Reklama

Opiekunowie pomników spotkali się w zamku

16/06/2019 20:00

Renesansowy zamek w Krasiczynie k. Przemyśla, który od roku widnieje na liście Pomników Historii gościł w swoich wnętrzach właścicieli i zarządców najcenniejszych dla polskiej kultury obiektów.

Pomniki historii to obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Polski. Do elitarnego grona mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub[paywall] ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.

Pomnik historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Z każdym rokiem lista najcenniejszych obiektów polskiej kultury sukcesywnie powiększa się. Do dziś wyróżnienie to nadano ponad 100 zabytkom, aby symbolicznie uhonorować w ten sposób najważniejsze dla polskiej kultury obiekty na 100-lecie odzyskania niepodległości. Rok temu tym zaszczytnym tytułem uhonorowano krasiczyński zamek, zaś pod koniec ubiegłego roku do grona wyjątkowych obiektów dołączyła Twierdza Przemyśl i staromiejski zespół Przemyśla. Na Podkarpaciu pomnikami są również zespół zamkowo-parkowy w Łańcucie, zespół cerkiewny w podlubaczowskim Radrużu, zespół klasztoru Bernardynów w Leżajsku i najstarsza kopalnia ropy naftowej w Bóbrce k. Krosna.

Reklama

Od kilku lat przedstawiciele tych szczególnych obiektów spotykają się w jednym z nich. Tym razem od 12 do 13 czerwca br. gościli właśnie we wspomnianym wcześniej Krasiczynie. Zorganizowane tam 9. Spotkanie Opiekunów Pomników Historii miało charakter retrospektywny, podsumowujący i edukacyjny, a także było połączone z promocją albumu „100 pomników historii”. Udział w nim wzięła m.in. prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków. Uwieńczeniem spotkania była wizyta uczestników spotkania w Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama