Reklama

Oksfordzka debata na przemyskiej uczelni

17/02/2018 09:30

Końcem stycznia w murach Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej odbyła się debata na temat ekonomii społecznej.

W wydarzeniu wzięli udział studenci drugiego roku stosunków międzynarodowych[paywall] PWSW: Adria Derula, Katarzyna Hałek, Kamila Olech, Wiktoria Chuba, Marta Kożuszko i Nazar Teliszewski, a prowadzącym oraz koordynatorem spotkania była dr Małgorzata Kuźbida. Podczas debaty próbowano znaleźć odpowiedź na pytania: czy ekonomia społeczna jest potrzebna i czy w Polsce możliwy jest jej rozwój, na podobnym poziomie jak w krajach Europy Zachodniej? Analizowano też przedsiębiorstwa ekonomii społecznej na przykładzie Hiszpanii.

Udało się ponadto zdefiniować pojęcie ekonomii społecznej, określając, że jest to specyficzny system działań polegający na osiąganiu celów społecznych metodami gospodarczymi. Kluczową rolę w niej odgrywają przedsiębiorstwa społeczne, które w ramach działalności gospodarczej realizują zadania służące integracji społecznej i zawodowej oraz pobudzają aktywność lokalnej społeczności.

Uczestnicy debaty skupili się też na ważnych problemach, które dotyczą również Podkarpacia. Takim jest m.in. bezrobocie, które dotyka zarówno osoby młode, jak i seniorów. Podkreślono, że właśnie przedsiębiorstwa społeczne (banki spółdzielcze, spółdzielnie socjalne, agencje rozwoju regionalnego, stowarzyszenia, fundacje) świadczą pomoc próbującym odnaleźć się na rynku pracy. Powołano się również na rozwój ekonomii społecznej w Hiszpanii i pokazano, jakie to przyniosło rezultaty. Ponadto zaprezentowano zalążki rozwoju ekonomii społecznej w Polsce, zachęcając studentów do zakładania własnych przedsiębiorstw. 


NO
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2018-02-17 09:32:42

    To ta "uczelnia" gdzie Begerowa podobno doktorat korespondencyjnie zrobiła?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    docent - niezalogowany 2018-02-17 10:45:55

    Wybitna polityk "Samoobrony"  zdobywała szlify na W.Sz.Gospodarczej, nie wiem czy jeszcze istnieje.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2018-02-17 11:12:13

    Za siedmioma górami,za siedmioma rzekami i.t.d. taka jest odległość poziomu wiedzy  miedzy Oksfordem a Naszą Uczelnią.No może nawet jeszcze większa liczona w latach świetlnych.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości