W dość niecodzienny sposób lokalna społeczność gminy Pawłosiów uczciła przypadające na 4 maja święto strażaków. Przed tamtejszym urzędem gminy stanęła wystawa poświęcona historii lokalnych jednostek OSP.
Tegoroczny dzień Świętego Floriana, patrona strażaków, zbiegł się z 100. rocznicą powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. W gminie Pawłosiów oba te wydarzenia uczczono w sposób szczególny.
4 maja przed siedzibą tutejszej jednostki samorządu terytorialnego stanęła wystawa poświęcona strażakom z tych okolic.
Największym jej walorem jest[paywall] sięgniecie do historii jednostek ochotniczych straży pożarnych, działających w siedmiu miejscowościach: Pawłosiów, Cieszacin Wielki, Ożańsk, Tywonia, Kidałowice, Wierzbna i Cieszacin Mały.
Na wystawę składa się seria zdjęć przedstawiających ważne wydarzenia z przeszłości, wśród nich unikatowe wręcz fotografie druhów z Cieszacina Wielkiego pochodzące z lat 50. oraz sprzętu pożarniczego z tego okresu wykorzystywanego jeszcze w latach 60.
Na wystawie nie mogło też zabraknąć odwołań do św. Floriana, dowódcy armii cesarskiej, uznanego oficjalnie świętym chroniącym od ognia w XVI wieku. Przedstawiciele gminy wierzą, że wystawa nie tylko stanowić będzie hołd dla strażackiej braci, ale także pomoże przybliżyć codzienny trud druhów z OSP i opowie o roli formacji w rozwoju lokalnej społeczności.
Wystawę można oglądać codziennie w godzinach pracy urzędu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze