Reklama

Od 30 lat pomagają uzdolnionej i wyróżniającej się młodzieży

12 maja br. Fundacja Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu obchodziła swoje 30-lecie.

Fundacja jest organizacją pozarządową pożytku publicznego, znaną w środowisku lokalnym głównie z pomocy materialnej uzdolnionej i wyróżniającej się młodzieży. W ciągu wspomnianych 30 lat wypłaciła 2 tys. 876 stypendiów dla uczniów i studentów na łączną sumę ponad 2 mln 227 tys. 700 zł. 28 stycznia br. 

Rada Powiatu Jarosławskiego podjęła decyzję w sprawie ustanowienia 2022 roku „Rokiem Rodziny Zielińskich w Powiecie Jarosławskim”.

Pomoc najzdolniejszym uczniom i studentom to jednak nie[paywall] jedyna działalność fundacji, która powstała dokładnie 13 lutego 1992 r.

Drugim ważnym celem, określonym przez fundatora, nieżyjącego już prof. Zbigniewa Zielińskiego, jest działalność charytatywna na rzecz osób starszych, przewlekle chorych, bezdomnych, ubogich, niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz na rzecz organizacji i instytucji opiekujących się takimi osobami.

Reklama

Twórca fundacji i jedyny fundator doc. dr hab. Zbigniew Zieliński – syn Tadeusza i Heleny – urodził się 4 lipca 1923 r. w Jarosławiu, w rodzinie szlacheckiej, pieczętującej się herbem Jelita.

Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi

Uroczystości związane z pięknym jubileuszem odbyły się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu. Z tej okazji Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono Stanisława Kiełbowicza, a Srebrnym Krzyżem Zasługi ks. Mariana Bocho. Obydwaj są związani z fundacją od początku jej istnienia.

Krzyże, przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, wręczyła odznaczonym wicewojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele samorządów i środowiska edukacyjnego powiatu jarosławskiego.

Byli przedstawiciele AGH z Krakowa, na czele z prof. Bronisławem Barchańskim, członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Nie zabrakło przedstawicieli parlamentarzystów, lokalnych organizacji i stowarzyszeń, służb i formacji mundurowych oraz wielu innych środowisk, z którymi organizacja jest związana.

Reklama

– Obchody 30-lecia istnienia fundacji są okazją do wzruszeń i refleksji. Zwłaszcza przez wzgląd na charakter działalności tej organizacji, ponieważ niosła i nadal niesie szlachetną pomoc uzdolnionym, wyróżniającym się uczniom. Obok wsparcia materialnego, drugim bardzo ważnym wymiarem jej działalności jest motywacja. Otrzymując stypendium za swoje osiągnięcia, młody człowiek otrzymuje jednocześnie jednoznaczny przekaz, że wysiłek intelektualny jest ceniony, że czas poświęcony na naukę wymiernie procentuje – powiedział starosta jarosławski Stanisław Kłopot.

Fundacyjne statuetki

Uroczysta gala była także okazją do wręczenia kolejnych stypendiów dla kilkudziesięciu uczniów i studentów pierwszego roku. Władze fundacji, które reprezentował prezes Marek Puzio, z okazji jubileuszu przyznały pamiątkowe statuetki (imienia fundacji oraz imienia gen. Zygmunta Zielińskiego).

Otrzymali je: wicewojewoda Jolanta Sawicka, prorektor AGH prof. Rafał Dańko, starosta Stanisław Kłopot, wiceburmistrz Jarosławia Dariusz Tracz oraz ks. Andrzej Surowiec, ks. Grzegorz Delmanowicz, prof. Bronisław Barchański, prof. Anna Siwik, Jarosław Pagacz, Stanisław Kiełbowicz, Adam Tomaszewski, Tomasz Petry, Bogdan Wołoszyn, Ewa Pietraszek, Rzeszotary oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Jarosławiu (dawne WKU).

Reklama


fot.ze zbiorów własnych
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono Stanisława Kiełbowicza. Wręczyła go wicewojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama