Od 23 stycznia do 2 lutego trwały na Podkarpaciu obchody XI Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Ich pomysłodawcą i głównym organizatorem jest profesor Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W tegorocznym programie obchodów były prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone Zagładzie i stosunkom polsko-żydowskim, filmy i wystawy o kulturze żydowskiej i co najważniejsze[paywall] – spotkania i wspomnienia ocalonych oraz świadków historii.
W Przemyślu obchody rozpoczęły się 29 stycznia w Szkole Podstawowej nr 1, której uczniowie przedstawili program słowno-muzyczny traktujący o religii i kulturze przemyskich Żydów. Następnego dnia na podwórku szkolnym przy ulicy Kopernika, w miejscu straceń, gdzie zginęło 1580 Żydów z przemyskiego getta, złożono wieńce.
W czwartek w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej odbyła się kilkugodzinna konferencja, w której uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, historycy, świadkowie pamiętający czas Zagłady, potomkowie przemyskich Żydów, młodzież z przemyskich szkół oraz goście z Izraela i Stanów Zjednoczonych.
Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Wacław Wierzbieniec, a następnie był czas na wspomnienia i refleksje. Z kolei uczniowie SP nr 1 w Przemyślu zaprezentowali program wprowadzający w żydowskie klimaty. Po południu w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie poświęcone zmarłej dziesięć lat temu przemyślance Marii Orwid, która przeżyła pobyt w przemyskim getcie i poświęciła się badaniom naukowym nad skutkami Holokaustu dla ocalonych i następnych pokoleń. Także w tych dniach w Archiwum Państwowym w Przemyślu czynna była wystawa dokumentów dotyczących tematyki żydowskiej w okresie II wojny światowej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A ja jestem przeciwny takim obchodom.Zapominamy o naszych Narodowych Bohaterach np gen.Maczek i zrywach Narodowych "Powstanie styczniowe"?Czy szanowna redakcyjka choc o tym wspomniała?
Nawet kilka dni temu o tym wspominała :-) Pozdrawiam i życzę więcej dystansu :-)
https://forumemjot.wordpress.com/2015/02/11/9-lutego-72-rocznica-poczatku-rzezi-wolynskiej/ A może takie rocznice zaczniemy obchodzić . Tak szybko zapomnieliśmy o wyrezanych Polakach .
Tylko holokaust sie liczy.A co z reszta Polakow?
Jesli ktos ogladal w necie rocznice wyzwolenia KL Auszwic to widzial co tam sie wyprawia.Zaczyna to wygladac tak jakby Polacy czy inne narodowosci nie byly tam mordowane tylko Zydzi!!!Czas sie obudzic Polacy!!!!
A ja jestem przeciwny takim obchodom.Zapominamy o naszych Narodowych Bohaterach np gen.Maczek i zrywach Narodowych "Powstanie styczniowe"?Czy szanowna redakcyjka choc o tym wspomniała?
Nawet kilka dni temu o tym wspominała :-) Pozdrawiam i życzę więcej dystansu :-)
https://forumemjot.wordpress.com/2015/02/11/9-lutego-72-rocznica-poczatku-rzezi-wolynskiej/ A może takie rocznice zaczniemy obchodzić . Tak szybko zapomnieliśmy o wyrezanych Polakach .