Koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, konkursy i warsztaty to części składowe projektu Eden Sztuki. Od juniora do seniora. Organizatorem wydarzeń jest Centrum Kultury i Nauki Zamek. Przed nami (21 listopada br.) recital Przemyskie retro, ostatni element interdyscyplinarnej, międzypokoleniowej inicjatywy.
– Eden Sztuki to swoisty most pokoleniowy, który ma po części uratować gromadzoną przez seniorów w ciągu dziesiątek lat wiedzę, pokazać, że są oni wciąż „skarbnicą mądrości”, a juniorzy stają się dla starszych przewodnikami po świecie nowych technologii. Projekt obala rodzące się stereotypy i uzupełnia brak naturalnych przestrzeni do kontaktów międzypokoleniowych – wyjaśnia Renata Nowakowska, autorka projektu, dyrektor PCKiN Zamek.
Zaczęło się od[paywall] koncertu dedykowanego dzieciom i młodzieży – Bastien i Bastienne Wolfganga Amadeusza Mozarta. Opera napisana została przez kompozytora, gdy miał on zaledwie 12 lat. Wyjątkowa forma spektaklu trafiła do szerokiego grona odbiorców, a magia opery urzekła nie tylko najmłodszych. Na scenie Zamku Kazimierzowskiego wystąpili: Bastienne – Jadwiga Kot, Bastien – Jacek Ścibor, Colas – Kamil Kaznowski, narrator – Łukasz Rusin. Na fortepianie akompaniował Kamil Serefko.
– Tradycja tworzenia ozdób z bibuły wiąże się ze zwyczajem zdobienia izb mieszkalnych, głównie z okazji dorocznych świąt kościelnych. Długie i mroźne zimowe wieczory sprzyjały spotkaniom lokalnych gospodyń, które za pomocą kwiatów z bibuły chciały na nowo wypełnić domostwa kolorami lata – dodaje.
– Wraz z Maciejem Hołyszko, Pawłem Ślimakiem oraz pozostałymi osobami miałam przyjemność przygotować kilka scen z Lalki. Zagrałam Izabelę Łęcką – przedstawicielkę arystokracji, kobietę chłodną, niedostępną, wyniosłą i kapryśną, która gardzi mężczyznami i w konsekwencji zostaje sama. Jest to postać zupełnie inna aniżeli ja, toteż zagranie jej było dla mnie dużym wyzwaniem i ciekawym doświadczeniem. Jednak dzięki odpowiedniej charakteryzacji i scenografii dużo łatwiej było wczuć się w rolę i przenieść widzów do miejsc sprzed dwóch wieków – podkreśla aktorka amatorka, także nauczycielka, redaktorka Radia Fara, konferansjerka.
Obok reprezentantów Teatru „Fredreum” w spektaklu wystąpili uczniowie klasy medialnej II LO w Przemyślu. Było to zgodne z przesłaniem projektu, zakładającym integrację społeczną oraz pobudzenie kreatywności twórczej zróżnicowanych grup – od przedszkolaków, poprzez uczniów szkół podstawowych, średnich i studentów aż po seniorów. W dniu otwarcia wystawy odbył się również pokaz mody retro Moda przez wieki przygotowany przez nauczycielki i uczniów ZSUHiG w Przemyślu.
Przed nami (21 listopada br.) koncert w wykonaniu artystów z Przemyśla i Podkarpacia upamiętniający śpiewaków z naszego miasta, którzy zajmowali znaczące miejsce w wokalistyce polskiej okresu międzywojennego i po II wojnie światowej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze