Tegoroczny odpust w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Charytanach miał szczególnie podniosły charakter. Mieszkańcy wsi uczcili pamięć wywiezionych na Syberię w okresie II wojny światowej – odsłonięto pamiątkową tablicę.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej tragiczne losy dawnych mieszkańców Charytan poprzedziła msza z procesją. Po jej wysłuchaniu mieszkańcy zgromadzili się na przykościelnym placu, gdzie tablica została poświęcona, a wstęga ją osłaniająca przecięta przez członków rodzin wywiezionych.[paywall] Następnie delegacje samorządowców i reprezentanci parlamentarzystów złożyli pod tablicą kwiaty.
Druga część uroczystości miała charakter mniej oficjalny. W szkole w Miękiszu Nowym uczestnicy imprezy mieli możliwość obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez młodzież z gminy Laszki. Ponadto o swoich doświadczeniach mówili potomkowie wywiezionych rodzin, a kilka słów do zgromadzonych skierowali zaproszeni goście. Przy okazji odsłonięcia tablicy otworzono także wystawę „Sybir w pamięci małej ojczyzny” na której zaprezentowane zostały materiały archiwalne ze zbiorów Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz pamiątki pozostające w rękach osób prywatnych.
Tablica powstała dzięki staraniom między innymi radnego gminy Radymno Tadeusza Grendusa, wójta gminy Laszki Stanisława Gonciarza, Ireny Halwy sekretarza jarosławskiego Związku Sybiraków, Anny Nowak dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz prof. dr hab. Janiny Marciak-Kozłowskiej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze