Reklama

Organy zabrzmiały w pełnej okazałości

12/08/2018 12:30

Po kilku latach prac konserwatorskich organy w jarosławskiej kolegiacie zabrzmiały w pełnej okazałości. Poświęcił je abp Adam Szal.

Renowacja trwała kilka lat, a prowadził ją Jacek Bęś. Kolegiackie organy to instrument piszczałkowy, 32-głosowy. Zainstalowała je [paywall]w świątyni firma braci Narolskich w 1943 r. z inicjatywy ks. Wojciecha Lewkowicza, a piszczałki metalowe wykonał Zygmunt Kamiński z Warszawy. Mimo, że są symfoniczne, to posiadają wiele głosów fletowych, nawiązujących do małych instrumentów wykorzystywanych w okresie renesansu.

Ich poświecenie odbyło się podczas Dni Maryjnych w Kolegiacie. Inauguracyjnemu wydarzeniu towarzyszyła msza św. pod przewodnictwem abpa Adama Szala, a uczestniczył w niej m.in. burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch.

Reklama

Po liturgii z koncertem wystąpił Arkadiusz Popławski – światowej sławy organista i mistrz improwizacji, pracujący na co dzień w kościele farnym w Raciborzu.

Kolejnego dnia w ramach cyklu „Burmistrz zaprasza” odbył się koncert nowego organisty Kolegiaty Michała Daleszczyka. Poświęcony był pamięci inicjatora budowy organów ks. Wojciecha Lewkowicza, wykonawców - braci Narolskich oraz zmarłych czcicieli Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin.

Nowy organista kolegiaty wystąpił przed Mszą św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat Marian Bocho - proboszcz parafii. Z kolei podczas liturgii za kontuarem organowym zasiadł Mariusz Czop - wieloletni organista w tym kościele.
pab
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama