Reklama

Perkale, kretony, jedwabie i aksamity, czyli sklep Wokulskiego na Zamku Kazimierzowskim [ZDJĘCIA]

17/11/2015 08:09

Koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, konkursy i warsztaty to części składowe projektu Eden Sztuki. Od juniora do seniora. Organizatorem wydarzeń jest Centrum Kultury i Nauki Zamek. Przed nami (21 listopada br.) recital Przemyskie retro, ostatni element interdyscyplinarnej, międzypokoleniowej inicjatywy.

– Eden Sztuki to swoisty most pokoleniowy, który ma po części uratować gromadzoną przez seniorów w ciągu dziesiątek lat wiedzę, pokazać, że są oni wciąż „skarbnicą mądrości”, a juniorzy stają się dla starszych przewodnikami po świecie nowych technologii. Projekt obala rodzące się stereotypy i uzupełnia brak naturalnych przestrzeni do kontaktów międzypokoleniowych – wyjaśnia Renata Nowakowska, autorka projektu, dyrektor PCKiN Zamek.

Inauguracja projektu (18 września br.)

Zaczęło się od[paywall] koncertu dedykowanego dzieciom i młodzieży – Bastien i Bastienne Wolfganga Amadeusza Mozarta. Opera napisana została przez kompozytora, gdy miał on zaledwie 12 lat. Wyjątkowa forma spektaklu trafiła do szerokiego grona odbiorców, a magia opery urzekła nie tylko najmłodszych. Na scenie Zamku Kazimierzowskiego wystąpili: Bastienne – Jadwiga Kot, Bastien – Jacek Ścibor, Colas – Kamil Kaznowski, narrator – Łukasz Rusin. Na fortepianie akompaniował Kamil Serefko.

Reklama

Z tańcem i śpiewem przez życie. Wspomnienia Wiery Gran

Kwiaty w przestrzeni…

W dniu inauguracji projektu miało miejsce otwarcie wystawy prezentującej kwiaty wykonane z bibuły. Autorką prac jest przemyślanka, emerytowana nauczycielka – Ryszarda Froń-Żurawska. 

– Tradycja tworzenia ozdób z bibuły wiąże się ze zwyczajem zdobienia izb mieszkalnych, głównie z okazji dorocznych świąt kościelnych. Długie i mroźne zimowe wieczory sprzyjały spotkaniom lokalnych gospodyń, które za pomocą kwiatów z bibuły chciały na nowo wypełnić domostwa kolorami lata – dodaje. 

– Wraz z Maciejem Hołyszko, Pawłem Ślimakiem oraz pozostałymi osobami miałam przyjemność przygotować kilka scen z Lalki. Zagrałam Izabelę Łęcką – przedstawicielkę arystokracji, kobietę chłodną, niedostępną, wyniosłą i kapryśną, która gardzi mężczyznami i w konsekwencji zostaje sama. Jest to postać zupełnie inna aniżeli ja, toteż zagranie jej było dla mnie dużym wyzwaniem i ciekawym doświadczeniem. Jednak dzięki odpowiedniej charakteryzacji i scenografii dużo łatwiej było wczuć się w rolę i przenieść widzów do miejsc sprzed dwóch wieków – podkreśla aktorka amatorka, także nauczycielka, redaktorka Radia Fara, konferansjerka.

Reklama

Obok reprezentantów Teatru „Fredreum” w spektaklu wystąpili uczniowie klasy medialnej II LO w Przemyślu. Było to zgodne z przesłaniem projektu, zakładającym integrację społeczną oraz pobudzenie kreatywności twórczej zróżnicowanych grup – od przedszkolaków, poprzez uczniów szkół podstawowych, średnich i studentów aż po seniorów. W dniu otwarcia wystawy odbył się również pokaz mody retro Moda przez wieki przygotowany przez nauczycielki i uczniów ZSUHiG w Przemyślu.

Przemyskie retro

Przed nami (21 listopada br.) koncert w wykonaniu artystów z Przemyśla i Podkarpacia upamiętniający śpiewaków z naszego miasta, którzy zajmowali znaczące miejsce w wokalistyce polskiej okresu międzywojennego i po II wojnie światowej. 


Aleksandra Białoń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama