Reklama

Obwodnica jedności ponadpartyjnej?

22/06/2022 07:45

Batalia dwóch przemyskich komitetów protestacyjnych: Społecznego Komitetu Lipowica Obwodnica i Komitetu Protestacyjnego Stop Zachodniej Obwodnicy Przemyśla w Granicach Miasta trwa od roku. Oba zawiązały się jeszcze przed pierwszym spotkaniem mieszkańców miasta z przedstawicielami Regionalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z siedzibą w Rzeszowie w sierpniu 2021.

Mieszkańcy Lipowicy i ulic przyległych do ulicy Węgierskiej nie pozwolili się zaskoczyć. Dali jasny przekaz, że będą monitorować każdy etap planowanej inwestycji. Ubiegłoroczne spotkania pokazały podział w radzie miejskiej w kwestii zachodniej obwodnicy. Planowana inwestycja mieści się w rządowym projekcie Sto Obwodnic. Protesty społeczne postawiły w kłopotliwej sytuacji radnych z klubu PiS. Na pierwszym spotkaniu pojawiła się garstka radnych z innych klubów.

Większość rajców dyplomatycznie zastosowała sztukę uników. Do nich dołączył prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. Prezydent krytykowany był, między innymi przez nas, za brak dyplomacji w relacjach z rządzącymi w Rzeszowie i Warszawie politykami PiS. Tam są dzielone pieniądze na małe ojczyzny, a priorytetem samorządowca jest mała ojczyzna – nie wielka polityka. Niejednoznaczna postawa prezydenta Bakuna w kwestii obwodnicy zachodniej być może wynika z nowego otwarcia w relacjach prezydenta z PiS. W kuluarach magistrackich mówi się o kolejnych ambicjach politycznych prezydenta i chęci zrealizowania obietnicy wyborczej w postaci budowy kompleksu basenów. Bez pieniędzy zewnętrznych i przychylności polityków PiS basenów nie będzie. Prezydent doskonale zdaje sobie z tego sprawę.    

Reklama

Po roku temat obwodnicy zachodniej Przemyśla jednak wrócił. Dla radnych stało się jasne: koszty, które musiałoby ponieść miasto (wstępne kalkulacje mówią o 700 milionach) i opór społeczny są zbyt duże, aby dalej stosować uniki. Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Przemyślu pozytywnie zaskoczyła wszystkich zainteresowanych. Dziewiętnastu radnych, reprezentujących wszystkie kluby, w tym radni PiS, zagłosowali za wariantem 5a, czyli obwodnicą omijającą granice miasta. Czy to zamyka temat? Nie, ponieważ mieszkańcy Radymna, Żurawicy, Krasiczyna i innych miejscowości leżących w pobliżu planowanej obwodnicy mają swoje argumenty. Z opinii, których wysłuchujemy od roku, wyłania się taki oto obraz: mieszkańcy tej obwodnicy nie chcą. Przemyscy radni w tej sprawie potrafili się wzbić ponad partyjne i klubowe podziały. To cenne i jak się okazało – możliwe.             

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama