Orlik w Birczy mieści się przy ulicy Parkowej. Niemal w samym centrum miejscowości. Zdaniem części mieszkańców proszących o interwencję przedstawia obraz nędzy i rozpaczy. Brud, pełne kosze na śmieci, połamane ławki, zdewastowana nawierzchnia boisk i bieżni to tylko niektóre z elementów, które bardzo bulwersują. Na potwierdzenie tych słów otrzymaliśmy od nich krótki filmik, na którym widać czarno na białym, że się nie mylą.
Program rządowo-samorządowy „Moje Boisko – Orlik 2012” był dziełem rządzącej wówczas w Polsce ekipy Platformy Obywatelskiej.
Głównym celem było wybudowanie boisk w każdej gminie do 2012 r. Hasło przewodnie programu brzmiało „Zdrowe i uśmiechnięte dzieci – Najważniejsze!”.
I rzeczywiście, kompleksy boisk rosły jak grzyby po deszczu. To był przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Problem w tym, że potem należało się tymi obiektami zajmować. Doglądać, naprawiać, modernizować itp. To należało do zadań poszczególnych samorządów. Najważniejszą sprawą była systematyczność. Tymczasem...[paywall]
Po sześciu latach funkcjonowania orliki były w opłakanym stanie. Jak trzy lata temu poinformowała „Gazeta Wyborcza”, jedna trzecia skontrolowanych boisk nie nadawała się do użytku!
Na orliki wydano z budżetu państwa blisko 970 mln zł. Za rządów PO na orliki wchodzono nawet 35 mln razy rocznie (w 2015 r.). W 2017 r. było 17 mln odwiedzin – średnio 6 tys. 821 na jedno boisko, a spadek związany był m.in. z niżem demograficznym.
Cechą charakterystyczną orlików miała być także dostępność. Na ruinę i właśnie brak dostępności narzeka część mieszkańców Birczy. Tam orlik znajduje się nieopodal jednej z placówek oświatowych przy ul. Parkowej.
Jeszcze niedawno tętnił życiem. Kiedy powstał, było wielu zapaleńców, chcących oderwać dzieci i młodzież od telewizji, komputerów czy telefonów komórkowych. Coraz głośniej robiło się o Uczniowskim Klubie Sportowym „Żaki”, działającym przy tamtejszym zespole szkół.
Klub zajmował się szkoleniem sportowym dzieci i młodzieży od 5 roku życia. Sporym przełomem w funkcjonowaniu klubu był 2015 r., kiedy przystąpił on do programu „Kluby Sportowe Orange”. Realizatorem tego programu był Dariusz Pankiewicz, pasjonat z krwi i kości. Dzięki niemu w Birczy gościli znani sportowcy, tacy jak: Marcin Urbaś, Artur Siódmiak czy Jerzy Dudek.
– Kilka lat temu orlik otwierany był 1 marca i czynny był do późnej jesieni. Obecną sytuacją jestem bardzo poirytowany. Marazm trwa już prawie trzy lata. Nie ma tam prawdziwych animatorów. Wiem, że nikt tego nie zgłaszał do władz gminy, więc widocznie taka sytuacja wielu odpowiada. Ale te obiekty z założenia miały służyć młodzieży i nasza młodzież jest zdegustowana i zawiedziona. Orlik jest otwierany na czas treningów piłkarzy nożnych „Leśnika”. Dla osób, które nie należą do grup tego klubu, obiekt jest zupełnie niedostępny. Chodzi tam także grupa samorządowców z urzędu gminy. Raz, dwa razy w tygodniu. Mają swoje klucze. Pobawią się w sport i zamykają na kłódkę. Naprawdę tak ma wyglądać dostępność tych obiektów? W zeszłym roku można to było jeszcze zrozumieć, bo epidemia, bo obostrzenia, bo zakazy zgromadzeń. Ale sytuacji w tym roku kompletnie nie rozumiem – zżyma się jeden z mieszkańców Birczy.
To jedna strona medalu. Druga to wszechobecny brud. Dlaczego obiekt nie jest systematycznie pilnowany i doglądany? – pyta retorycznie na koniec.
Zupełnie innego zdania jest wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola.
– Nie rozumiem tych pretensji. Kompleks boisk sportowych orlik w Birczy jest udostępniany wszystkim chętnym. Obiekt był niedostępny tylko i wyłącznie ze względu na obostrzenia ogólnokrajowe, wprowadzane w związku z pandemią Covid-19. Systematycznie korzystają z niego dzieci i młodzież w ramach zajęć sportowych organizowanych przez gminę Bircza, w ramach projektu „Lokalny Animator Sportu”. Systematycznie ćwiczą na nim szkolne kluby sportowe, zawodnicy różnych grup wiekowych klubu „Leśnik” oraz mieszkańcy gminy Bircza i innych gmin skupieni w nieformalnych grupach. W lipcu korzystały z niego dzieci uczęszczające na półkolonie do Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Birczy. Obecnie nie mamy nowych wniosków od innych niż wymienione wyżej osoby czy instytucje, dotyczących korzystania z obiektu. Odnosząc się do stanu technicznego: wszystkie boiska posiadają aktualne przeglądy techniczne i są dopuszczone do użytkowania – zapewnił G. Gągola.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.W Birczy bida skwirczy.W takim środowisku nie ma dobra wspólnego.Nauczeni tak dawniej jak i dzisiaj żyć na koszt innych nie znają żadnych wartości.A jeżeli przez pomyłkę powstanie element dobra wspólnego to i tak zniszcza.Taki ich urok.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
To poważny problem, skoro zainteresowali się tym obywatele Indonezji, którzy tak ostro reagują w swoich komentarzach pod artykułem. Wszystkie je przeczytałem wraz z tymi pod linkami. Mają rację, tak dalej być nie może.
Tadeuszu, obrażasz mieszkańców Birczy. Widać, że nie znasz realiów. Bircza staje się coraz piękniejsza, nie ustępuje podobnym miejscowościom (Dubiecko, Krasiczyn). Ma również wspaniałą historię m.in. wielkiego rozwoju w czasach Królestwa Polskiego, miasta powiatowego w czasach zaboru austriackiego, porozumienia trzech narodowości w chwili odrodzenia Polski w 1918 r., czy wreszcie przeciwstawienie się ludobójczej UPA w latach 40 XX w. Nie oceniają własnymi uprzedzeniami. Chociaż są problemu, to gdzie ich nie ma? ...w Przemyślu, Łodzi, Tarnopolu?
Plac zabaw nieczynny, orlik także nasze dzieci nie maja co robić w czasie wakacji.A pan wójt tłumaczy się i zastrasza ludzi, którzy coś komentują na jego profilu. A gdzie nasi radni z Birczy. Też doskonale odnaleźli się w nowej radzie. Żadnej opozycji. Tylko głosowanie za wszystkim jak leci. inne gminy rozwijają się powstają ścieżki rowerowe, kompleksy basenów, a u nas wszystko niszczeje albo się likwiduje. ta kadencja radnych i wójta zapisze się w historii Birczy bardzo niechlubnie.
Mogę zapytać kim Pan/Pani jest? Bo chyba nie z Birczy. Orlik jest czynny. Prowadzone są zajęcia sportowe oraz taneczne dla dzieci i młodzieży. Od czerwca 2020 działa również Akademia Piłkarska do której zapisało się okolo 50 dzieciaków. W roku szkolnym prowadzone są również zajęcia dla młodzieży z piłki ręcznej i siatkowej w ramach lokalnego animatora. W wakacje dzieci mogly wziąść udział w darmowej półkolonii. Sa prowadzone również zajęcia dla seniorów oraz zajęcia z Fitness.Proszę się zorientować a dopiero później wypisywać podobne bzdury!
Panie trenerze Orlik to nie tylko na określone godziny i dla grup zorganizowanych, ale także dla tych co chcą pokopać piłkę w niewielkiej grupie, pograć w tenisa - czy jest ktoś kto otworzy, da sprzęt. I skąd wzięły się te zniszczenia.
Jeszcze jedno pytanie - czy zajęcia taneczne, fitness , sportowe są darmowe, czy uczestnicy muszą za nie uiszczać miesięczną opłatę?
Jest na tyle dużo grup zorganizowanych które wypełniają godziny mojej pracy. Po za tym jako Lokalny animator nie ograniczam się tylko do Orlika ale również do innych obiektów jakim jest Hala sportowa czy stadion w Birczy gdzie również prowadzę zajęcia w ramach lokalnego animatora. Nikt do tej pory nie narzekał na tego typu rozwiązanie. Staramy się aby było jak najwięcej grup zorganizowanych i każdemu wolno się do Nich zapisać.Za stan Orlika, wypełniony kosz, połamany stół i itp sprawy nie jestem w stanie odpowiedzieć. Nie odpowiedział mi Pan na pytanie? I proszę nie robić antyreklamy bo jakby każdy dał coś od siebie zamiast narzekać i pisać nie prawdę to bylo by zupełnie inaczej. Tak się składa że zaobserwowałem te nie wielkie grupy które chcą sobie pokopać w niewielkich grupach, zapalić fajka, ziółko , wypić piwko, po stukać bajer i po sklinac. Tego tutaj nie będzie! Sa od tego inne miejsca. Będę dążył do tego aby dzieci i mlodziez a także dorośli przychodzili na orlik naprawdę spędzić czas aktywnie a nie dla jaj. Pozdrawiam nieznajomy
Płatne są zajęcia w ramach Akademii Sportowej, fitness oraz taneczne. I wiem o co Panu chodzi. Ale wyprzedzę Pana. Ludzie sa zadowoloni bo wcześniej przez długi okres nic się nie działo. Jeśli miałby Pan pojechać do Przemyśl czy innego miejsca straciłby Pan o wiele więcej czasu, pieniędzy i poświęcenia. Już nigdzie nie ma miejsc gdzie wszystko jest za darmo. Zwłaszcza w miejscach gdzie robione jest coś dobrze i profesjonalnie. A tutaj przy współpracy z klubem Leśnika, Gminy i mieszkańców tworzy się i rozwija środowisko grassroots w bardzo dobrym kierunku.
Wołodko, nie pisz głupot. Bircza nigdy nie nąłężała do Królestwa Polskiego.
Panie Łukaszu. Po pierwsze to orlik jest miejscem gdzie ma się promować sport i stąd jak dobrze się orientuję to ministerstwo opłaca Lokalnych Animatorów. Tym samym opowiadać o tym że nigdzie nie robi się już nic za darmo jest chyba nie na miejscu. Jak dobrze zrozumiałem jest Pan Animatorem więc ma Pan płacone z ministerstwa. Rozumiem że może nie są to duże pieniądze i lepiej prywatnie ale nie dziwię się z drugiej strony mieszkańcom. Nie każdy chce jak to Pan napisał "profesjonalne" zajęcia, niektórych na to nie stać i chcą po prostu rekreacyjnie. Po to między innymi powstały orliki i na to jest dofinansowanie. Pozdrawiam
Haha Miszczu... chyba nie z historii :) A tu Cię zaskoczę... należała, tak jak Kijów!
Oczywiście że tak dlatego jest mnóstwo zajęć w ramach lokalnego animatora za darmo i korzystają z tego dzieci i młodzież oraz dorośli. Arro napisal że dzieci tutaj nie mają co robić. To jest nie prawda. Dajemy możliwość spędzenia aktywnego wypoczynku dla każdej grupy wiekowej. Nie wiem czy się Pan orientuje ale proponowałem założyć grupę dla osób powyżej 30 r życia. Np dla rodziców aby mogli cyklicznie się spotykać pograć w siatkówkę czy piłkę nożną. Przez wakacje GOK organizował bezpłatna półkolonie dla dzieci a ja prowadziłem w czasie mojej pracy jako Lokalny animator zajęcia sportowe i odbywało się to na zasadzie różnych gier i zabaw ale i również prowadziłem dla dzieci bezpłatne profesjonalne treningi. Prawda jest taka że ktos kto się nie ma pojęcia jak tutaj jest napisze jednym komentarzem głupoty a ludzie dwoją sie i troją aby zapewnić mieszkańcom coś dobrego.
Nie uważam aby to było nie na miejscu. Bo zajęcia z lokalnego animatora są bezpłatne. Zapisy do Akademii Sportowej sa płatne tak jak szkółki pilkarskie i każdy ma wybór gdzie zapisać Swoje dziecko.Dzieci oraz młodzież mają zajęcia bezpłatnie w ramach lokalnego animatora na orliku nie tylko z piłki nożnej ale również siatkówkę czy ręcznej. Gmina oraz Szkoła udostępniła na ten cel również Halę Sportowa która byla i jest dostępna praktycznie kilka dni w tygodniu na te zajecia już od maja. Naprawdę proszę się zapytać mieszkańców, rodziców dzieci, młodzież popytać. Nie na miejscu są te komentarze. Artykuł w gazecie i inne wymyślone historie. Fakt orlik jest w gorszym stanie ale to już nie moja wina. Jeśli będzie trzeba sam dam ogłoszenie i opiszę sytuację do życia Podkarpackiego. Te ataki może Mnie bezpośrednio nie dotyczą ale obiejetnie też tego nie zostawię. Pozdrawiam
Nie zgodzę się również lub po części nie zgodzę z Pana stwierdzeniem "Nie których na to nie stać".Zakładam że ma Pan na myśli oplacenie skladki członkowskiej za szkółkę pilkarska, tańce itp zajęcia komercyjne których cena wynosi około 60-100zl. Otóż tutaj również nie ma Pan racji i nie zna obecnej sytuacji rzeczywistej w Polsce. Prowadząc zajęcia sportowo rekreacyjne w 5 gminach w 12 lokalizacjach dla kilku set dzieci nie spotkałem się z sytuacja aby choćby rodzina która utrzymuje się tylko i wyłącznie z 500 plus nie było stać na to aby ich dziecko uczęszczało na tego typu treningi. Gdyby Pan napisał że nie każdego stać aby dziecko wozić z Birczy do Przemyśla bądź innej miejscowości na profesjonalne treningi to miałby Pan moje pełne uznanie bo do czasu jaki trzeba spędzić z dzieckiem jeżdżąc 10/12 razy w miesiącu należy doliczyć oplaty za dojazd wówczas koszt szkolenia miesięczny wyjdzie nie 60/70zl ale 250zl/ 300zl lub wiecej. Stąd też narodził się pomysł i przed koronawirusem prowadziłem mobilne Akademie i cieszylo się dużym uznaniem wśród dzieci i rodziców. Teraz prowadzę zajęcia w 1 miejscu i koncentruje się tylko na Birczy. Proszę uwzględnić wszyskto co napisałem do tej pory w komentarzach i każdej osobie która chciałby cos jeszcze po komentować na ten obecnej sytuacji sportu i rekreacji w Birczy. Pozdrawiam serdecznie
Nie zgodzę się również lub po części nie zgodzę z Pana stwierdzeniem "Nie których na to nie stać".Zakładam że ma Pan na myśli oplacenie skladki członkowskiej za szkółkę pilkarska, tańce itp zajęcia komercyjne których cena wynosi około 60-100zl. Otóż tutaj również nie ma Pan racji i nie zna obecnej sytuacji rzeczywistej w Polsce. Prowadząc zajęcia sportowo rekreacyjne w 5 gminach w 12 lokalizacjach dla kilku set dzieci nie spotkałem się z sytuacja aby choćby rodzina która utrzymuje się tylko i wyłącznie z 500 plus nie było stać na to aby ich dziecko uczęszczało na tego typu treningi. Gdyby Pan napisał że nie każdego stać aby dziecko wozić z Birczy do Przemyśla bądź innej miejscowości na profesjonalne treningi to miałby Pan moje pełne uznanie bo do czasu jaki trzeba spędzić z dzieckiem jeżdżąc 10/12 razy w miesiącu należy doliczyć oplaty za dojazd wówczas koszt szkolenia miesięczny wyjdzie nie 60/70zl ale 250zl/ 300zl lub wiecej. Stąd też narodził się pomysł i przed koronawirusem prowadziłem mobilne Akademie i cieszylo się dużym uznaniem wśród dzieci i rodziców. Teraz prowadzę zajęcia w 1 miejscu i koncentruje się tylko na Birczy. Proszę uwzględnić wszyskto co napisałem do tej pory w komentarzach i każdej osobie która chciałaby cos jeszcze po komentować zastanowić sie i zorientować na temat obecnej sytuacji sportu i rekreacji w Birczy. Pozdrawiam serdecznie
No to już nie rozumiem w takim razie skąd ten artykuł w Życiu Podkarpackim skoro jest mieszkańcom i młodzieży tak dobrze A orlik jest miejscem gdzie każdy może chodzić. Chyba wina Pana Dziennikarza ze nie sprawdził bo jak dobrze czytam artykuł to pisze tam że orlik jest otwarty tylko na czas zajęć zorganizowanych. Przecież łatwo to sprawdzić bo na każdym orliku jest wymóg żeby wisiał grafik oraz godziny otwarcia.... Ciekawe że takie niedopatrzenie
To może Pan Dziennikarz jest niezadowolony albo ktoś to próbuje na siłę zaszkodzić Mnie czy gminie. Do tej pory mnóstwo dzieci i młodzieży korzystało z tych zajęć na orliku czy Hali Sportowej i zawsze byli informowani o zajeciach po przez wiadomości sms lub grupy internetowe i nikt nie skarżył się na tego typu rozwiązania. Oczywiście powiesimy taki grafik już w obecnym tygodniu. Nie czytałem tego artykułu ale szkoda że Pan dziennikarz czy osoba która się tym nie zainteresowała nie opisała ile rzeczy zmieniło się na plus od maja 2021 r.
I tak jak pisałem na początku będę dożył do tego aby grup zorganizowanych było jak najwięcej. Jeśli ktos chce sobie pograć w mniejszej grupie czy postrzelać na bramkę w mniejszych grupach to zapraszamy na stadion BKSu Leśnik Bircza. Stadion jest otwarty dla każdego i w czasie kiedy nie ma tam treningów każdy może przyjść i pograć. Moim zdaniem ktos dla zasady uparcie próbuje przyczepić się niz obiektywnie ocenić sytuację. Jeśli kto naprawdę chce przyjść i potrenować to w grupie zorganizowanej o wiele lepiej spozytkuje ten czas. Wiem jak działaja lub dzialali niegdyś animatorzy na Orlikach, rzucenie pilki i siedzenie na laptopie oglądając film to zdecydowanie słabsze rozwiązanie aniżeli szukanie sposób na wypełnienie godzin animatora po przez szukanie do różnego grona osób. Słyszał Pan o zajeciach z Coerver Coaching? Jest to program skierowany dla dzieci i młodzieży bezplatnie i opłacany w 100% przez Mnie? Dlaczego Pan Dziennikarz nie opisał takich rzeczy które przyczynia się do promocji gminy? Przecież to jest zupełnie za darmo a zajęcia tego typu kosztują w granicach 200-250zl za miesiac. Gmina Bircza w ramach lokalnego animatora proponuję to zw darmo. Może kogoś denerwuje fakt że nic nie robi, nie wie jak pomoc to lepiej uderzyć do gazety niż przyjść i porozmawiać. Oczywiście wszystkich nigdy nie da się zadowolić. Zawsze będzie ktoś komu coś nie będzie odpowiadało ale niech przynajmniej nie przeszkadza.
Z tego co słyszałem to w artykule opisane jest że na orliku prowadzone są zajęcia dla grup zorganizowanych tylko dla Leśnika. To jest nie prawda. Chciałbym aby osoba która dala to do gazety miała odwagę przyznać się kim jest? Bardzo chętnie poznam i podyskutuje w cztery oczy.
Oczywiście zgadzam się ze każdą sprawę należy obiektywnie ocenić i tym bardziej się dziwię że Dziennikarz nie skontaktował się z Animatorem przed publikacją. Mówiąc o promocji Gminy to niestety trzeba dużo więcej czasu żeby zachęcić do napisania artykułu pochlebnego. Z drugiej strony zadaniem dziennikarzy jest też "mobilizować do wysiłku" i żeby nie "popaść w samozachwyt" bo to prowadzi do rychlego upadku. W moim odczuciu Panie Łukaszu nie ma się co obrażać tylko wybrać do Wójta zeby orlik doprowadził do porządku bo to zdjęcie rzeczywiście pokazuje opłakany stan. Zajęcia robić według Pana najlepsze a praca sama się obroni. Efekty przyjdą z czasem a głosy krytyki zawsze będą. Najlepiej jednak żeby inni oceniali pracę bo samemu to trochę mało obiektywnie. Skoro wszystkim zależy na rozwoju w Birczy to ten artykuł może pomóc i chyba o to chodziło.
Proszę mi wierzyć że daleki jest mi od cyt. "Popaść w samozachwyt ". Czytałem przed chwilą artykuł z gazety i napisał tam ktoś że w Birczy nie ma prawdziwego animatora. Według Pana to nie jest obraza? Mega niesprawiedliwy artykuł. I w żadnym wypadku nie zgodzę się aby miał wpłynąć na mobilizację mojej osoby. Wrecz osoba która to napisała szkaluje Mnie i ocenia bardzo słabo. Oczywiście zawsze można coś poprawić i robic coś lepiej. W moim odczuciu to zwykły atak na Mnie. Ludzie którzy nie znają prawdy przeczytają tutaj że Bircza nie ma prawdziwego animatora. Ja tego tak nie zostawię. O stan Orlika techniczne nie mam nic bo to nie moja sprawa ale Swoją pracę wykonuje ale wygląda na to jakbym był niewidzialny.. A dzieci i młodzieży przybywa.... Sami się zachęcili. Ehh
Panie trenerze po przeczytaniu pana wypowiedżi widać, że bardzo się pan stara.Moze to cobyło złego już się kończy.Orlik będzie tętnił życiem.Pana slowa wiele wyjaśniają.Dążmy do lepszego, bo dzieci z ktorymi pan pracuje lubią pana.Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Dziękuję będę się starał z całych sił aby właśnie tak było. Juz jest dobrze i wierzę że będzie jeszcze lepiej.Pozdrawiam serdecznie
Dokładnie też zgadzam się z Arro. Głowa do góry i robić swoje.
Tak dzieci się nudzom i niema animatora tylko szkoda żeby orlik pusty zastać dzieci czasami 2 godziny przed treningiem pszychodzom a na boisku zostawiajom swoje serducho
W Birczy bida skwirczy.W takim środowisku nie ma dobra wspólnego.Nauczeni tak dawniej jak i dzisiaj żyć na koszt innych nie znają żadnych wartości.A jeżeli przez pomyłkę powstanie element dobra wspólnego to i tak zniszcza.Taki ich urok.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
To poważny problem, skoro zainteresowali się tym obywatele Indonezji, którzy tak ostro reagują w swoich komentarzach pod artykułem. Wszystkie je przeczytałem wraz z tymi pod linkami. Mają rację, tak dalej być nie może.