Zakończyły się pierwszy etap prac mających na celu odrestaurowanie stalli (bogato zdobionych ław)w prezbiterium bazyliki archikatedralnej obrządku łacińskiego w Przemyślu.
Stalle eklektyczne wykonano około 1890 roku według projektu Tomasza Prylińskiego. Są to stalle trzyrzędowe zwieńczone baldachimem, z umieszczonymi na zapleckach płaskorzeźbami[paywall] Chrystusa, Matki Bożej i 12 apostołów, które w 1901 roku wyszły spod dłuta Juliusza Bełtowskiego. Oprócz stalli po prawej stronie bazyliki archikatedralnej konserwatorzy odrestaurowali usytuowany w ich sąsiedztwie tron biskupi ze zdobiącą go płaskorzeźbą przedstawiającą przekazanie kluczy św. Piotrowi na tle bazyliki św. Piotra w Rzymie. Były to pierwsze od 100 lat tak gruntowne prace konserwatorskie tych elementów wystroju kościoła. Sfinansowano je z pieniędzy podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, marszałka województwa podkarpackiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W przyszłości renowacji poddane zostaną stalle po lewej stronie świątyni.
W tym roku, oprócz wspomnianych elementów odrestaurowano ściany i sklepienie prezbiterium. Do usuwaniu brudu i różnego rodzaju naleciałości, które miały destrukcyjny wpływ na cenne malowidła specjaliści używali gumy chlebowej. Dzięki swoim właściwościom wchłaniania on cząsteczki materiału. Ostatni raz tego rodzaju renowację przeprowadzono około 40 lat temu. Wówczas na sklepieniu prezbiterium odkryto zabytkową polichromię renesansową z połowy XVI wieku.
Bazylika archikatedralna w Przemyślu jest budowlą trzynawową o wystroju barokowym zespolonym z gotyckim prezbiterium. Na przestrzeni wieków świątynia była wielokrotnie przebudowywana. To jeden z najcenniejszych zabytków w mieście i w regionie.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.No tak, a co z polichromią o gotyckich detalach i ornamentach która została znaleziona pod stallami? Zamiecione pod dywan? Udawanie, że jej tam nie ma?
80% albo i więcej pieniędzy z funduszu na zabytki idzie na cele kościelne. Wynika z tego ze innych zabytków niż kościelne w Przemyślu nie ma. Nie jestem przeciwny pomocy kościołowi w ratowaniu zabytków ale jak patrze że często kolejny raz remontuje się kościół a w tym czasie nigdy nie remontowano np ładnej , starej kamienicy czy domu to uważam że z podziałem pieniędzy od W.K.Z. coś nie jest w porządku. chyba że uznamy ze wszystko może się rozsypać z wyjątkiem mienia kościelnego.
No tak, a co z polichromią o gotyckich detalach i ornamentach która została znaleziona pod stallami? Zamiecione pod dywan? Udawanie, że jej tam nie ma?
80% albo i więcej pieniędzy z funduszu na zabytki idzie na cele kościelne. Wynika z tego ze innych zabytków niż kościelne w Przemyślu nie ma. Nie jestem przeciwny pomocy kościołowi w ratowaniu zabytków ale jak patrze że często kolejny raz remontuje się kościół a w tym czasie nigdy nie remontowano np ładnej , starej kamienicy czy domu to uważam że z podziałem pieniędzy od W.K.Z. coś nie jest w porządku. chyba że uznamy ze wszystko może się rozsypać z wyjątkiem mienia kościelnego.