Reklama

Oświecona Lucka i Czcigodna Kasia zapraszają na wydarzenia religijne – adorację maty treningowej

Post, który pojawił się na facebookowym profilu Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wywołał spory zamęt. Podrasowany grafiką „Drvina z zaleceń COVID-19” – według niektórych – jest zapowiedzią łamania prawa przez jednostkę podległą prezydentowi miasta Wojciechowi Bakunowi. – Ten post to forma apelu, aby pokazać ludziom, jak jest nam ciężko – powiedziała dyrektor POSiR-u Greta Ostrowska.

17 października br. polski rząd – w związku rekordowym przyrostem zachorowań na COVID-19 – wprowadził nowe obostrzenia, które dotknęły m.in. siłownie, kluby fitness, baseny czy aquaparki. To wywołało spore protesty branży fitness.

Przybrały różne formy. Dwa dni po tej decyzji jedna z krakowskich siłowni wpadła na pomysł, dzięki któremu ma nadzieję nadal funkcjonować. Centrum Atlantic Sports Fitness Siłownia Squash Klub poinformowało na Facebooku, że przekształca się w... „Kościół Zdrowego Ciała”[paywall].

Właściciele tłumaczyli to w następujący sposób: „Skoro nie mogą funkcjonować zajęcia fitness, od dzisiaj ruszają w naszym klubie zgromadzenia religijne członków związku pod nazwą „Kościół Zdrowego Ciała”. Oświecony Olek i Czcigodna Gosia zapraszają dzisiaj na wyjątkowe wydarzenia religijne. W siłowni, która została zamieniona na sklep, można „odpłatnie testować sprzęt”. Z kolei w klubie squasha codziennie organizowane są zawody bez udziału publiczności.

Reklama

– Może niektórym wyda się śmieszne, że robimy na fitnessie „spotkania religijne” albo przekształcamy się w sklep, który pozwala testować sprzęt za pieniądze. Największym absurdem nie jest jednak wdrożone przez nas rozwiązanie, a decyzja rządu. Nie wiem, czemu uderzono akurat w branżę fitness. Kościoły są otwarte, galerie też funkcjonują… Decyzja o zamrożeniu siłowni, klubów czy basenów jest wbrew wszelkiej logice, nie potrafię jej zrozumieć – tłumaczyła potem na portalu Onet.pl menadżerka krakowskiego centrum Marta Jamróz.

Po tym wpisie centrum nawiedzili funkcjonariusze policji, a szefostwo najprawdopodobniej wycofa się z pomysłu.

Reklama

„Wszystko zgodnie z prawem”

W ślad za krakowskim klubem poszedł Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Również na Facebooku zamieścił niemal identycznej treści post. Prezentujemy jego obszerny fragment.

„(...) Skoro nie mogą funkcjonować siłownie – w miejsce naszej może otworzymy sklep POSiRsport ze sprzętem do ćwiczeń oraz odżywkami. Poszerzymy PKD, możemy i zaprosimy wszystkich, którzy chcą testować odpłatnie nasze maszyny. Skoro nie mogą funkcjonować zajęcia fitness – może ruszą w naszym klubie zgromadzenia członków związku pn. „Fitness Zdrowego Ciała”. Trudno uwierzyć? W tym świecie wszystko jest przecież możliwe. Oświecona Lucka i Czcigodna Kasia zapraszają od poniedziałku na wyjątkowe wydarzenia religijne – adoracja maty treningowej. (…)

Reklama
Jak dowiedzieliśmy się o planach rządu, nikt z nas nie chciał jednak w to uwierzyć... Przecież jeśli ktoś nie chce przychodzić do klubu, to nie musi! Dlaczego zatem zamyka się miejsca, w których dba się o zdrowie i kondycję ludzi oraz przestrzega wszystkich zasad sanitarnych? My nie tylko walczymy o zdrowie! My teraz walczymy o przetrwanie! O nasze miejsca pracy! O ludzi, którzy wrócili i stęsknili się za nami! O możliwość wyboru! Dlatego pozdrawiamy naszą konkurencję i inne osoby „życzliwe” – ale zanim zadzwonicie tam, gdzie chcecie teraz zadzwonić, żeby na nas donieść, zastanówcie się, czy też nie powinniście podjąć walki i poćwiczyć. Są to trudne decyzje, ale nie dajmy zniszczyć naszej branży (...)”.


fot.Mariusz Godos
– POSiR jest dla miasta i mieszkańców, a niektórzy radni są bardziej szkodliwi niż pandemia – powiedziała dyrektor POSiR Greta Ostrowska.

Nawet prezydent polubił adoracje maty

Problem w tym, że krakowskie centrum to instytucja prywatna, POSiR jest jednostką miejską. I ten fakt od razu wyłapało wiele osób. Na jednym z portali pojawił się materiał, który dowodzi, że realizacja tych planów będzie łamaniem prawa przez jednostkę podległą prezydentowi miasta Wojciechowi Bakunowi – przestępstwa z art. 165 kodeksu karnego.

Plany jednak spodobały się włodarzowi miasta, czemu dał wyraz na na Facebooku.

Reklama

Niektórzy radni bardziej szkodliwi niż pandemia

Zapytaliśmy więc szefową POSiR-u Gretę Ostrowska, czy na pewno i na poważnie chce łamać prawo i czy nie obawia się odwiedzin funkcjonariuszy prawa? Jak ocenia decyzję o ponownym zamknięciu siłowni, klubów fitness czy basenów i czy ówklub fitness czy siłownia partycypują w zyskach POSiR-u?

– Zamknięcie siłowni, klubów fitness czy basenów to kara dla właścicieli i zarządzających. Bez pomocy finansowej, wsparcia państwa te branże znikną. Nasz post miał być formą apelu, aby pokazać ludziom, jak jest nam ciężko. Wybraliśmy taki kontrowersyjny sposób, żeby dotrzeć do jak największej liczby osób – wyjaśniła G. Ostrowska.

– Nie omijamy prawa, nie mamy sobie nic do zarzucenia. Chcemy pokazać tylko, że obecne prawo pozwala na takie manewry i tak można działać. W zasadzie, gdybym miała się kierować finansami firmy, to powinnam tak zrobić. Klub fitness i siłownia w POSiR obecnie wcale nie partycypują w zyskach, a wykazują straty finansowe – dodała.

Reklama

Gdyby doszło do jeszcze bardziej restrykcyjnych obostrzeń, związanych z COVID-19, POSiR może znowu ponieść wielomilionowe straty. Na poważnie zaś zadaliśmy pytanie, czy za kilka miesięcy będzie jeszcze co ratować?

– Zawsze jest co ratować, w każdym momencie. Jednak obecnie zastanawiałabym się, co POSiR-owi przyniosło większą niekorzyść: czy decyzje radnych czy COVID-19? POSiR jest dla miasta i mieszkańców, a niektórzy radni są bardziej szkodliwi niż pandemia – podsumowała dyrektor POSiR.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    . - niezalogowany 2020-10-27 18:45:29

    Toto didko jest jeszcze dyrektorem ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    pseudokomentator - niezalogowany 2020-10-27 19:07:04

    Skandal, a na domiar tego jest to jednostka budżetowa-samorządowa, to już w ogóle wstyd dla miasta.W normalnym kraju po takim mądrym ogłoszeniu taki "dyrektor" już by mógł zacząć pakować swoje rzeczy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Z sieci - niezalogowany 2020-10-27 19:25:12

    Z dziennika młodej lekarki: Mata HARI  Szykowałam się do snu, gdy nagle dostałam alert z poważnej gazety, która śledzi każdy ruch i informuje o bólach żołądka wójta, burmistrza czy prezydenta nawet o 5.45 nad ranem. Wiadomo wszystkich to interesuje. Śledząc wysiłki medialnych pisaczy, nie sądziłam, że ktoś sięgnie do MATY HARI, która o dziwo w tym mieście została wykorzystana jako mata treningowa, o której pisze cały postępowy świat podkarpacki. I słusznie, jak sądzą niektórzy „Macie” nie należy się adoracja, bo to tylko podkład pod ciało, jak i inne koce i grubsze tkaniny pod plecy. Wielu uznało to za obrazę uczuć i słusznie, to poważna sprawa, której nie można bagatelizować, zwłaszcza jak ktoś na macie chce się wygrzmocić i z zadowoleniem powiedzieć, że było mu przyjemnie. Jako młoda lekarka idę już spać, bo mnie chyba coś bierze … 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama