78 lat temu mieszkańcy Dresiny, Wietlina i okolicznych miejscowości w gminie Laszki zostali w okrutny sposób wywiezieni na Syberię, do Kazachstanu i na Besarabię. Władze i mieszkańcy gminy upamiętnili tamte wydarzenia.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. pod przewodnictwem proboszcza ks. Henryka Iwanickiego w kościele parafialnym w Wietlinie[paywall]. Wśród licznie zgromadzonych obecni byli żyjący uczestnicy tamtych tragicznych wydarzeń, wójt gminy Laszki Stanisław Gonciarz, sekretarz Związku Sybiraków Oddział w Jarosławiu Irena Halwa, radni gminni czy harcerze ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wietlinie. Oprawa mszy św. została przygotowana przez dzieci i wnuków Sybiraków.
Po eucharystii uczestnicy uroczystości udali się na teren szkoły podstawowej, gdzie przy tablicy „Golgota Wschodu” zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Dalsze uroczystości odbyły się w świetlicy wiejskiej w Wietlinie, gdzie o syberyjskiej gehennie opowiedziała Janina Adamkiewicz. Głos zabrali również I. Halwa i wójt S. Gonciarz. Tę piękną uroczystość uświetniły występem dwie uczennice – Julia Salamon (klasa VI; śpiew, skrzypce) oraz Milena Szkolnik (klasa VII; saksofon).Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze