Reklama

Pamięć i refleksja

11/02/2019 13:30

Od 23 stycznia do 2 lutego trwały na Podkarpaciu obchody XI Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Ich pomysłodawcą i głównym organizatorem jest profesor Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W tegorocznym programie obchodów były prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone Zagładzie i stosunkom polsko-żydowskim, filmy i wystawy o kulturze żydowskiej i co najważniejsze[paywall] – spotkania i wspomnienia ocalonych oraz świadków historii.

W Przemyślu obchody rozpoczęły się 29 stycznia w Szkole Podstawowej nr 1, której uczniowie przedstawili program słowno-muzyczny traktujący o religii i kulturze przemyskich Żydów. Następnego dnia na podwórku szkolnym przy ulicy Kopernika, w miejscu straceń, gdzie zginęło 1580 Żydów z przemyskiego getta, złożono wieńce.

W czwartek w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej odbyła się kilkugodzinna konferencja, w której uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, historycy, świadkowie pamiętający czas Zagłady, potomkowie przemyskich Żydów, młodzież z przemyskich szkół oraz goście z Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Wacław Wierzbieniec, a następnie był czas na wspomnienia i refleksje. Z kolei uczniowie SP nr 1 w Przemyślu zaprezentowali program wprowadzający w żydowskie klimaty. Po południu w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie poświęcone zmarłej dziesięć lat temu przemyślance Marii Orwid, która przeżyła pobyt w przemyskim getcie i poświęciła się badaniom naukowym nad skutkami Holokaustu dla ocalonych i następnych pokoleń. Także w tych dniach w Archiwum Państwowym w Przemyślu czynna była wystawa dokumentów dotyczących tematyki żydowskiej w okresie II wojny światowej. 


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Polak - niezalogowany 2019-02-11 15:41:15

    A ja jestem przeciwny takim obchodom.Zapominamy o naszych Narodowych Bohaterach np gen.Maczek i zrywach Narodowych "Powstanie styczniowe"?Czy szanowna redakcyjka choc o tym wspomniała?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    noniek - niezalogowany 2019-02-11 16:35:19

    Nawet kilka dni temu o tym wspominała :-) Pozdrawiam i życzę więcej dystansu :-) 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2019-02-11 16:38:07

    https://forumemjot.wordpress.com/2015/02/11/9-lutego-72-rocznica-poczatku-rzezi-wolynskiej/ A może takie rocznice zaczniemy obchodzić . Tak szybko zapomnieliśmy o wyrezanych Polakach .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama