Reklama

Oddają serce nadsańskiemu miastu. Z wzajemnością!

Pomysł powstania Przemyskiego Klastra Turystycznego zrodził się podczas spotkania w przemyskim magistracie, podsumowującego turystyczny rok 2015. Niezadowoleni z planowanego na 2016 r. bardzo ograniczonego budżetu miasta na promocję i turystykę, przedstawiciele branży turystycznej zainteresowali się, zaproponowaną przez Fundację „Perła Galicji”, inicjatywą utworzenia klastra.

Rozmowa z szefową Przemyskiego Klastra Turystycznego Renatą Stefaniak.

Czym jest Przemyski Klaster Turystyczny?
– Przemyski Klaster Turystyczny to po prostu porozumienie różnych firm, instytucji, organizacji pozarządowych, które chcą razem współpracować na rzecz rozwoju turystyki w Przemyślu i okolicy. Zmiany na lepsze nie dokonają się same. Można szukać winnych, odpowiedzialnych, tracić cenny czas, oczekując na lepsze czasy, na inwestorów, na świętego Mikołaja albo samemu zabrać się do pracy. Nasza grupa to właśnie kilkadziesiąt osób, które dobrowolnie angażują swój czas i środki, aby w Przemyślu żyło się lepiej. Mamy świadomość, że nasze działania to kropla w morzu potrzeb i nie zastąpią one realizacji strategicznych celów miasta[paywall].


fot.zbiory własne
– W Polsce w ostatnich latach powstało wiele podobnych klastrów. Okazuje się, że nasza inicjatywa jest czymś wyjątkowym, bo wszystkie klastry tworzyły się co najmniej rok, a nam zajęło to miesiąc – mówi szefowa Przemyskiego Klastra Turystycznego Renata Stefaniak.

Reklama

– Przemyśl posiada olbrzymi potencjał turystyczny, problem w tym, że atrakcje są różnorodne i rozproszone, a turysta sam musi do nich dotrzeć. Chcemy to zmienić. Chcemy, aby turysta został w naszym mieście jak najdłużej. A to sprawi, że tutaj musi zjeść, zrobić zakupy, przenocować. W ten sposób powstaje zapotrzebowanie na usługi, czyli docelowo na nowe miejsca pracy.

Kto wchodzi w skład organizacji?
– 21 stycznia tego roku na przemyskim rynku 39 podmiotów uroczyście podpisało porozumienie. Do współpracy przystąpiły firmy gastronomiczne, hotele, instytucje kultury, muzea, aktywne organizacje pozarządowe, szkoły, uczelnia i inne firmy zainteresowane rozwojem turystyki w Przemyślu. W Polsce w ostatnich latach powstało wiele podobnych klastrów. Okazuje się, że nasza inicjatywa jest czymś wyjątkowym, bo wszystkie klastry tworzyły się co najmniej rok, a nam zajęło to miesiąc.

Co do tej pory udało się Wam zrobić?
– Rozpoczęliśmy od sprawdzenia „miłości” mieszkańców Przemyśla i okolic do swojego miasta. Zorganizowaliśmy walentynkową imprezę o dwuznacznej nazwie Zakochani w Przemyślu. Uczestnicy mogli w różnej formie wyznawać sobie miłość, a także odpowiedzieć na pytanie: dlaczego kochasz Przemyśl? Odpowiedzi bywały bardzo wzruszające. Później były przygotowania do sezonu turystycznego, czyli planowanie, co zrobić, aby sprowadzić jak najwięcej turystów i zatrzymać ich jak najdłużej na bazie tego, co mamy. Fundacja „Perła Galicji” otworzyła Punkt Obsługi Ruchu Turystycznego w Przemyślu – PORT Rynek 16, gdzie oferujemy turystom informacje o naszych atrakcjach, a także pamiątki, które są dziełem lokalnych twórców. Udało się stworzyć miejsce, do którego chętnie przychodzą także mieszkańcy miasta, aby obejrzeć filmy o Przemyślu, galerię obrazów, wystawę starych pocztówek, kupić książki czy płyty naszych artystów albo dowiedzieć się, jakie ciekawe wydarzenia będą miały miejsce w mieście i okolicy. W sezonie uruchomiliśmy wypożyczalnię rowerów, która cieszyła się dużym powodzeniem. Promujemy Przemyśl także na zewnątrz, biorąc udział w różnych imprezach plenerowych. Zapraszamy media, blogerów, przedstawicieli biur turystycznych z Polski i innych krajów Europy, nawiązaliśmy współpracę z Chinami. O Przemyślu, jako miejscu atrakcyjnym turystycznie, jest coraz głośniej, a to przyciąga coraz więcej osób. A dzięki temu już powstały nowe miejsca pracy. W tym roku ruch turystyczny był znacznie większy niż dotychczas.

Jakie macie plany na przyszłość?
– Klaster ciągle cieszy się zainteresowaniem kolejnych podmiotów, które dołączają do niego z własnej inicjatywy. Obecnie mamy ponad 60 członków. Niebawem uruchomimy portal promujący Przemyśl i okolicę z możliwością rezerwacji hotelu, restauracji, zakupu biletów wstępu czy pamiątek. Już można podglądać fazę twórczą na stronie internetowej www.atrakcje.przemysl.pl. Na przyszły sezon przygotowujemy nowe atrakcje. Jesteśmy otwarci, zapraszamy do naszego PORT-u w Rynku wszystkich mieszkanców, którzy mają jakiś pomysł na promocję. Oczywiście, największą problemem w naszej działalności są pieniądze. Nie korzystamy na razie z żadnych pieniędzy publicznych czy dofinansowania, opieramy się tylko na własnej pracy i środkach. Brak funduszy sprawia, że wiele rzeczy robimy znacznie dłużej i w mniejszym wymiarze, niż wynika z potrzeb. Potrzeba więcej materiałów promocyjnych i informacyjnych, przewodników tematycznych, katalogów w różnych wersjach językowych. Nasz największy potencjał to aktywni, kreatywni ludzie. Zaryzykuję stwierdzenie, że tak wielu atrakcji na wysokim poziomie oferowanych przez stowarzyszenia jak u nas, nie ma w innych miastach Polski. To dla nich często przyjeżdżają tu turyści.

Krasiczyńska gala

Z okazji obchodów Światowego Dnia Turystyki w Polsce po na zamku w Krasiczynie odbyła się specjalna gala poświęcona temu wydarzeniu. Wiele instytucji, działających w ramach Przemyskiego Klastra Turystycznego otrzymało wyróżnienia z rąk wiceministra turystyki i sportu Dariusza Laska. Wyróżnienie Ministerstwa Turystyki i Sportu oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego otrzymało Przemyskie Stowarzyszenie Dobrego Wojaka Szwejka. Dariusz Hop, prezes przemyskiego oddziału PTTK otrzymał Złotą Honorową Odznakę PTTK przyznaną przez Zarząd Główny PTTK.

Reklama

Dyplom prezydenta miasta Przemyśla Roberta Chomy otrzymali:
– przemyski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. dra Mieczysława Orłowicza (z okazji jubileuszu 80-lecia działalności, podejmowania wielu inicjatyw na rzecz rozwoju turystyki i krajoznawstwa w naszym mieście, wychowywanie kolejnych pokoleń miłośników turystyki oraz przekazywanie wiedzy o Przemyślu i regionie);
– Janusz Węgrzynowski, członek Oddziału Wojskowego PTTK im. Twierdzy Przemyśl (z okazji 50-lecia aktywnej działalności jako przewodnik turystyczny);
– Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu (za podtrzymywanie ponad 200-letnich tradycji ludwisarskich i rozsławianie Przemyśla na całym świecie jakością rzemiosła i dźwięku);
– Renata Stefaniak, prezes Fundacji Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju „Perła Galicji” w Przemyślu (za inicjatywę założenia Przemyskiego Klastra Turystycznego, pełnienie funkcji jego koordynatora oraz podejmowanie cennych inicjatyw na rzecz rozwoju turystyki w naszym mieście);
– Wit Więch, prezes firmy Order of Code sp. z o.o. (za szczególne zaangażowanie w utworzenie i działalność Przemyskiego Klastra Turystycznego oraz wspieranie wielu inicjatyw na rzecz rozwoju turystyki w mieście).


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    li87uyhgre - niezalogowany 2016-10-16 20:59:31

    I co un bedzi kajstrował

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama