Reklama

Orlęta – Orlętom. Młodzież SP 16 przejęła opiekę nad mogiłą jednego z Orląt Przemyskich

Szkoła Podstawowa nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt Lwowskich w Przemyślu przejęła opiekę nad mogiłą jednego z Orląt Przemyskich pochowanego na cmentarzu zasańskim Adama Kończego.

Urodził się w Przemyślu w 1900 r. Był żołnierzem-ochotnikiem w Legionach Polskich. Należał do Harcerskiego Klubu Sportowego „Czuwaj”.

Po wybuchu wojny polsko-ukraińskiej, w listopadzie 1918 r. zgłosił się do koszar przy ul. 29 Listopada (obecnie koszary 5 batalionu strzelców podhalańskich), gdzie organizowała się polska obrona. Od 3 listopada 1918 r. brał czynny udział w walkach, bronił Zasania przed[paywall] atakami wojsk ukraińskich.

Uczestniczył również w kontratakach sił polskich. W trakcie jednego z nich został śmiertelnie ranny w rejonie Bakończyc i zmarł 4 listopada 1918 r. w szpitalu powszechnym przy dzisiejszej ul. Borelowskiego. Jego pogrzeb, który stał się manifestacją patriotyzmu, odbył się dwa dni później, w środę, 6 listopada.

Ciało zostało złożone na cmentarzu zasańskim, tuż przy kaplicy, w bezpośrednim sąsiedztwie pochowanych tam polskich żołnierzy-legionistów. Pośmiertnie został uhonorowany odznaką pamiątkową „Gwiazda Przemyśla” nr 380.

Adam Kończy był pierwszym polskim obrońcą, którzy zginął w walkach o Przemyśl w listopadzie 1918 r.

Zawsze wierni...

– Naszą powinnością jest kultywowanie pamięci o bohaterach polskiej historii – powiedział dyrektor SP 16 Grzegorz Szopa.

– Szkoła nosząca imię Orląt Lwowskich czyni to od wielu lat, pamiętając o swoich patronach. Nauczyciele prowadzą zajęcia, lekcje, okazjonalne spotkania poświęcone orlętom. W szkole jest stała ekspozycja im poświęcona, również przy obchodach kolejnych rocznic odzyskania niepodległości 11 listopada wspominamy młodych lwowian – dodał.

Reklama

W tym roku szkolnym grono pedagogiczne „szesnastki” podjęło decyzję, aby do tej pamięci wpisać także Orlęta Przemyskie. Szefostwo wystąpiło do Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu o formalną zgodę na umieszczenie tabliczki o objęciu opieką wskazanej mogiły.

Nie było z tym problemów.

– Tym symbolicznym gestem chcemy pokazać, iż lokalna historia jest dla nas wciąż żywa. Naszym moralnym obowiązkiem jest pamiętać o młodych przemyślanach z listopada 1918 roku, który wówczas rzucili na szalę wszystko dla odradzającej się Polski. Cieszy zatem fakt, że młodzież szkolna z dużym zaangażowaniem podjęła się tego obowiązku. Wszak dewizą naszej szkoły są słowa semper fidelis, czyli zawsze wierni – podsumował dyrektor SP 16.


fot.ze zbiorów własnych
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama