Reklama

Pątnicy w drodze na Jasną Górę

06/07/2015 11:54

Blisko 1500 pątników uczestniczy w XXXV Archidiecezjalnej Przemyskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. 4 bm. ze stolicy archidiecezji na liczący ok. 380 km szlak wyruszyły 3 grupy: św. Jacka, św. Józefa Sebastiana Pelczara i św. Kazimierza. Po drodze dołączyli do nich wierni z Jarosławia, Przeworska, Łańcuta, Leżajska, Krosna, Brzozowa oraz z parafii w Bieszczadach.

Trasa pielgrzymki podzielona jest na 12 dziennych etapów. Przeciętna długość każdego wynosi ok. 33 km. Pątnicy kierują się ku rozsianym w terenie [paywall] sanktuariom maryjnym, kościołom parafialnym i innym ośrodkom kultu religijnego. Trasa wiedzie przez archidiecezjalne sanktuaria maryjne: Tuligłowy, Jodłówkę, Hyżne, Borek Stary, w diecezji rzeszowskiej przez Niechobrz, w diecezji tarnowskiej przez Luszowice i Dąbrowę Tarnowską. Po przekroczeniu Wisły pielgrzymi idą przez diecezję kielecką: Stary Korczyn i Opatowiec, Działoszyce, Książ Wielki, Sokolniki. W archidiecezji częstochowskiej wchodzą na Szlak Orlich Gniazd.

Pierwsza piesza pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła z diecezji przemyskiej w 1978 r. Centrum organizacyjnym i miejscem jej wyjścia był Rzeszów, dlatego nazwano ją później pielgrzymką rzeszowską. 3 lata później, w 1981 r. zainaugurowano oddzielną pielgrzymkę ze stolicy diecezji – Przemyśla, zwaną przemyską. W latach 1981-1984 r. liczyła kilkaset osób. Wszyscy pątnicy mieścili się w jednej grupie. W 1985 r. utworzoną drugą grupę, w 1986 – trzecią, a w 1990 – czwartą. Od kilku lat oddzielną grupę tworzą osoby pielgrzymujące na Jasną Górę duchowo. To ci, którzy nie mogą fizycznie wyruszyć na trasę ze względu na podeszły wiek, chorobę czy inne przeszkody, a chcą mieć w niej swój udział. Duchowe pielgrzymowanie polega na wypełnianiu – stosownie do możliwości – niektórych pielgrzymkowych praktyk religijnych oraz ofiarowaniu swych trudów, czy cierpień w tych intencjach, w jakich odbywa się piesza pielgrzymka.

Pątnicy dotrą do celu 15 lipca br. Od godz. 9.45 poszczególne grupy będą wchodzić kolejno na plac przed jasnogórskim szczytem, skąd po krótkiej modlitwie i po prezentacji udadzą się do kaplicy Cudownego Obrazu. O godz. 11 rozpocznie się uroczysta msza św. kończąca pielgrzymkę.

Relację z pielgrzymki można śledzić na stronie: http://przemyska.pl/pielgrzymka
del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości