Reklama

Piękna, narożna kamienica przy Kościuszki i Piłsudskiego odzyskuje dawny blask [ZDJĘCIA]

Jest jedną z reprezentacyjnych i bardziej wyeksponowanych kamienic miasta. Na jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań. Trwa drugi etap prac remontowo-konserwatorskich, usytuowanego na rogu ulic Piłsudskiego i Kościuszki w Przemyślu, zabytku. Kiedy się skończy, widok będzie naprawdę imponujący.

Kamienica usytuowana jest w bliskim sąsiedztwie dawnych murów obronnych miasta. Wiele archiwalnych fotografii dokumentowało ten budynek z czasu I wojny światowej, gdy mieściła się tam „Cafe Habsburg”. I to właśnie dzięki m.in. tym fotografiom udało się w trakcie prowadzonego od kilku lat remontu rozpoznać i rozstrzygnąć wiele kwestii konserwatorskich związanych z technologią wykonania bogatej dekoracji sztukatorskiej i jej kolorystyki.

Jak poinformowała była Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu, a obecnie jeden ze społecznych podkarpackich opiekunów zabytków, Beata Kot, na podstawie informacji zawartych w publikacji Ireny Zając Detal architektoniczny świeckiej zabudowy Przemyśla 1880 – 1939, kamienica, wybudowana w 1892 r. była własnością Józefa Dereniowskiego. Podobnie jak sąsiednie budynki przy ul. Wybrzeże Marszałka Piłsudskiego, była dziełem wybitnych architektów przemyskich: Michała Zajączkowskiego, Władysława Weryhy Darowskiego i Marcelego Pileckiego. Ten ostatni był również wykonawcą prac budowlanych.

Reklama

Obecnie właścicielem kamienicy i inwestorem prac remontowo-konserwatorskich jest Wspólnota Mieszkaniowa Kościuszki 7 – Piłsudskiego 1. Wykonawcą prac natomiast ta sama firma, która zrealizowała pierwszy etap, od strony ul. Wybrzeże Marszałka Piłsudskiego – rzeszowska spółka „Kompleksowa konserwacja zabytków Aneta Filip i Maciej Filip.

Pierwszy etap trwał kilkanaście miesięcy, bo remont elewacji i detali architektonicznych tego zabytku to nie wystawienie bloku mieszkalnego. Precyzja, cierpliwość i drobiazgowość prac musi być na najwyższym poziomie. Wówczas roboty rozpoczęły się od gruntownych badań konserwatorskich. Przeprowadzona została analiza kompozycji i kolorystyki historycznej polichromii odkrytej na elewacjach. W trakcie badań stwierdzono, że „ściany elewacji murowane z cegły pokryto tynkiem piaskowo-wapiennym i cementowym. Gzymsy wykonane z narzutu w technice ciągnionej”.

Reklama

Badania odkrywkowe wskazały, że ornamenty i detale architektoniczne w górnych partiach elewacji, czyli maszkarony, wsporniki, obramienia okien w całości wykonane zostały z cementu romańskiego w kolorze beżowym w odcieniu różu. Na pozostałych detalach architektonicznych i ornamentach wykonanych z narzutu pierwsza warstwa malarska nawiązuje kolorystycznie do cementu romańskiego. Na gładkich partiach ścian odnaleziono pobiałę w kolorze złamanej bieli w ciepłym odcieniu.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 11/05/2025 18:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama