Wiele poradników medycznych, książek dotyczących rozwoju dziecka mówi o tym, w jakim okresie pojawiają się pierwsze zęby, jak długo trwa ząbkowanie. Jak wygląda to w rzeczywistości?
Odpowiedź jest oczywista, to zależy. Rozkładając na czynniki pierwsze, to w głównej mierze zależy od genów, a mianowicie jeśli wcześnie wyszły Wam zęby, to najprawdopodobniej Wasz smyk będzie mieć podobnie. Nie zawsze jest to reguła. Według portali internetowych skierowanych do rodziców pierwsze ząbki mogą się wyżynać już od 4 do 6 miesiąca życia dziecka. Zdarzają się jednak przypadki, że dzidziuś rodzi się już z 1 ząbkiem i ja osobiście taki znam. Dziecko teraz ma zdrowe, pełne uzębienie i nic nie szkodzi, że tak szybko pojawiły się zęby. Okres ząbkowania nie jest łatwy ani dla dziecka, ani dla rodzica. Dziecko się ślini, bierze wszystko do buzi, dziąsła są napuchnięte, swędzą. Zdarza się, że pojawia się podwyższona temperatura, dziecko jest marudne. Rodzice robią wszystko, aby ulżyć maluchowi. Jednym pomagają specjalne masująco-chłodzące szczoteczki, żele do wcierania na dziąsła, a innym gryzaczki. Za pewne ilu rodziców, tyle różnych historii dotyczących ząbkowania. Nie jest ważne, że jednemu dziecku zęby wyszły szybciej, a drugiemu później. Chodź oczywiście rodzic zawsze będzie się zastanawiać; a może pojawiły się za szybko? A może za późno? Najważniejszy jest spokój i zdrowe podejście do tematu. Mój synek już w 4 miesiącu życia miał 4 zęby, 2 na górze i 2 na dole. Utrudniło to troszeczkę karmienie piersią w czasie, kiedy wyżynały się kolejne, bo nieraz poczułam mocne zaciśnięcie, które spowodowało, że oczy wyszły mi na wierzch. Czego jednak się nie robi dla dziecka. Kiedy wychodzimy ze szpitala, w karcie zdrowia dziecka umieszczana jest informacja o zalecanej wizycie u dentysty w 6 miesiącu życia dziecka. Skonsultowałam ją z lekarzem stomatologii, od którego otrzymałam informację, że należy się zgłosić wtedy, kiedy będzie już pełne uzębienie. A czy Wy odwiedziliście dentystę w 6 miesiącu życia dziecka? Was nurtują, zapraszam do nadsyłania pytań, opinii na adres e-mailowy: monika.x.maj@gmail.com.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze