Reklama

Osiedlowy absurd na Kazanowie? Spółdzielnia odnosi się do zarzutu mieszkańca [ZDJĘCIA]

– Spółdzielnia odgrodziła chodnik od jezdni łańcuchami, by uniemożliwić zastawianie go samochodami, ale nie zwróciła uwagi na drobny detal – poskarżył się mieszkaniec osiedla Kazanów, wskazując na kuriozalny – jego zdaniem – sposób zrealizowania projektu. PSM w Przemyślu broni pomysłu, zaznaczając, że rozwiązanie wprowadzone zostało na prośbę mieszkańców.

Osiedlowe bolączki często sprowadzają się do spraw parkingowych i konieczności pogodzenia interesów pieszych i użytkowników czterech kółek. Ci pierwsi domagają się, i słusznie, możliwości swobodnego korzystania z ciągów pieszych, które notorycznie zastawiane są przez samochody. Ci drudzy, z powodu ograniczonej liczby miejsc parkingowych, często szukają innej dostępnej przestrzeni, w której mogliby pozostawić auto. To budzi wzajemne konflikty i niepotrzebne emocje. A z tymi mierzyć się musi także spółdzielnia, zobowiązana pogodzić obie racje.

Takie problemy były codziennością między innymi mieszkańców osiedla Kazanów.

Reklama

– Zarządca nieruchomości, czyli Przemyska Spółdzielnia Mieszkaniowa, postanowiła zadbać o ich wygodę, wprowadzając rozwiązanie, które budzi kontrowersje – mówi jeden z mieszkańców.

Zastosowane zostało ono przy drodze wewnętrznej, na odcinku od bloku Opalińskiego 19A do ulicy gen. M. Boruty-Spiechowicza. Jak wskazuje zgłaszający problem, by oddzielić jezdnię od traktu pieszego, w ubiegłym roku co kilka metrów ustawiono na tym odcinku plastikowe słupki. – Zapewne chciano w ten sposób zadbać o wygodę starszych osób, korzystających z chodnika w drodze do kościoła, czyli niezmotoryzowanych, które zmuszone były przeciskać się po zajętym przez auta chodniku. Zaparkowane na nich samochody utrudniały też kierowcom wyjazd z osiedlowego parkingu. Jako że tworzywo to nie stal, większość słupków została uszkodzona. Nie znam nikogo, kto specjalnie uszkodziłby swój samochód, więc obstawiam, że do uszkodzeń doszło podczas zimowego odśnieżania przez ciągnik. Na początku maja spółdzielnia poszła o krok dalej i zleciła wykonanie solidniejszego projektu – opisuje. W rzeczonym miejscu zainstalowano stalowe słupki, których zapewne już tak łatwo nie da się uszkodzić i połączono je łańcuchem na odcinku około 100 metrów[paywall].

Reklama

Mieszkaniec: – Na myśl przychodzą „Alternatywy 4”

– Pomysł może i chwalebny, ale samo wykonanie kompletnie nieprzemyślane – stwierdza mieszkaniec, na dowód przesyłając zdjęcia.

Jak zauważa, w ciągu, na którym pojawiło się odgrodzenie łańcuchem, nie zrobiono 1,5-metrowej przerwy, pozwalającej przedostać się z traktu pieszego na drogę, choćby po to, by dostać się na parking po drugiej stronie, na którym zresztą wygospodarowane jest miejsce dla niepełnosprawnych.

– Łańcuch pociągnięty jest od wylotu drogi wewnętrznej na ulicy gen. Boruty-Spiechowicza aż do północnej ściany bloku 19A Poniatowskiego. To pomysł rodem z „Alternatywy 4”, tylko brak nadzorcy Anioła – komentuje.

Reklama

I dodaje, że nie krytykuje samego zamysłu, lecz sposób wykonania projektu: – Przedostanie się na odcinku około 100-metrowego łańcucha z chodnika na parking lub z parkingu do domu nie jest możliwe. A wydzielone jest na nim miejsce dla niepełnosprawnych. Nie wyobrażam sobie, że taka osoba będzie przeskakiwać przez łańcuch. Tak samo jak emeryt, który jeśli nie trafi na chodnik przy ulicy gen. Boruty-Spiechowicza, nie będzie miał innego wyjścia, jak iść po drodze albo pokonać przeszkodę w postaci łańcucha.

Spółdzielnia ma swoje argumenty

Prezes Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Przemyślu Zbigniew Kurosz do przedstawionej sytuacji odnosi się, powołując się na wcześniejsze głosy samych mieszkańców.

Reklama

– Zanim pojawiły się w tym miejscu słupki, dość wąski chodnik notorycznie zastawiany był przez samochody. Piesi, w tym między innymi dzieci idące do szkoły, zmuszeni byli więc schodzić na drogę. Zastosowane rozwiązanie przyjęte zostało dla ich bezpieczeństwa. Domyślam się, że może się nie podobać zmotoryzowanym, którzy teraz muszą szukać innego miejsca. Brak przejazdu w przypadku osób niepełnosprawnych nie powinien stanowić aż tak dużego problemu, bo mogą podjechać chodnikiem do miejsca, w którym łańcuch się kończy. Zresztą w sytuacji, kiedy chodnik był zastawiony samochodami, też przecież nie dało się z niego przedostać bezpośrednio na parking. Wydaje się więc, że obecne rozwiązanie jest mimo wszystko korzystniejsze. Jak zrobimy lukę, od razu ktoś będzie próbował wcisnąć w nią auto, ustawiając je w poprzek. Fantazji kierowców nie jesteśmy w stanie przewidzieć – tłumaczy.

Zdaniem władz spółdzielni takie, a nie inne zabezpieczenie przed zajmowaniem chodnika przez pojazdy będzie mieć więcej zwolenników niż przeciwników. Nie wyklucza jednak, że administracja ponownie przeanalizuje sprawę, jeśli głosów niezadowolenia będzie więcej.

Reklama

– Do tej pory mieliśmy tylko jedną negatywną opinię co do zastosowanego rozwiązania. W problematycznych kwestiach zawsze warto zwrócić się do administracji. Tam można uzyskać informację, na czyj wniosek podjęto takie, a nie inne działania i dlaczego. Co do wcześniejszych uszkodzonych słupków, raczej nie mogły się pojawić przy odśnieżaniu, bo ciągnik tam nie wjeżdża. W tym miejscu stosowane jest odśnieżanie ręczne, wykonywane przez pracowników – komentuje.

Na koniec ze strony Z. Kurosza pada sugestia, by wszelkie propozycje innych rozwiązań niż zastosowane na osiedlu zgłaszać do administracji. – Takie głosy również są rozpatrywane i brane pod uwagę – mówi.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 14/05/2025 19:42
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    zbigpan_432 2025-05-15 06:37:07

    Bardzo dobrze,że są zamontowane łańcuchy nie utrudniają chodzenia po chodniku i wyjazdu z parkingu dłuższym samochodom.Oprócz tego miałem taki przypadek,że idąc jezdnią z zakupami jakiś buc z rejestracją RPR (powinien parkować w stodole)trąbił na mnie abym zszedł na całkowicie zastawiony samochodami chodnik.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama