Reklama

Odśnieżajmy chodniki, usuwajmy nawisy! To niebezpieczne dla przechodniów

Policjanci, nie tylko z naszego regionu, przypominają właścicielom nieruchomości o obowiązku odśnieżenia chodnika przylegającego do nieruchomości oraz usunięcia zwisających nawisów śniegu i sopli lodowych z dachów budynków.

Obfite opady śniegu oraz utrzymująca się niska temperatura spowodowały, że drogi, chodniki oraz dachy zostały zasypane białym puchem co utrudnia poruszanie się, jak również stanowi zagrożenie wystąpienia wypadku.

Przemyscy policjanci przypominają, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (z 13 września 1996 r.), to właściciele nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości lub części drogi publicznej służącej dla ruchu pieszego położonego bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Za niewypełnianie powyższego obowiązku grozi kara grzywny.

Reklama

Takie same obowiązki ciążą na współwłaścicielach, użytkownikach wieczystych, jednostkach organizacyjnych, a także na zarządcach i innych użytkownikach nieruchomości oraz na innych podmiotach, które nią władają. 

– Podczas odśnieżania chodników nie należy wyrzucać śniegu na jezdnie, tylko zsunąć śnieg na brzeg chodnika od strony drogi, gdzie nie będzie przeszkadzał ani pieszym, ani kierowcom. Pamiętajmy również o uprzątnięciu śniegu z dachów wielkopowierzchniowych, czyli marketów, szkół czy hal, gdyż bardzo często ciężar zalegającego śniegu powoduje naruszenie konstrukcji dachu. Tym stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa życia i zdrowia osób przebywających w budynku – apeluje do właścicieli posesji i sklepów funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2019-01-15 14:03:39

    Chodniki są własnością miasta, zmuszanie  właścicieli posesji  do ich odśnieżania jest niezgodne  z prawem do przestrzegania  którego  Polska  zobowiązała się   podpisując  Europejską Konwencję Praw Człowieka.  Nie można nikogo zmuszać do pracy bez wynagrodzenia.https://www.echr.coe.int/Documents/Convention_POL.pdf    To że w Polsce nadal obowiązuje  archaiczne idiotyczne prawo dot. odśnieżania chodników przez właścicieli przyległych nieruchomości jest winą  polskiego sejmu gdzie posłowie mają na wszystko czas co dot .ich  wynagrodzeń ale nie maja czasu na zmianę prawa zmuszającego do niewolniczej  pracy.  Dla  niezorientowanych dodam że  prawo UE ma nadrzędna rolę na prawem kraju członkowskiego.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2019-01-15 14:17:57

    Chodniki  są własnością miasta, zmuszanie właścicieli przylegających nieruchomości jest niezgodne z prawem do którego przestrzegania Polska zobowiązała się ratyfikując  Europejską Konwencję Praw Człowieka    . Zmuszanie do pracy bez wynagrodzenia często ludzi starych i schorowanych jest niewolnictwem .To że Polsce nadal  obowiązuje  archaiczne prawo  nakładające obowiązki na właścicieli  nieruchomości    w postaci świadczenia nieodpłatnej pracy na rzecz miasta jest zasługa posłów którzy zawsze znajdą czas na   uchwalenie sobie podwyżek  a nie mają go  dla społeczeństwa. Stosowny projekt  zmieniający obowiązujące   przepisy prawdopodobnie leży w tzw . zamrażarce sejmowej do której klucz jest w dyspozycji Marszałka Sejmu, przeleży tam do końca kadencji i  nie będzie  poddany procedurom uchwalenia. Nie zorientowanym podaję do wiadomości  że  obowiązuje nadrzędność prawa  europejskiego nad krajowym.https://www.echr.coe.int/Documents/Convention_POL.pdf

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    yeti - niezalogowany 2019-01-15 16:21:23

    Powiedzcie mi jak to jest ?  Jeśli ktoś złamie nogę na chodniku to jest wina właściciela posesji bo nie odśnieżył i nie posypał.  A może to pieszy nie dostosował prędkości oraz obuwia do panujących warunków na chodniku ? Tak jak to jest z kierowcami. Nie ważne że drogi nie posypane ważne że jest komu w razie czego mandat wypisać choć nie zawsze kierowca jest winny zaistniałej sytuacji.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama