Ostatni kwietniowy weekend upłynął w Przemyślu pod hasłem Pola Nadziei. 29 kwietnia pod supermarketami, 30 kwietnia pod kościołami wolontariusze kwestowali na rzecz nowo powstającego hospicjum. Każda osoba, która wsparła akcję, otrzymała symbolizującego nadzieję żonkila.
– Przemyśl przygotowuje się do uruchomienia Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego przy ulicy Słowackiego 75, w budynku dawnego szpitala wojskowego. Został on przekazany na rzecz Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenia Katolickiego. Organizacja ta działa od trzech lat w Przemyślu i na Podkarpaciu. Powołana została dekretem metropolity przemyskiego arcybiskupa Józefa Michalika.
Ma ona związki ze stowarzyszeniem międzynarodowym o podobnej[paywall] nazwie – Rycerskim i Szpitalnym Zakonem św. Łazarza z Jerozolimy. Ten z kolei sięga korzeniami XII – XIII wieku. W średniowieczu tworzył i prowadził najstarsze szpitale – lazarety. W Polsce między innymi we Wrocławiu i Środzie Śląskiej – w 1335 roku Jadwiga Śląska sprowadziła Rycerski i Szpitalny Zakon na ziemie polskie. Dziś żyjemy w innych czasach, ale potrzeby chorych są podobne – wymagają oni opieki i troski – podkreśla ks. prałat Józef Bar.
O godzinie 16.00 rozpoczął się „Lazarycki Koncert Charytatywny – w podziękowaniu dla darczyńców”. Wystąpili: Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny „Vox Iuventum”, Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”, tancerze ze Szkoły Tańca „Golden Dance”, młodzież z Miejskiego Domu Kultury w Przemyślu, zespół V Batalionu Strzelców Podhalańskich oraz zespół SPES z Seminarium Duchownego w Przemyślu. Gwiazdą wieczoru był SEPTBLUES. Na usytuowanych w pobliżu sceny straganach można było nabyć rękodzieło artystyczne oraz wypieki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Drohobyczki. Wioska Fantasy z Kuńkowiec uatrakcyjniła całość pokazami sztuki rycerskiej.
Około 190 wolontariuszy kwestowało w Przemyślu i okolicach (do akcji włączyli się czynnie m.in. mieszkańcy Żurawicy). Udało się zebrać kwotę 38 tys. 990 zł. Do rąk darczyńców trafiły tysiące żonkili z bibuły wykonanych przez dzieci i młodzież szkolną. Koordynatorami akcji w Przemyślu były panie: Wioletta Buczko, Agnieszka Łach oraz Małgorzata Kondracka.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze