– Trzy lata temu, dokładnie 6 października 2020 roku, na betonowych płytach stało kilka namiotów i tablic poglądowych z wizualizacjami obiektów. Kamień węgielny wmurowano uroczyście, ale w mało licznym gronie, bo były obostrzenia pandemiczne. Dzisiaj, w tym samym miejscu, mamy najnowocześniejsze w Polsce centrum logistyczne przeznaczone do obsługi transgranicznego ruchu towarowego. To wielki powód do dumy – powiedział dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Witold Mrozek.
12 października br. w podprzemyskich Krównikach, w obecności m.in. sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i szefa Krajowej Administracji Skarbowej Bartosza Zbaraszczuka, doszło do oficjalnego otwarcia nowej siedziby Oddziału Celnego w Przemyślu. Obiekt wygląda imponująco. Powstał kosztem ok. 63 mln zł. Inwestycja sfinansowana została z pieniędzy wieloletniego programu pod nazwą „Modernizacja Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2020 – 2022 oraz w latach 2023 – 2025”[paywall].
– Siedziba oddziału znajdującego się dotychczas przy ulicy Ofiar Katynia w Przemyślu przeniesiona została do Krównik w gminie Przemyśl i ulokowana w odległości siedmiu kilometrów od przejścia granicznego w Medyce. Nowa infrastruktura, wsparta zaawansowanymi systemami informatycznymi, pozwoliła stworzyć optymalne warunki kompleksowej obsługi transgranicznego ruchu towarowego
Reklama
– wyjaśniła rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podkomisarz Edyta Chabowska.
Na terenie o powierzchni blisko 10 ha powstał zespół budynków wraz z infrastrukturą kontrolno-magazynową. Część biurowa jest dwukondygnacyjna, powstał także wydzielony sektor części kontrolno-magazynowej, depozytowej i likwidacyjnej.
Wybudowanych zostało ok. 70 stanowisk, dających możliwość kontroli samochodów ciężarowych, plac parkingowy dla samochodów zatrzymanych przez celników oraz parking dla klientów i pracowników. Całkowita powierzchnia użytkowa to ponad 6,3 tys. m kw. Generalnym wykonawcą była firma „Adamietz” z siedzibą w Strzelcach Opolskich. Co ciekawe, budowa zakończyła się aż półtora roku wcześniej, niż zakładała umowa!
Do wmurowania kamienia węgielnego doszło 6 października 2020 r. Było to największe przedsięwzięcie inwestycyjne Krajowej Administracji Skarbowej w ostatnich latach na Podkarpaciu. W porównaniu z poprzednią lokalizacją Oddziału Celnego w Przemyślu aż 7-krotnie wzrosła liczba miejsc postojowych, 6-krotnie liczba stanowisko kontrolnych oraz ponad 2-krotnie powierzchnia hali kontrolnej.
– Na placu parkingowym kontroli celnej udostępnionych zostało 70 stanowisk dla samochodów ciężarowych. Część parkingowa obejmuje także blisko 260 stanowisk na parkingu samochodów zatrzymanych. Nowy oddział wyposażony został w nowoczesny system sterowania ruchem, zapewniający współdziałanie sygnalizacji, zapór drogowych i monitoringu oraz współpracę z oprogramowaniem wagowym i kontakt z kierowcą na każdym etapie obsługi
Reklama
– dodała podkom. E. Chabowska.
Przemyski oddział to także miejsce, w którym obsługiwane są dokumenty celne ze wszystkich podkarpackich przejść granicznych. Jest to możliwe dzięki pełnej cyfryzacji procesu oraz pracy granicznego Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw.
– Jestem przekonany, że inwestycja ta przyniesie wiele korzyści, co przełoży się na usprawnienie międzynarodowego ruchu towarowego w tym regionie, jak i zapewnienie odpowiedniego zaplecza dla funkcjonariuszy służby celno-skarbowej
– podsumował sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej B. Zbaraszczuk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze