Reklama

Odsłonięto tablicę upamiętniającą wywózkę na Syberię

12/05/2018 09:30

Tegoroczny odpust w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Charytanach miał szczególnie podniosły charakter. Mieszkańcy wsi uczcili pamięć wywiezionych na Syberię w okresie II wojny światowej – odsłonięto pamiątkową tablicę.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej tragiczne losy dawnych mieszkańców Charytan poprzedziła msza z procesją. Po jej wysłuchaniu mieszkańcy zgromadzili się na przykościelnym placu, gdzie tablica została poświęcona, a wstęga ją osłaniająca przecięta przez członków rodzin wywiezionych.[paywall] Następnie delegacje samorządowców i reprezentanci parlamentarzystów złożyli pod tablicą kwiaty.

 Druga część uroczystości miała charakter mniej oficjalny. W szkole w Miękiszu Nowym uczestnicy imprezy mieli możliwość obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez młodzież z gminy Laszki. Ponadto o swoich doświadczeniach mówili potomkowie wywiezionych rodzin, a kilka słów do zgromadzonych skierowali zaproszeni goście. Przy okazji odsłonięcia tablicy otworzono także wystawę „Sybir w pamięci małej ojczyzny” na której zaprezentowane zostały materiały archiwalne ze zbiorów Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz pamiątki pozostające w rękach osób prywatnych.

Reklama

 Tablica powstała dzięki staraniom między innymi radnego gminy Radymno Tadeusza Grendusa, wójta gminy Laszki Stanisława Gonciarza, Ireny Halwy sekretarza jarosławskiego Związku Sybiraków, Anny Nowak dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz prof. dr hab. Janiny Marciak-Kozłowskiej.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama