Reklama

Około 190 wolontariuszy kwestowało na rzecz hospicjum [ZDJĘCIA]

11/05/2017 12:30

Ostatni kwietniowy weekend upłynął w Przemyślu pod hasłem Pola Nadziei. 29 kwietnia pod supermarketami, 30 kwietnia pod kościołami wolontariusze kwestowali na rzecz nowo powstającego hospicjum. Każda osoba, która wsparła akcję, otrzymała symbolizującego nadzieję żonkila.

Potrzeby chorych od wieków są takie same

– Przemyśl przygotowuje się do uruchomienia Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego przy ulicy Słowackiego 75, w budynku dawnego szpitala wojskowego. Został on przekazany na rzecz Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenia Katolickiego. Organizacja ta działa od trzech lat w Przemyślu i na Podkarpaciu. Powołana została dekretem metropolity przemyskiego arcybiskupa Józefa Michalika.

Ma ona związki ze stowarzyszeniem międzynarodowym o podobnej[paywall] nazwie – Rycerskim i Szpitalnym Zakonem św. Łazarza z Jerozolimy. Ten z kolei sięga korzeniami XII – XIII wieku. W średniowieczu tworzył i prowadził najstarsze szpitale – lazarety. W Polsce między innymi  we Wrocławiu i Środzie Śląskiej – w 1335 roku Jadwiga Śląska sprowadziła Rycerski i Szpitalny Zakon na ziemie polskie. Dziś żyjemy w innych czasach, ale potrzeby chorych są podobne – wymagają oni opieki i troski – podkreśla ks. prałat Józef Bar.

Reklama

Dwa niezwykłe dni

Rozpoczęcie II Przemyskich Pól Nadziei miało miejsce w sobotę, 29 kwietnia, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Goście obejrzeli Grupę Teatralną Warsztatu Terapii Zajęciowej w Korytnikach w programie „Wesołe miasto Lwów” oraz wysłuchali koncertu Agaty Rymarowicz.

W niedzielę, po mszy świętej w kościele oo. Franciszkanów, której przewodniczył biskup Stanisław Jamrozek, przemyślanie wraz z Salezjańską Orkiestrą Dętą „Augustino” wyruszyli w Marszu Żonkilowym w kierunku pomnika Jana Pawła II. Na placu Niepodległości oficjalnego otwarcia II Przemyskich Pół Nadziei dokonali Jan Szmyd, kanclerz Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy, Wiesław Morawski – wiceprezes stowarzyszenia oraz Janusz Hamryszczak, zastępca prezydenta miasta. Chwilę później marsz ponownie wyruszył ulicami Przemyśla – Franciszkańską, Serbańską, Kazimierzowską.

O godzinie 16.00 rozpoczął się „Lazarycki Koncert Charytatywny – w podziękowaniu dla darczyńców”. Wystąpili: Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny „Vox Iuventum”, Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”, tancerze ze Szkoły Tańca „Golden Dance”, młodzież z Miejskiego Domu Kultury w Przemyślu, zespół V Batalionu Strzelców Podhalańskich oraz zespół SPES z Seminarium Duchownego w Przemyślu. Gwiazdą wieczoru był SEPTBLUES. Na usytuowanych w pobliżu sceny straganach można było nabyć rękodzieło artystyczne oraz wypieki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Drohobyczki. Wioska Fantasy z Kuńkowiec uatrakcyjniła całość pokazami sztuki rycerskiej.

Reklama

Byliśmy hojni

Około 190 wolontariuszy kwestowało w Przemyślu i okolicach (do akcji włączyli się czynnie m.in. mieszkańcy Żurawicy). Udało się zebrać kwotę 38 tys. 990 zł. Do rąk darczyńców trafiły tysiące żonkili z bibuły wykonanych przez dzieci i młodzież szkolną. Koordynatorami akcji w Przemyślu były panie: Wioletta Buczko, Agnieszka Łach oraz Małgorzata Kondracka.


AB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama