Reklama

O szybujących cenach śmieci, podatkach i miejskim sylwestrze

06/12/2019 11:36

Na ostatniej sesji rady miasta podjęto 11 uchwał. Najważniejsze z nich dotyczyły podwyżki stawki podatku od nieruchomości. Podjęto też uchwałę otwierającą możliwość zorganizowania plenerowego sylwestra na Rynku, a głos – m.in. na temat cen śmieci – zabierał gość sesji – poseł Mieczysław Kasprzak.

Po sesji rady miasta, która odbyła się 26 listopada, wiemy, że o poziom inflacji, a więc o 1,8 procent, wzrośnie stawka podatku od nieruchomości. – Podatek ten jest dochodem własnym gminy i w naszym budżecie stanowi dosyć znaczny dochód – wyjaśniał burmistrz Mieczysław Piziurny. Wpływ z tego tytułu do kasy miejskiej wyniósł[paywall] w 2019 roku około 3 mln zł. Burmistrz wyjaśniał też, że stawka podatku nie była uaktualniana od 2016 roku, oraz że jej poziom, dopasowany został do wysokości opłat w gminach ościennych z tym zastrzeżeniem, że sąsiednie gminy mają charakter wiejski i ich głównym dochodem jest podatek rolny. – Nie zwiększamy podatku od budynków związanych z działalnością gospodarczą. Jest to ukłon w stronę prowadzących ją podmiotów . Podatek jest znacznym kosztem ich działalności, natomiast skala potencjalnych dochodów dla miasta nie jest taka duża – informował burmistrz, podpierając się wyliczeniem, że podwyższenie stawki dla przedsiębiorców na podobnym poziomie, jak w przypadku osób prywatnych, przyniosłoby około 20 tys. zł w skali roku. Nie wzrosną też stawki podatku od środków transportowych

Sylwester na Rynku?

Jeśli chodzi o pomniejsze decyzje, podjęte na XV sesji rady miasta, warto wspomnieć o uchwale w sprawie wprowadzenia odstępstwa od zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym na terenie miasta Radymna.

Dobijają samorząd śmieciami?

Gościem sesji był poseł Mieczysław Kasprzak. Głos zabierał dwa razy – na początku i na końcu obrad. W pierwszym wystąpieniu mówił m in. o problemach samorządów, obcinaniu ich dowodów i o planach założenia Podkarpackiego Zespołu Parlamentarnego, który miałby lobbować w sprawie ich interesów. Wzmiankował też o problemach służby zdrowia i potrzebie ponadpartyjnego paktu. Na koniec odpowiadał na pytanie radnego Zygmunta Uszakiewicza o przyczyny wzrostu cen za wywóz śmieci. Poseł dużo mówił w tym kontekście o cenach energii, wymieniał też wzrost kosztów pracy, transportu, a także odstąpienie od regionalizacji gospodarowania śmieciami, co wywołało zmiany rynku i zwożenie śmieci z różnych części kraju w miejsca, gdzie ich utylizacja jest tańsza. – Ta sytuacja dobije samorządy w sensie niepopularności, narażenia się obywatelowi. Bo jeśli przyjdzie mu z miesiąca na miesiąc zapłacić o 50 czy 100 procent więcej, to  nie są to przelewki – puentował poseł.


Bartłomiej Pacek
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    zenekblues - niezalogowany 2019-12-06 17:08:36

    postkomuna ma się dobrze, a co tam u Jaśka "sztabki" ???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    KONONOWICZ - niezalogowany 2019-12-06 18:12:55

    Zadzwon  do Banasia !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Aniol - niezalogowany 2019-12-10 13:05:18

    Śmieci to tylko i wyłącznie polityka prywatyzacji wszystkiego co się dało za rządów PO PSl

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama