Na przemyskim rynku wydawniczym ukazała się pozycja Obrońcy Przemyśla i okolic autorstwa Alicji Chruścickiej. Jako motto autorka zacytowała marszałka Józefa Piłsudskiego: „Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.
Książka wpisująca się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości dotyczy historii Przemyśla, a konkretnie okresu od 26 października do 19 listopada, kiedy to w Przemyślu i okolicach[paywall] toczyły się walki polsko-ukraińskie.
Warto wiedzieć, że obrona Przemyśla była pierwszą zwycięską walką w niepodległej już Polsce. We wstępie autorka przedstawia geopolityczną sytuację odradzającego się państwa polskiego, po czym przedstawia kalendarium przemyskich wydarzeń opracowane na podstawie wspomnień księdza Józefa Panasia, zaangażowanego w organizację obrony Przemyśla. Najcenniejsza część książki poświęcona jest postaciom obrońców: członków Legii Oficerskiej, Polskiej Organizacji Wojskowej, a przede wszystkim młodzieży przemyskich szkół średnich, w większości skautów nazwanych później Orlętami Przemyskimi. Ponad dwieście nazwisk, wśród których są znane postacie, jak późniejszy naczelny wódz – generał Władysław Sikorski czy major Mieczysław Słaby, legendarny obrońca Westerplatte.
Wobec braku materiałów źródłowych autorka w wielu wypadkach musiała się ograniczyć jedynie do podania personaliów uczestników walk, czasem do okoliczności śmierci i miejsca pochówku. Ta część jest bogato ilustrowana zdjęciami z archiwów rodzinnych, muzealnych oraz prywatnych zbiorów. Wiele fotografii, głównie grobów i tablic pamiątkowych wykonała sama autorka. Warto podkreślić, że mocną stroną tego wydawnictwa są ilustracje, zarówno archiwalne zdjęcia, jak i kopie dokumentów. Książka została wydana ze środków własnych autorki i Stypendium Twórczego Miasta Przemyśla, a współwydawcą było Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Pani AluSerdeczne Gratulacje.Proszę o info, gdzie można kupić książkę.
?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?
...by właściwe podpisy były pod właściwymi zdjęciami...
Dlaczego na Pomniku Orląt Przemyskich nie ma tablicy z kim walczyli młodzi przemyślanie o Przemyśl .
Nie mieszkam od dawna w P-ślu , stąd to moje pytanie . Naprawdę jest tak , jak napisałeś ? Dawno temu , gdy odwiedziłem stare strony , to - nie jestem pewien - ale chyba była jakaś informacja wyjaśniająca te kwestie o której wspomniałeś
Nie dla idiotów:Napis na pomniku brzmi: Orlętom Przemyskim poległych za Ojczyznę 1918-1921.Walczyli o Przemyśl i Lwów.
Do hasler Tylko nie pisze z kim i dlaczego walczyli .
W gazetach zachwycają się że Kuchciński głosował.Co w tym nadzwyczajnego ? To obowiązek ,ja też głosowałem i co?
To nie jest obowiazek,a prawo onywateldkie i to sie naztwa demokracja.
Pani AluSerdeczne Gratulacje.Proszę o info, gdzie można kupić książkę.
?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?
...by właściwe podpisy były pod właściwymi zdjęciami...