Reklama

Odnawialne źródła energii w partnerstwie z gminą

21/10/2016 13:30

Uzyskanie dotacji na montaż instalacji solarnych, fotowoltaicznych, pomp ciepła lub pieców wykorzystujących ekologiczne paliwo przez pojedynczych właścicieli domów jest dość skomplikowane i nie zawsze możliwe. Dlatego cześć samorządów rusza z programem, w którym o dotację występuje gmina, a instalacje będą montowane na prywatnych domach.

Program wsparcia odnawialnych źródeł energii rusza m.in. w gminie Roźwienica i Jarosław. – Zbieramy deklaracje od chętnych. Następnym elementem jest inspekcja budynku pozwalająca określić techniczne możliwości montażu instalacji – wyjaśnia Tomasz Kotliński, wójt gminy Roźwienica. Za inspekcję właściciel musi[paywall] zapłacić. Jest to kwota około 200 zł. Gdy się okaże, że budynek nie spełnia norm i instalacji nie można założyć, pieniądze są zwracane. Chętni powinni zgłaszać się do gminy. Najlepiej, jeśli zrobią to do końca tego tygodnia. Wnioski zostaną zebrane we wspólnym projekcie, który trafi do Urzędu Marszałkowskiego. Dofinansowanie wynosi 85 procent wartości netto. 15 procent i podatek pokrywa właściciel. Instalacje montowane na domach są obłożone 8 procentowym podatkiem. Podatek na zamontowane na budynkach gospodarczym bądź działce wynosi 23 procent.

Na jakich zasadach?

Uczestnikiem projektu jest gmina, ale rządzenia będą montowane na prywatnych budynkach. Samorząd, jak tłumaczy T. Kotliński, zajmuje się sprawami formalnymi, a po wybudowaniu instalacji nadzorem na nią i zapewnieniem sprawnego działania przez pięć lat. Potem urządzenia przechodzą na własność mieszkańca. – Koszty dla gminy są niewielkie – zapewnia wójt. Zamykają się w obsłudze merytorycznej. Regulacje i ewentualne naprawy wykonywane są w ramach gwarancji. Szanse na uzyskanie dofinansowania są duże. Jeśli zainteresowanie w gminie będzie niewystarczające,  to samorządy będą się łączyć, tworząc wspólny projekt. – Chcemy zebrać ponad 200 chętnych. Jeśli nie będzie tyle deklaracji w gminie, wejdziemy we współpracę z innym samorządem. Mamy już wstępne ustalenia z gminą Roźwienica – wyjaśnia Roman Kałamarz, wójt gminy wiejskiej Jarosław.

Reklama

– Warto przeprowadzić inspekcję techniczną budynku. Tym bardziej że jest ona bezpłatna, gdy nie spełnia warunków do montażu instalacji. Poniesione koszty szybko się zwrócą – uważa T. Kotliński.

Dokładne informacje o warunkach dofinansowania są dostępne w urzędach gmin, które program realizują.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama