Radni, na wniosek władz powiatu przemyskiego, zmienili tegoroczny budżet. Wpisali doń 1 mln 200 tys. zł na usunięcie skutków klęski żywiołowej. Chodzi konkretnie o odbudowę zniszczonego przez powódź mostu w Brzusce w gminie Bircza. Po cichu liczą w tej kwestii na pomoc rządu. Być może uda się uzyskać całość wspomnianej kwoty...
Czerwcowe powodzie bardzo mocno dotknęły kilka miejscowości powiatu przemyskiego. Najbardziej dwie gminy – Birczę i Dubiecko. Z ustaleń Zarządu Dróg Powiatowych w Przemyślu wynika, że straty tylko w samej infrastrukturze mostowej i drogowej to kwota ok. 15 mln zł. W gminie Bircza na ok. 8,5 mln zł, w gminie Dubiecko – ok. 3 mln zł. Na 815 tys. zł oszacowano straty w gminie Fredropol, 750 tys. zł w gminie Krzywcza, 514 tys. zł w gminie Żurawica, a 1 mln zł w gminie Przemyśl[paywall]. W gminie Bircza woda zalała ok. 20 ha upraw rolnych, w gminie Dubiecko – 300 ha, a w gminie Krzywcza – ok. 200 ha.
W związku z tym Rada Powiatu Przemyskiego skierowała specjalną petycję do premiera Mateusza Morawieckiego o pomoc finansową na naprawę zniszczeń popowodziowych. „(...) Rada Powiatu Przemyskiego zwraca się do Pana Premiera o podjęcie wszelkich działań mających na celu wsparcie finansowe przeznaczone na naprawę zniszczonej infrastruktury drogowej na terenie gminy Bircza i Dubiecko. Wiemy, że wspólnym wysiłkiem jesteśmy w stanie odbudować to, co zniszczył żywioł (...)” – można było przeczytać m.in. w petycji, parafowanej 30 czerwca br. przez przewodniczącego Rady Powiatu Przemyskiego Wojciecha Bobowskiego.
Pismo trafiło najpierw do wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Ta poprosiła o wskazanie jednego, najpilniejszego zadania, wobec którego konieczne jest podjęcie „natychmiastowego działania zmierzającego do jego odbudowy bądź remontu”. – Pani wojewoda podkreśliła, że sukcesywnie będzie występować z wnioskami o udzielenie wsparcia finansowego z rezerwy celowej budżetu państwa, choć ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie minister spraw wewnętrznych i administracji – powiedział wicestarosta przemyski Marek Kudła.
W odpowiedzi datowanej na 16 lipca br. rada powiatu wskazała zadanie najpilniejsze. To odbudowa zniszczonego mostu w Brzusce w gminie Bircza, w ciągu drogi powiatowej Brzuska – Huta Brzuska, którego wartość została oszacowana na kwotę 1 mln 200 tys. zł. Wielka woda uszkodziła przyczółki, zniszczona została drewniana część podpory, co spowodowało, że został zniszczony ustrój nośny mostu wraz z pokładem dolnym, górnym i poprzecznicami. Most stanowi bezpośredni dojazd zarówno do Brzuski, jak i Huty Brzuskiej. Jego brak to potężne trudności w codziennym funkcjonowaniu.
20 lipca br., podczas sesji Rady Powiatu Przemyskiego, radni podjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie zmian w budżecie na 2020 r. Po stronie wydatków wpisali 1 mln 200 tys. zł na odbudowę mostu w Brzusce. Dzięki temu jest szansa, że przeprawa będzie z powrotem użytkowana pod koniec br.
– Aby otrzymać ewentualną pomoc rządową, musieliśmy umieścić to zadanie w tegorocznym budżecie. Nie wiem na razie, na jaką pomoc możemy liczyć. Most w Brzusce był przeznaczony do remontu. Mamy na to gotową dokumentację. Bezwzględna natura przyspieszyła tylko ten proces – tłumaczy wicestarosta M. Kudła. – Po cichu liczymy, że może uda się pozyskać całą kwotę. Każdą kwotę jednak bierzemy i dokładamy swoje pieniądze. Jeśli nie, to i tak most musi zostać odbudowany, nawet kosztem zadłużenia się czy przykręcenia kurka w przedsięwzięciach mniej ważnych na chwilę obecną. Kolejnym niezbędnym zadaniem w ramach usuwania skutków powodzi jest także odbudowa mostu jakieś pięćset metrów dalej od tego w Brzusce oraz naprawa drogi w tamtym miejscu – podsumował M. Kudła.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Rząd obiecał to znaczy,że obiecał.Ułuda jest tylko ułudą dla naiwniakówAle jak mamy problem i to poważny to liczmy tylko na siebie i lokalny samorząd. Zawsze liczmy na siebie i samorząd lokalny.
To nie jest na zdjęciu most w Brzusce tylko w Birczy drodzy Państwo
ja tak tylko zapytam ile Ci "wielcy" jak p.Morawiecki ,p.Duda co w dzień po powodzi tak błyszczeli na fotografiach w prasie tuż przed wyborami pomogli przeciętnemu mieszkańcowi tego terenu? Obserwuję w prasie tylko zbiórki i dary rzeczowe/meble,mat.budowlane,środki czystości itd. które płyną od społeczeństwa, przesyłają je w zbiórkach ludziska dobrego serca a gdzie jest RZĄD???. Naprawa dróg,mostów i całej zniszczonej infrastruktury należy do tych rządzących i to żadna łaska ani wyczyn. Płacimy podatki by na to starczało !!nie tylko na ich limuzyny i apanaże.
Za poparcie Dudy rząd w zębach przyniesie!
Ooh, yay! ^. ^ Wkrótce opublikuję te informacje. Dzięki chłopaki
Rząd obiecał to znaczy,że obiecał.Ułuda jest tylko ułudą dla naiwniakówAle jak mamy problem i to poważny to liczmy tylko na siebie i lokalny samorząd. Zawsze liczmy na siebie i samorząd lokalny.
To nie jest na zdjęciu most w Brzusce tylko w Birczy drodzy Państwo
ja tak tylko zapytam ile Ci "wielcy" jak p.Morawiecki ,p.Duda co w dzień po powodzi tak błyszczeli na fotografiach w prasie tuż przed wyborami pomogli przeciętnemu mieszkańcowi tego terenu? Obserwuję w prasie tylko zbiórki i dary rzeczowe/meble,mat.budowlane,środki czystości itd. które płyną od społeczeństwa, przesyłają je w zbiórkach ludziska dobrego serca a gdzie jest RZĄD???. Naprawa dróg,mostów i całej zniszczonej infrastruktury należy do tych rządzących i to żadna łaska ani wyczyn. Płacimy podatki by na to starczało !!nie tylko na ich limuzyny i apanaże.