Reklama

OSP na wystawie

18/05/2021 08:24

W dość niecodzienny sposób lokalna społeczność gminy Pawłosiów uczciła przypadające na 4 maja święto strażaków. Przed tamtejszym urzędem gminy stanęła wystawa poświęcona historii lokalnych jednostek OSP.

Tegoroczny dzień Świętego Floriana, patrona strażaków, zbiegł się z 100. rocznicą powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. W gminie Pawłosiów oba te wydarzenia uczczono w sposób szczególny.

4 maja przed siedzibą tutejszej jednostki samorządu terytorialnego stanęła wystawa poświęcona strażakom z tych okolic.

Największym jej walorem jest[paywall] sięgniecie do historii jednostek ochotniczych straży pożarnych, działających w siedmiu miejscowościach: Pawłosiów, Cieszacin Wielki, Ożańsk, Tywonia, Kidałowice, Wierzbna i Cieszacin Mały.


Na wystawę składa się seria zdjęć przedstawiających ważne wydarzenia z przeszłości, wśród nich unikatowe wręcz fotografie druhów z Cieszacina Wielkiego pochodzące z lat 50. oraz sprzętu pożarniczego z tego okresu wykorzystywanego jeszcze w latach 60.

Na wystawie nie mogło też zabraknąć odwołań do św. Floriana, dowódcy armii cesarskiej, uznanego oficjalnie świętym chroniącym od ognia w XVI wieku. Przedstawiciele gminy wierzą, że wystawa nie tylko stanowić będzie hołd dla strażackiej braci, ale także pomoże przybliżyć codzienny trud druhów z OSP i opowie o roli formacji w rozwoju lokalnej społeczności. 

Wystawę można oglądać codziennie w godzinach pracy urzędu.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama