Reklama

Oddali hołd wywiezionym na „nieludzką ziemię”

78 lat temu mieszkańcy Dresiny, Wietlina i okolicznych miejscowości w gminie Laszki zostali w okrutny sposób wywiezieni na Syberię, do Kazachstanu i na Besarabię. Władze i mieszkańcy gminy upamiętnili tamte wydarzenia.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. pod przewodnictwem proboszcza ks. Henryka Iwanickiego w kościele parafialnym w Wietlinie[paywall]. Wśród licznie zgromadzonych obecni byli żyjący uczestnicy tamtych tragicznych wydarzeń, wójt gminy Laszki Stanisław Gonciarz, sekretarz Związku Sybiraków Oddział w Jarosławiu Irena Halwa, radni gminni czy harcerze ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wietlinie. Oprawa mszy św. została przygotowana przez dzieci i wnuków Sybiraków.

Po eucharystii uczestnicy uroczystości udali się na teren szkoły podstawowej, gdzie przy tablicy „Golgota Wschodu” zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Dalsze uroczystości odbyły się w świetlicy wiejskiej w Wietlinie, gdzie o syberyjskiej gehennie opowiedziała Janina Adamkiewicz. Głos zabrali również I. Halwa i wójt S. Gonciarz. Tę piękną uroczystość uświetniły występem dwie uczennice – Julia Salamon (klasa VI; śpiew, skrzypce) oraz Milena Szkolnik (klasa VII; saksofon).
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama