się dotychczas przy ulicy Ofiar Katynia w Przemyślu przeniesiona została do Krównik w gminie Przemyśl i ulokowana w odległości siedmiu kilometrów od przejścia granicznego w Medyce. Nowa infrastruktura, wsparta zaawansowanymi systemami informatycznymi, pozwoliła stworzyć optymalne warunki kompleksowej obsługi transgranicznego ruchu towarowego

Reklama

– wyjaśniła rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podkomisarz Edyta Chabowska.

Na terenie o powierzchni blisko 10 ha powstał zespół budynków wraz z infrastrukturą kontrolno-magazynową. Część biurowa jest dwukondygnacyjna, powstał także wydzielony sektor części kontrolno-magazynowej, depozytowej i likwidacyjnej.

Wybudowanych zostało ok. 70 stanowisk, dających możliwość kontroli samochodów ciężarowych, plac parkingowy dla samochodów zatrzymanych przez celników oraz parking dla klientów i pracowników. Całkowita powierzchnia użytkowa to ponad 6,3 tys. m kw. Generalnym wykonawcą była firma „Adamietz” z siedzibą w Strzelcach Opolskich. Co ciekawe, budowa zakończyła się aż półtora roku wcześniej, niż zakładała umowa!

Reklama

Imponująca infrastruktura

Do wmurowania kamienia węgielnego doszło 6 października 2020 r. Było to największe przedsięwzięcie inwestycyjne Krajowej Administracji Skarbowej w ostatnich latach na Podkarpaciu. W porównaniu z poprzednią lokalizacją Oddziału Celnego w Przemyślu aż 7-krotnie wzrosła liczba miejsc postojowych, 6-krotnie liczba stanowisko kontrolnych oraz ponad 2-krotnie powierzchnia hali kontrolnej.

– Na placu parkingowym kontroli celnej udostępnionych zostało 70 stanowisk dla samochodów ciężarowych. Część parkingowa obejmuje także blisko 260 stanowisk na parkingu samochodów zatrzymanych. Nowy oddział wyposażony został w nowoczesny system sterowania ruchem, zapewniający współdziałanie sygnalizacji, zapór drogowych i monitoringu oraz współpracę z oprogramowaniem wagowym i kontakt z kierowcą na każdym etapie obsługi

Reklama

– dodała podkom. E. Chabowska.

Przemyski oddział to także miejsce, w którym obsługiwane są dokumenty celne ze wszystkich podkarpackich przejść granicznych. Jest to możliwe dzięki pełnej cyfryzacji procesu oraz pracy granicznego Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw.

– Jestem przekonany, że inwestycja ta przyniesie wiele korzyści, co przełoży się na usprawnienie międzynarodowego ruchu towarowego w tym regionie, jak i zapewnienie odpowiedniego zaplecza dla funkcjonariuszy służby celno-skarbowej

– podsumował sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej B. Zbaraszczuk.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama