Jak poprawić odporność i uchronić się przed infekcjami radzi dr n. med. Henryk Kluz, kierownik oddziału chorób dzieci z pododdziałem pulmonologii dziecięcej Wojewódkziego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu.
Jak się ustrzec jesienno-zimowych infekcji i zachorowań?
– Powinniśmy pamiętać o witaminie D3, którą[paywall] każde dziecko i nastolatek powinien zażywać przez cały rok, bo ona wzmacnia odporność i podnosi możliwość walki z chorobą. Podobnie z witaminami z grupy B i C oraz magnezem. Odporność możemy wzmocnić sami albo przez szczepienie. Niestety przeciwko grypie szczepi się zaledwie około 5 procent społeczeństwa. Jeśli chcemy, żeby dzieci nie chorowały na tę groźną chorobę, to każde od 6. miesiąca życia powinno być szczepione przeciwko grypie.
Mówił pan o witaminach. Skąd je brać? Korzystać z suplementów, czy sięgać po konkretne produkty spożywcze?
– Jedno i drugie. Warto uzupełniać niedobór witamin za pomocą preparatów. Odporność możemy poprawiać przez probiotyki. Wystarczy jedna łyżka kefiru, jogurtu lub soku z kiszonej kapusty na dobę do pobudzenia produkcji przeciwciał. A nie będziemy chorować, jeśli będziemy je mieć wytworzone. Ale trzeba to robić systematycznie.
W przypadku małych dzieci ważna jest temperatura, w jakiej przebywają. Najmniej chorują w temperaturze 20 stopni, a bardzo często w pokoju dziecięcym jest wyższa. Natomiast, jeśli mamy większe dziecko, pojawiają się inne zagrożenia – cywilizacyjne. Młodzież spędza bardzo dużo czasu przed komputerem i smartfonem. Rodzic powinien się dogadać ze swoim nastolatkiem, a jednocześnie, żeby on mniej chorował, powinni zawrzeć układ: 2 godziny przed komputerem wystarczy młodemu człowiekowi, żeby był na bieżąco, a nie 12 godzin. Każdy z nas powinien mieć jakąś ulubioną formę aktywnej rekreacji, choćby bieganie, jazdę na rowerze, spacery.
W każdą pogodę warto wychodzić?
– Unikałbym tylko pogody bardzo wietrznej. Temperatury poniżej zera nie są przeciwskazaniem, żeby dziecko – nawet najmniejsze – wychodziło na świeże powietrze, a nawet jest to potrzebne. Małe dzieci trzeba na spacery wyprowadzać, a potem znaleźć sposób, żeby one chciały same to robić. Oczywiście należy pamiętać o zaleceniach babci: czapce, rękawiczkach i odpowiednim ubiorze.
Jak odróżnić grypę od przeziębienia?
– To nie jest łatwe. Chore dziecko powinno być zbadane przez lekarza, bo grypa nie jest groźna, ale bardzo groźne są powikłania grypy. Infekcje, z którymi większość małych pacjentów trafia do lekarza, to infekcje górnych dróg oddechowych, natomiast zachorowania na grypę też występują. Głównym objawem grypy jest wysoka gorączka i ogólny zły stan pacjenta: bóle głowy, mięśni, mogą być nudności i wymioty. Tutaj niezbędna jest diagnoza lekarska. Jednym z różnicujących objawów jest występowanie nieżytu nosa. W grypie nie jest on dominujący, natomiast w infekcjach wirusowych występuje prawie zawsze.
Czego unikać, żeby dziecko nie zachorowało?
– Na pewno kontakt z innym chorym jest zagrożeniem. Jeśli dziecko ma objawy infekcji, nie powinno kontaktować się z innymi dziećmi.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.W szpitalu jakoś nie jest taki miły i uśmiechnięty.
Porządna czapka to podstawa, bo inaczej może się skończyć to, bardzo niemiło, jak w poniższej piosence:BIG CYC - BALLADA O SMUTNYM SKINIE - TEKSTOWO.PL
wyrozniony przez PTP? Jakim prawem, ten pan powinien już dano zostać odwołany z funkcji ordynatora z powodu źle zarządzanego oddziału kto miał wątpliwą przyjemność spędzić tam chociaż jedną dobę wie co czym piszę.
Szok.pierwszy raz widzę uśmiech na twarzy tego pana.zawsze ponury.a przeciez ma doczynienia z dziećmi.
W szpitalu jakoś nie jest taki miły i uśmiechnięty.
Porządna czapka to podstawa, bo inaczej może się skończyć to, bardzo niemiło, jak w poniższej piosence:BIG CYC - BALLADA O SMUTNYM SKINIE - TEKSTOWO.PL
wyrozniony przez PTP? Jakim prawem, ten pan powinien już dano zostać odwołany z funkcji ordynatora z powodu źle zarządzanego oddziału kto miał wątpliwą przyjemność spędzić tam chociaż jedną dobę wie co czym piszę.