Zbliża się Święto Zmarłych i ludzie częściej niż zwykle odwiedzają cmentarze i interesują się grobami. Jeden z naszych czytelników zatelefonował do redakcji zaniepokojony tym, że z Cmentarza Głównego zniknął piękny, stary nagrobek.

fot.Jacek Szwic
Już niedługo odnowiony nagrobek wróci na swoje miejsce.
Chodziło o ten znajdujący się w kwaterze 18., rząd 4., grób 1., niedaleko cmentarnej kaplicy. Pochowany jest tam Teofil Latoszyński, kapitan, lekarz sekundariusz Szpitala Powszechnego, urodzony w 1888 roku , zmarły w 1921 roku. Kamienny nagrobek zwieńczony był[paywall] misternym, żeliwnym krzyżem, w kamieniu wykute zostały złocone litery i doskonale zachowana fotografia kapitana Latoszyńskiego w mundurze austriackim.

fot.Jacek Szwic
Fragment nagrobka z fotografią kapitana Latoszyńskiego przed konserwacją.
W biurze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu dowiedzieliśmy się, że cała stara część cmentarza jest wpisana do rejestru zabytków i układ przestrzenny, starodrzew oraz nagrobki pochodzące sprzed 1945 roku podlegają ochronie. Nie ma więc możliwości, żeby zniknął jakiś stary nagrobek, gdyż byłoby to przestępstwo. Natomiast nagrobek kapitana Latoszyńskiego znajduje się w pracowni konserwatorskiej, gdzie poddawany jest zabiegom konserwatorskim, które przywrócą jego pierwotny wygląd i jeszcze w tym miesiącu zostanie zamontowany na swoim miejscu. – Prace przy tym obiekcie składają się z dwóch etapów – mówi Halszka Granek-Smarzewska, konserwator zabytków, która odnawia nagrobek kapitana Latoszyńskiego. Pierwszy to rekonstrukcja podmurówki, która rozsypała się i zapadała. Następnie trzeba było oczyścić, zdezynfekować i odsolić nagrobek z piaskowca oraz oczyścić inskrypcje i zakonserwować fotografie na podłożu ceramicznym, czyli tak zwanej porcelance, a na koniec oczyścić z rdzy i zakonserwować żeliwny krzyż z figurą Chrystusa. Prace już dobiegają końca i w najbliższym czasie nagrobek z krzyżem wróci na swoje miejsce –zapewnia konserwator.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Drodzy redaktorzy.Co to jest Święto Zmarłych???
Drodzy redaktorzy.Co to jest Święto Zmarłych???
Nie , to haloween